E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır

Sonradan Gelen Güncelleme: Değerli okurlarımız, lütfen sorularınızı telefon hattımızı arayarak sormayınız. Telefon ile bağlandığınız arkadaşımız satış biriminde yer aldığından bu yazıyı kaleme alan arkadaşlarımız kadar bilgi sahibi değildir. Telefon hattımız üzerinden sorularınıza cevap verememekteyiz. Sorularınızı aşağıda yer alan yorumlar kısmından sorarsanız aynı gün içerisinde cevaplayacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Değerli okurlarımız yeniden merhaba. Her gün olduğu gibi bugün de sizlerden gelen soruları cevaplamaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda “E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?” sorusuna yanıt vereceğiz. Siz de E Sınıfı ehliyetin hangi araçları kullandığını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu kısa girizgahtan sonra E Sınıfı Ehliyet ne kullanıyormuş gelin birlikte bakalım:

Eski E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Bilindiği üzere 01/01/2016 tarihinden itibaren yeni ehliyet türlerine geçiş yapıldı. Bu mevzuat değişikliği ile ortaya çıkan yeni durum özellikle eski ehliyet sahiplerinde kafa karışıklığına yol açtı. Eskiden Ağır Vasıta ehliyeti olarak E Sınıfı Ehliyet almış olanlar, değişiklikten sonra ne kullanacaklarını, herhangi bir hak kaybına uğrayıp uğramadıklarını merak eder oldular.

Öncelikle kaygılanmanızı gerektirecek bir durumun olmadığını belirtmek isterim. Herhangi bir hak kaybınız söz konusu olmayacaktır. Zaten hukukun temel ilkelerinden olan Kazanılmış Hakkın Korunması İlkesi bir hak kaybına uğramanıza engellemektedir. Ehliyetinizi aldığınız yılda ne kullanıyor idiyseniz, 2016 yılından sonra da o araçları kullanmaya devam edebileceksiniz. Bundan dolayı e sınıfı ehliyet sahipleri otobüs olarak tabir ettiğimiz yolcu taşımaya yarayan araçları kullanmaya devam edebileceklerdir. Belirtmek isterim ki Eğer E sınıfı ehliyetiniz varsa, yolcu taşımacılığı yaparken Src Belgesi ve Psikoteknik Belgesine de sahip olmanız gerekmektedir.

E Sınıfı Ehliyet Tır Kullanabilir Mi?

E Sınıfı Ehliyet Tır Kullanabilir Mi?

Diğer merak edilen bir konu da eski E Sınıfı ehliyet sahiplerinin tır kullanıp kullanamayacaklarıdır. Yukarıda da ifade ettiğim üzere adayları bir hak kaybına uğramayacaklardır. Ancak hak kaybına uğmamama kavramı onlara yeni hak tanınacağı anlamına da gelmemektedir. Yani şunu söylemeye çalışıyorum, E Sınıfı Ehliyeti aldığınız yıl, o ehliyet ile Tır kullanma hakkını devlet size verdi ise Tır kullanabilirsiniz, aksi durumda maalesef kullanamazsınız. Bu durumda ehliyet yılınıza bakmanız gerekir. Kafanız biraz karıştı biliyorum. Daha net olarak şu şekilde açıklayayım:

E Sınıfı Ehliyet Yılı 28/04/1997 ile 01/01/2016 Yılları Arasında Olanlar

28/04/1997 den sonra E Sınıfı Ehliyet almış olanlar tır kullanamazlar. Çünkü o yıllarda Tır kullanmak için gerekli ehliyet sınıfı D Sınıfı Ehliyetti. Eğer siz ehliyetinizi aldığınız yılda E Sınıfı Ehliyetin yanında D sınıfı ehliyet aldıysanız o zaman ehliyetinizle tır kullanabilirsiniz. Aksi durumda ise tır kullanamazsınız. Özelle E sınıfı ehliyetinizin yılı 28/04/1997 den sonra ise ve de D Sınıfı ehliyetiniz yok ise tır kullanamazsınız.

