C SINIFI EHLİYET

C SINIFI EHLİYET

1. C Sınıfı Ehliyet Nedir

Kamyonet, Kamyon, Tır ve Çekici kullanmak isteyenlerin alması gereken ehliyet C Sınıfı Ehliyettir. C sınıfı ehliyetin 4 türü bulunmaktadır. Bu yazımızda sizleri C Sınıfı Ehliyet Hakkında bilgilendireceğiz. Sizler de C sınıfı ehliyet hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız detaylar makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Ankara Keçiören Tır Ehliyeti, Keçiören çekici Ehliyeti, Sürücü Kursu Fiyatları

Ce Sınıfı Ehliyet, Tır Ehliyeti, Çekici Ehliyeti, Ankara

2. C Sınıfı Ehliyetin Türleri

29.05.2013 tarihli 28661 sayılı Özel MTSK yönetmeliğinin 6. Maddesine göre 4 çeşit C sınıfı ehliyet bulunmaktadır. Bunlar: C1 Sınıfı, C1E Sınıfı, C Sınıfı ve Ce Sınıfı ehliyetlerdir. Kamyonet, Kamyon, Tır ve Çekici kullanmak isteyenlerin bu ehliyet türlerinden ilgili olanı almaları gerekmektedir.

2.1. Hangi Aracı Hangi C Sınıfı Ehliyet Türü Kullanır

Yukarıda C sınıfı Ehliyetin 4 türü olduğunu sizler ile paylaşmıştım. Bu bölümde hangi C sınıfı hangi araçları kullanır sorusuna yanıt bulacağız. Sizler de hangi C sınıfının hangi aracı kullandığını merak ediyorsanız bu başlık altında yer alan bilgileri okuyabilirsiniz.

2.1.1. C1 Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır

23053 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 75. Maddesine göre C1 sınıfı sürücü belgesi azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilir. Sizlerde 3.500 ile 7.500 kg arası ağırlığa sahip olan kamyon veya çekici kullanmak istiyorsanız C1 sınıfı ehliyet alabilirsiniz.

2.1.2. C1E Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır

Yukarıda zikredilen yönetmeliğin ilgili maddesine göre C1E sınıfı sürücü belgesi C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir.

2.1.3. C Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır

Yönetmeliğin md 75/ğ ye göre C sınıfı sürücü belgesi kamyon ve çekici kullanacaklara verilir. Buna göre sizler de yüklü ağırlığı 7500 kg ı geçen bir araç kullanacaksanız sahip olmanız gereken ehliyet C Sınıfı ehliyettir.

2.1.4. CE Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır

23053 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 75/ı maddesine göre CE sınıfı sürücü belgesi C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

Psikoteknik Belgesi

Ankara Psikoteknik raporu, Keçiören Psikoteknik

3. C Sınıfı Ehliyet Fiyatı

Geçtiğimiz bakanlıkça yayınlanan yönetmelik kapsamında Tüm Ehliyet ve Src türlerinde taban fiyat uygulamasına geçildi. Altta yer alan bilgilerin 2019 yılı için geçerli olduğunu hatırlatmak isterim. Her yıl bu fiyatlarda değişiklik olmaktadır. 2019 Yılı içerisinde değilseniz güncel bilgiler için kursumuzla iletişime geçebilirsiniz. Bu başlık altında hangi C sınıfı ehliyeti ne kadar ücrete edineceğinizi öğreneceksiniz. Sizler de hangi C sınıfı ehliyeti ne kadara almak istediğinizi öğrenmek istiyorsanız bu başlık altındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

3.1. C1 Sınıfı Ehliyet Fiyatı

Sizleri bu başlık altında C1 sınıfı ehliyet fiyatları hakkında bilgilendireceğim. Paylaşacağım fiyatlar 2019 yılında Ankara da geçerli olan taban fiyatlardır. Aşağıdaki Tabloda önceden sahip olduğunuz ehliyet türüne göre C1 ehliyeti fiyat bilgisine yer verilmiştir:

Sahip Olduğunuz Ehliyet Türü Sahip Olduğunuz Ehliyetin Yılı C1 Fiyatı
B 2016 Öncesi 1.150₺
B 2016 Sonrası 700₺

