E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır

Değerli okurlarımız yeniden merhaba. Her gün olduğu gibi bugün de sizlerden gelen soruları cevaplamaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda “E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?” sorusuna yanıt vereceğiz. Siz de E Sınıfı ehliyetin hangi araçları kullandığını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu kısa girizgahtan sonra E Sınıfı Ehliyet ne kullanıyormuş gelin birlikte bakalım:

Eski E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Bilindiği üzere 01/01/2016 tarihinden itibaren yeni ehliyet türlerine geçiş yapıldı. Bu mevzuat değişikliği ile ortaya çıkan yeni durum özellikle eski ehliyet sahiplerinde kafa karışıklığına yol açtı. Eskiden Ağır Vasıta ehliyeti olarak E Sınıfı Ehliyet almış olanlar, değişiklikten sonra ne kullanacaklarını, herhangi bir hak kaybına uğrayıp uğramadıklarını merak eder oldular.

Öncelikle kaygılanmanızı gerektirecek bir durumun olmadığını belirtmek isterim. Herhangi bir hak kaybınız söz konusu olmayacaktır. Zaten hukukun temel ilkelerinden olan Kazanılmış Hakkın Korunması İlkesi bir hak kaybına uğramanıza engellemektedir. Ehliyetinizi aldığınız yılda ne kullanıyor idiyseniz, 2016 yılından sonra da o araçları kullanmaya devam edebileceksiniz. Bundan dolayı e sınıfı ehliyet sahipleri otobüs olarak tabir ettiğimiz yolcu taşımaya yarayan araçları kullanmaya devam edebileceklerdir. Belirtmek isterim ki Eğer E sınıfı ehliyetiniz varsa, yolcu taşımacılığı yaparken Src Belgesi ve Psikoteknik Belgesine de sahip olmanız gerekmektedir.

E Sınıfı Ehliyet Tır Kullanabilir Mi?

E Sınıfı Ehliyet Tır Kullanabilir Mi?

Diğer merak edilen bir konu da eski E Sınıfı ehliyet sahiplerinin tır kullanıp kullanamayacaklarıdır. Yukarıda da ifade ettiğim üzere adayları bir hak kaybına uğramayacaklardır. Ancak hak kaybına uğmamama kavramı onlara yeni hak tanınacağı anlamına da gelmemektedir. Yani şunu söylemeye çalışıyorum, E Sınıfı Ehliyeti aldığınız yıl, o ehliyet ile Tır kullanma hakkını devlet size verdi ise Tır kullanabilirsiniz, aksi durumda maalesef kullanamazsınız. Bu durumda ehliyet yılınıza bakmanız gerekir. Kafanız biraz karıştı biliyorum. Daha net olarak şu şekilde açıklayayım:

E Sınıfı Ehliyet Yılı 28/04/1997 ile 01/01/2016 Yılları Arasında Olanlar

28/04/1997 den sonra E Sınıfı Ehliyet almış olanlar tır kullanamazlar. Çünkü o yıllarda Tır kullanmak için gerekli ehliyet sınıfı D Sınıfı Ehliyetti. Eğer siz ehliyetinizi aldığınız yılda E Sınıfı Ehliyetin yanında D sınıfı ehliyet aldıysanız o zaman ehliyetinizle tır kullanabilirsiniz. Aksi durumda ise tır kullanamazsınız. Özelle E sınıfı ehliyetinizin yılı 28/04/1997 den sonra ise ve de D Sınıfı ehliyetiniz yok ise tır kullanamazsınız.

E Sınıfı Ehliyet Yılı 28/04/1997 Önce Onlar

28/04/1997 yılından önce E sınıfı ehliyeti olanlar Tır kullanabilirler. Ehliyeti aldıkları yılda E Sınıfı Ehliyetleri Tır kullanmaya da imkan tanıdığından bu sürücülerin tır kullanma hakları korunmuştur. Sizin de 28/04/1997 tarihinden önce alınmış bir E sınıfı ehliyetiniz varsa başka hiçbir ehliyet almaksızın tır kullanabilirsiniz.

2016 yılından Sonra Ehliyet Alanlar Nasıl Tır Kullanabilirler?

Src 4 + Ce Sınıfı ehliyet + Psikoteknik Belgesi

2016 yılından sonra ehliyet alanlar tır kullanabilmek için Ce Sınıfı ehliyet almak durumundadırlar. Ce sınıfı tır ehliyet alabilmeniz için öncelikle C sınıfı kamyon ehliyeti almanız gerekmektedir. Yani 2016 yılından sonra tır ehliyeti almak isteyenlerin sırası ile (1) önce B sınıfı otomobil ehliyeti, (2) sonra C sınıfı kamyon ehliyeti ve de son olarak (3) Ce Sınıfı Tır Ehliyeti almaları gerekmektedir. C sınıfı ehliyetin fiyatları ve diğer detayları hakkında bilgi almak için C Sınıfı Ehliyet başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımda sizleri Eski E sınıfı ehliyetin ne kullandığı konusunda bilgilendirmeye çalıştım. Elimden geldiğince açık ve berrak bir yazı kaleme almanın gayretinde oldum. Buna rağmen kafanıza takılan sorular kaldı ise 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz. Kafanızdaki soru işaretlerini gidermekten mutluluk duyarız.

8 thoughts on “E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır”

    1. 2007 yılında aldığınız e sınıfı ehliyet ile tır kullanamazsınız. Ancak kamyon kullanabilirsiniz. Tır kullanmak için Ce sınıfı ehliyet almanız gerekiyor.

    1. Eski D sınıfı ehliyetler kalktı. Şu an tır kullanmak için Ce sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. Bir sürücü kursuna başvurup Ce sınıfı Tır ehliyeti alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?