E Sınıfı Ehliyet Yılı 28/04/1997 Önce Onlar

28/04/1997 yılından önce E sınıfı ehliyeti olanlar Tır kullanabilirler. Ehliyeti aldıkları yılda E Sınıfı Ehliyetleri Tır kullanmaya da imkan tanıdığından bu sürücülerin tır kullanma hakları korunmuştur. Sizin de 28/04/1997 tarihinden önce alınmış bir E sınıfı ehliyetiniz varsa başka hiçbir ehliyet almaksızın tır kullanabilirsiniz.

2016 yılından Sonra Ehliyet Alanlar Nasıl Tır Kullanabilirler?

Src 4 + Ce Sınıfı ehliyet + Psikoteknik Belgesi

2016 yılından sonra ehliyet alanlar tır kullanabilmek için Ce Sınıfı ehliyet almak durumundadırlar. Ce sınıfı tır ehliyet alabilmeniz için öncelikle C sınıfı kamyon ehliyeti almanız gerekmektedir. Yani 2016 yılından sonra tır ehliyeti almak isteyenlerin sırası ile (1) önce B sınıfı otomobil ehliyeti, (2) sonra C sınıfı kamyon ehliyeti ve de son olarak (3) Ce Sınıfı Tır Ehliyeti almaları gerekmektedir. C sınıfı ehliyetin fiyatları ve diğer detayları hakkında bilgi almak için C Sınıfı Ehliyet başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımda sizleri Eski E sınıfı ehliyetin ne kullandığı konusunda bilgilendirmeye çalıştım. Elimden geldiğince açık ve berrak bir yazı kaleme almanın gayretinde oldum. Buna rağmen kafanıza takılan sorular kaldı ise 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz. Kafanızdaki soru işaretlerini gidermekten mutluluk duyarız.

67 thoughts on “E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır”

 1. Yusuf ülger

  2003 yılında B sınıfı ehliyet aldım şimdi tir ehliyeti almak istiyorum direk E sınıfı ehliyet alabilirmiyim

  1. Sizin önce C sonra Ce sınıfı ehliyet almanız gerekir. Her iki belgeyi de vermekteyiz. Fiyat ve diğer detaylar hakkında 0312 378 08 09 numaralı telefonumuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 2. Oğuz Aleçakır

  15.01.1996 c 15.01.1996 d ve 19.10.1999 e sınıfı ehliyet de yazanlar bunlar ve 10 yıldır tır kullanıyorum.Bugün ehliyet yenilemeye gittim söylenen şu c ve d aynı tarihte verilemez ve tır kullanamazsin lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Ehliyetinizi usulünüze uygun aldıysanız, idare mahkemesinde iptal davası açarak Tır ehliyetini yeni ehliyet kartınıza işletebilirsiniz. Ancak c ve d sınıfı ehliyetin aynı tarihte verilemeyeceği hususunda haklılar, o şekilde alamamanız gerekiyordu.

 3. Öncelikle mrb şimdiden tsk ederim 2007 yılında E sınıfı ehliyet aldım bu ehliyetim le birlikte src 4 ve pisko tekniğimde vardır E sini ehliyetim le beton mikseri kullanabilirmiyim

  1. Merhaba beton mikserini kullanabilmek için hem C sınıfı Kamyon ehliyetinizin hem de beton mikseri operatörlüğü belgenizin olması gerekir. Sizin 2007 tarihli e sınıfı ehliyetiniz olduğundan, C sınıfı ehliyetiniz de var sayılır. Sadece Beton Mikseri operatörlüğü belgesi almanız ve bu belgesi G sınıfı ehliyet olarak ehliyetinize işletmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmanız durumunda Beton mikserini trafikte kullanabilirsiniz.