 3.2. C1E Sınıfı Ehliyet Fiyatı

Sizleri bu başlık altında 2019 yılında Ankara’da geçerli C1E taban fiyatları hakkında bilgilendireceğim. Sizler de C1E ’nin fiyatını merak ediyorsanız aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

3.3. C Sınıfı Ehliyet Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 2019 yılında Ankara’da geçerli C sınıfı ehliyet taban fiyatlarına yer verilmiştir. C sınıfı ehliyet fiyatlarını merak ediyorsanız aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Sahip Olduğunuz Ehliyet Türü Alacağınız Ehliyet C Fiyatı
B Sınıfı(2016 Öncesi) C Sınıfı 1.750₺
B Sınıfı(2016 Sonrası) C Sınıfı 2.100₺
C1 Sınıfı Ehliyet C Sınıfı 1.050₺
D Sınıfı Ehliyet C Sınıfı 1.200₺

3.4. CE Sınıfı Ehliyet Fiyatı

Ce sınıfı ehliyet tır veya çekici kullanmak isteyenlerin alması gereken ehliyet türüdür. Aşağıdaki tabloda CE sınıfı Ehliyetin 2019 Yılı için Ankara’da geçerli olan fiyatlarına yer verilmiştir. Sizler de Ce Sınıfı ehliyetin fiyatını merak ediyorsanız aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.

SRC BELGESİ

SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4

4. C Sınıfı Ehliyet Harcı

C Sınıfı ehliyet alacaklar sadece direksiyon sınavına girmektedir. Bundan dolayı sadece direksiyon sınav harcı öderler. Yazılı sınav harcı ödemezler. 2019 Yılında Bakanlıkça belirlenen direksiyon sınav harcı 110 TL dir. Adayların 4 adet sınav hakkı bulunmaktadır. Kaldıkları her sınav için bu ücreti tekrar tekrar öderler.

5. C Sınıfı Ehliyet Yaşı

Bu başlık altında sizleri C sınıfı ehliyet yaşı hakkında bilgilendireceğim. C sınıfı ehliyetin 4 türü olduğunu yukarıda ifade etmiştik. Bunlar C1,C1E,C ve Ce Sınıfı Ehliyetlerdir. Bu 4 ehliyetin her biri için farklı yaş sınırları bulunmaktadır.

5.1. C1 Sınıfı Ehliyet Yaşı

23053 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği nin 76. Maddesine göre C1 Sınıfı ehliyet kullanmak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Örneğin 11.10.2001 doğumlu olanlar 11.10.2019 tarihinden sonraki ilk gün C1 sınıfı ehliyet için başvuruda bulunabilirler.

5.2. C1e Sınıfı Ehliyet Yaşı

Yukarıdaki zikrettiğim yönetmeliğin 76. Maddesine göre C1e Sınıfı ehliyet alabilmek için de 18 yaşını doldurmak gerekir. Yukarıda C1 sınıfı ehliyet için verdiğim örnek C1e sınıfı ehliyet için de geçerlidir.

5.3. C Sınıfı Ehliyet Yaşı

C sınıfı ehliyet alacakların 21 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Buna göre 1998 doğumlu bir kişi doğum gününü takip eden ilk gün ehliyet başvurusunda bulunabilir.

5.4. Ce Sınıfı Ehliyet Yaşı

Ce Sınıfı ehliyet Tır veya Çekici kullanacak kişilerin alması gereken ehliyet türüdür. Ce sınıfı ehliyet için de C sınıfı ehliyet gibi 21 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Buna göre Ce sınıfı ehliyet alacak olanlar da 21. Yaş gününü takip eden ilk gün Ce Sınıfı ehliyet için başvuruda bulunabilirler.

6. C Sınıfı Ehliyet Sınavı

C, C1, Ce ve C1e ehliyet alacak kişiler yazılını sınava girmezler. Onun yerine uygulama sınavına yani direksiyon sınavına girerler

,Ce Sınıfı Ehliyet, Tır Ehliyeti, Çekici Ehliyeti, Ankara