 4. iyi günler ben 1987 de B sınıfı ehliyet aldım binek aracıma çeki demiri taktırıp 750 kg kadar romörk takabilir miyim yada küçük karavan.teşekkürler

  1. Merhaba 87 tarihi b sınıfı ehliyetiniz ile römorklu araç kullanamazsınız. Bunun için Be sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. Alacağınız Be sınıfı ehliyet ile azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen römork veya yarı römork içeren birleşik araçları kullanabilirsiniz. Ensar melik sürücü kursu olarak Be sınıfı ehliyet vermekteyiz. Detaylı bilgi için 0312 378 08 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz

   1. Merhaba 1993 yılında b sınıfı ehlihet aldim 2013 yılında e ye cevirdim ozaman icin en by ehliyet e idi simdi kanun değiştiği icin e ehliyet ile tir kullanamıyorum
    E bu kazanılimış hakkın iptali olmuyormu

    1. 2013 yılındaki verilen E sınıfı ehliyet otobüs ehliyeti idi. Bundan dolayı siz aldığınız yıl da tır kullanamıyordunuz. O yıllarda tır kullanmak için D sınıfı ehliyet veriliyordu. Bu nedenlerden kazanılmış hak kapsamında olmamaktadır. Tır kullanabilmek için Ce sınıfı tır ehliyeti almanız gerekiyor. Ensar melik Sürücü Kursu olarak Ce sınıfı ehliyet vermekteyiz. 0312 378 08 09 numaralı telefonumuzdan fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 5. 1986 yılında E sınıfı ehliyet almıştım. O dönemde iş makinaları hariç tüm motorlu araçları kalabilmekte idi. Şimdi hangi araçları kullanabilmektedir. Teşekkürler.

  1. Ehliyetiniz M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F ehliyetlerini kapsamakta. Motosiklet ve iş makinası dışındaki araçları kullanabilirsiniz.

 6. 1986 Yılında B sınıfı ehliyet aldım. Daha sonra 1992 yılında E sınıfına yükselttim. Şimdi de 16/09/2021 yılında A sınıfı ehliyet aldım. Kullanmadığım bir araç kalmıyor bu durumda. Kullanabildiğim tüm sınıflar aşağıdaki gibi sanıyorum.
  A, A1, A2, B, B1, BE, C, C1, C1E, CE, D, D1, D1E, DE, F, M

  1. Ehliyetiniz sizin de ifade ettiğiniz gibi A, A1, A2, B, B1, BE, C, C1, C1E, CE, D, D1, D1E, DE, F, M sınıfı ehliyetleri kapsamaktadır. Sadece G sınıfı iş makinası ehliyetiniz bulunmamakta. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak G sınıfı ehliyeti veren sayılı kurumlardan biriyiz. Almayı düşünürseniz, 0312 329 60 00 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  1. Ruhsatta kamyon olarak geçen araçları kullanabilirsiniz, damperli yada dampersiz fark etmez. Ruhsatta kamyon olarak geçmesi yeterli.

 7. merhaba 1992 de C SINIFI aldım 27,02,1998 de E sınıfına çevirdim şimdi yeni ehliyette hangi araçları kullanacam birde CE SINIFI na geçmiyormu yada geçmesi için ne yapmam lazım iyi çalışmalar

  1. Siz mevcut ehliyetinizle Otobüs ve Kamyon kullanabilirsiniz. Ancak tır kullanamazsınız. Tır için Ce sınıfı ehliyet almanız gerekir. Sadece direksiyon sınavına girerek Ce sınıfı ehliyet alabilirsiniz. Yani yazılı sınavdan muafsınız. Ensarmelik Sürücü Kursu olarak Ce sınıfı tır ehliyeti vermekteyiz. Fiyat ve diğer detaylar için 0312 378 33 10 numaralı telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz.

  1. Sizin sürücü belgeniz M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı ehliyetleri kapsamakta. Ancak motor ehliyetini kapsamamaktadır. Motor kullanabilmek için A1,A2 veya A sınıfı ehliyetlerden birini almanız gerekiyor. Tüm bu ehliyet türlerini Ensar Melik Sürücü Kursu olarak vermekteyiz. Fiyat ve diğer detaylar için 0312 329 60 00 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   1. Merhaba 2004 yilinda e sinifi ehliyet aldim ,yazilarinizi okudum ve anladigim kadariyla tir kullanamiyorum. Peki tir ehliyetine sahip olmak icin bugun basvuru yapmis olsam sinavlardan basirili olmak sarti ile nezaman elime gecer

    1. Merhaba, ortalama 1-1,5 ay içerisinde mezun olabilirsiniz. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak biz de tır ehliyeti vermekteyiz. Dilerseniz 0312 378 33 10 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçip fiyat ve diğer detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

  1. 2011 tarihli e sınıfı ehliyet ile tır kullanamazsınız. Tır kullanabilmek için Ce sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ensarmelik olarak Ce sınıfı ehliyet vermekteyiz. Fiyat ve diğer detaylar hakkında bilgi almak için 0312 378 33 10 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 8. 2001 yılında E sınıfı ehliyet aldim…src yi sınavsız alabiliyormuyum…ne yapmalıyım…ve hangi araçları kapsar…aldığım src ile kamyon kullanabilirmiyim

  1. 2001 E sınıfı ehliyetiniz ile sınavsız olarak Src 1 ve Src 3 alabilirsiniz. Ehliyetiniz kamyon ehliyetini de kapsadığından 2001 E sınıfı ehliyetiniz ile kamyon da kullanabilirsiniz. Src muafiyetin nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayabilirsiniz. Açılan sayfanın alt kısmındaki sınavsız src belgesi başlıklı görsel adımları takip edebilirsiniz.

 9. Motosiklet ve taksi kullanabilmek için 1982 yılı 9 ayında profesyonel ehliyet aldım ve 3 yıl motosiklet kullandım. Şimdi motosiklet kullanamıyorum. Amatör profesyonel ve ağır vasıta şeklindeki ehliyetli ne zaman değişti. Bilgi verebilirmisiniz.

  1. Sizin bahsettiğiniz uygulama çok çok eski yıllara ait bir uygulamadır. 28/4/1997 yılında yapılan bir mevzuat değişikliği ile bu uygulama terk edildi. Ancak o yılda kazanmış olduğunuz haklar korunmakta. Bulunduğunuz ilçedeki nüfus müdürlüğüne gidip, eski ehliyetinizi yenisi ile değiştirmek istediğinizi söylerseniz, ehliyetinizin bu zamanki karşılığı olan sürücü belgesini vereceklerdir. Aldığınız zaman ehliyetiniz ne kullanmaya imkan tanıyor ise, şuan da o araçları kullanabilirsiniz.

 10. Merhaba 25 07 1997 tarıhınde e sınıfı ehlıyetım var hangı araç kullanabılırm tır kullanabılırmıyım

  1. M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgelerine sahip oluyorsunuz. Yani Tır ve motorsiklet hariç diğer araçları kullanabilirsiniz.

   1. Merhaba benim 2005 E sınıfı ehliyetimvar serece belgesi almak zorundayım serece belgesi almadan kullana bileceğim araçlar nelerdir

    1. Ticari araçları Src Belgesi ve Psikoteknik olmadan kullanamazsınız. Özel kullanıma özgülenmiş araçları ise Src ve Psikoteknik olmadan kullanabilirsiniz.

  1. Hayır kullanamazsınız. Sizin Ce sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. Ayrıca ehliyet yılınızdan dolayı sınavsız olarak Src Belgesi de alabilirsiniz.

 11. Merhaba ben 2012 yılında e sınıfı ehliyet aldım hangi arçları kullana bilirim motorlu bisiklet kullana bilirmiyim hangi motorlu bisikletleri kullanabilirim

  1. Otobüs, minibüs, kamyon ve otomobil kullanabilirsiniz. Motorlu bisiklet kullanamazsınız. Motorlu bisiklet için, kullanacağınız motorlu bisiklet türüne göre M,A1,A2,A sınıflarından birisini almanız gerekiyor. Tüm bu sınıfları Ensar Melik Sürücü Kursu olarak vermekteyiz. Fiyatlar ve detaylar hakkında bilgi almak için 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 12. 1993 tarihinde ESınıfı ehliyet aldım tır surebiliyordum yıprandığı için yeniledim ama yenide CE yani tır yok naapmalıyım nereye başvurmalıyım düzelir mi

  1. Siz 1993 yılında aldığınız E sınıfı ehliyet ile tır kullanabilirsiniz. Hukuken verilen hakkın geri alınması mümkün değildir. Aksi davranış hukuki güvenlik ilkesine aykırılık teşkil eder. Eğer E sınıfı ehliyetinizi aldığınız yılı doğru hatırlıyorsanız 93 tarihli e sınıfı ehliyet ile tır kullanabilirsiniz. Aldığınız yıldaki haklarınız korunur. Nüfus müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunup yanlışlığın giderilmesini ve haklarınızın iadesini talep edebilirsiniz. Talebinize olumlu yanıt verilmemesi veya sessiz kalınması halinde idare mahkemesine giderek, ilgili idari işlem aleyhine iptal davası açabilirsiniz.

 13. 28.12.210 yılında E sınıfı ehliyet almıştım ehliyetimi yeniledikten sonramı tır ehliyeti için başvuru yapmam gerek yoksa önce tır ehliyeti için sürücü kurusuna başvuru yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, ehliyetinizi yenilemeden, tır ehliyetine kaydınız yapılamıyor maalesef. Önce nüfus a gidip yeni ehliyet kartınızı almalısınız. Daha sonra herhangi bir sürücü kursuna gidip Ce sınıfı ehliyet için kayıt yaptırabilirsiniz. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak biz de tır ehliyeti vermekteyiz. Fiyat ve diğer detaylar hakkında 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz.

    1. Kullanabilirsiniz. Eski ehliyetinizi yeni ehliyet kartına çevirdiğinizde A sınıfı ehliyet tanımlı olarak gelecektir.

 14. Slm
  1994 c sınıfı aldım
  2014 E sınıfı aldım
  Şimdi ben tır kullanabıliyormuyum
  Kanunen tesekkur ederım

  1. Merhaba, 1994 yılında aldığınız C sınıfı ehliyet kamyon ehliyetidir. 2014 yılında aldığınız E sınıfı ehliyet ise otobüs ehliyetidir. Siz bu ehliyetler ile tır kullanamazsınız. Tır kullanmak için “Ce” sınıfı Tır ehliyet almanız gerekiyor. Bu ehliyeti sadece Direksiyon sınavına girerek alabilirsiniz. Yazılı sınavdan muafsınız yani. Ayrıca 1994 yılında alınan B sınıfı ehliyetiniz olduğundan Src Belgesinden de muafsınız. Yani sınavsız Src belgesi de alabilirsiniz. Tır ehliyeti fiyatları ve diğer detaylar hakkında bilgi almak için 0312 378 33 10 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler.

  1. Eski D sınıfı ehliyetler kalktı. Şu an tır kullanmak için Ce sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. Bir sürücü kursuna başvurup Ce sınıfı Tır ehliyeti alabilirsiniz.

  1. 2007 yılında aldığınız e sınıfı ehliyet ile tır kullanamazsınız. Ancak kamyon kullanabilirsiniz. Tır kullanmak için Ce sınıfı ehliyet almanız gerekiyor.

  2. İyi çalışmalar 19.02.1987 de b sınıfı ehliyeti aldım,daha sonra 19.09.2006 da e sınıfı ehliyeti aldım, yeni yasaya göre hangi araçları kullanabilirim.

   1. Otobüs ve kamyon kullanabilirsiniz. Tır kullanamazsınız. Tır kullanmak için Ce sınıfı ehliyet almanız gerekir.

     1. Tekneyi hangi araç ile taşıdığınıza bağlı olarak sorunuzun cevabı değişir.

    1. Bütün yorumları tek tek okudum , hiç birini boş geçmemişsiniz . Helal olsun size hepsinin adına tek tek bende teşekkür ederim .

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.