C SINIFI EHLİYET 2021

C Sınıfı Ehliyet

Bu makalemizde sizlerle paylaştığımız bilgiler 2021 yılana ait güncel bilgilerdir. İnternette çoğu kaynakta yer alan bilgiler eski yıllara ait olduğundan kafa karışlığına yol açmaktadır.  Siz de C sınıfı ehliyet hakkında 2021 yılına ait güncel bilgiler edinmek istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz.

1. C Sınıfı Ehliyet Nedir? – Nasıl Alınır?

Kamyonet, Kamyon, Tır ve Çekici kullanmak isteyenlerin alması gereken ehliyet C Sınıfı Ehliyettir. C sınıfı ehliyet alabilmek için diğer ehliyet türlerinde olduğu gibi Sürücü Kurslarına müracaat etmeniz gerekir. Ancak C sınıfı ehliyet her sürücü kursu tarafından verilmeyen bir ehliyet türüdür. C sınıfı ehliyet veren sürücü kursları sınırlı sayıdadır. Ensar Melik Sürücü Kursu C Sınıfı Ehliyet veren kurslardandır. Siz de bu ehliyeti almak istiyorsanız 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bu kısa girizgahtan sonra konumuza dönecek olursa, C sınıfı ehliyetin 4 türü bulunmaktadır. Bu ehliyet türlerinin detaylarına aşağıda değindik. Hadi gelin C sınıfı ehliyetin detaylarına birlikte bakalım:

C Sınıfı Ehliyet Fiyatı

2. C Sınıfı Ehliyetin Türleri

29.05.2013 tarihli 28661 sayılı Özel MTSK yönetmeliğinin 6. Maddesine göre 4 çeşit C sınıfı ehliyet bulunmaktadır. Bunlar: C1 Sınıfı, C1E Sınıfı, C Sınıfı ve Ce Sınıfı ehliyetlerdir. Kamyonet, Kamyon, Tır ve Çekici kullanmak isteyenlerin bu ehliyet türlerinden ilgili olanı almaları gerekmektedir. Peki hangi C sınıfı ehliyeti hangi aracı kullanır? Gelin birlikte inceleyelim:

2.1. Hangi Aracı Hangi C Sınıfı Ehliyet Türü Kullanır?

Yukarıda C sınıfı Ehliyetin 4 türü olduğunu sizler ile paylaşmıştım. Bu bölümde hangi C sınıfı, hangi araçları kullanır sorusuna yanıt bulacağız. Sizler de hangi C sınıfının hangi aracı kullandığını merak ediyorsanız bu başlık altında yer alan bilgileri okuyabilirsiniz.

2.1.1. C1 Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır?

23053 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 75. Maddesine göre C1 sınıfı sürücü belgesi azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilir. Sizlerde 3.500 ile 7.500 kg arası ağırlığa sahip olan kamyon veya çekici kullanmak istiyorsanız C1 sınıfı ehliyet alabilirsiniz.

2.1.2. C1E Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır?

Yukarıda zikredilen yönetmeliğin ilgili maddesine göre C1E sınıfı sürücü belgesi C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir.

2.1.3. C Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır?

Yönetmeliğin md 75/ğ ye göre C sınıfı sürücü belgesi kamyon ve çekici kullanacaklara verilir. Buna göre sizler de yüklü ağırlığı 7500 kg ı geçen bir araç kullanacaksanız sahip olmanız gereken ehliyet C Sınıfı ehliyettir.

2.1.4. CE Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır?

23053 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 75/ı maddesine göre CE sınıfı sürücü belgesi C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

Ce Sınıfı Ehliyet Fiyatı
Ce Sınıfı Ehliyet Fiyatı

3. C Sınıfı Ehliyet Fiyatı 2021

Geçtiğimiz yıllarda bakanlıkça yayınlanan yönetmelik kapsamında Tüm Ehliyet ve Src türlerinde taban fiyat uygulamasına geçildi. Altta yer alan bilgilerin 2021 yılı için geçerli olduğunu hatırlatmak isterim. Her yıl bu fiyatlarda değişiklik olmaktadır. 2021 Yılı içerisinde değilseniz güncel bilgiler için kursumuzla iletişime geçebilirsiniz. Bu başlık altında hangi C sınıfı ehliyeti ne kadar ücrete edineceğinizi öğreneceksiniz. Sizler de hangi C sınıfı ehliyeti ne kadara almak istediğinizi öğrenmek istiyorsanız bu başlık altındaki bilgilere göz atabilirsiniz.

3.1. C1 Sınıfı Ehliyet Fiyatı

Sizleri bu başlık altında C1 sınıfı ehliyet fiyatları hakkında bilgilendireceğim. Paylaşacağım fiyatlar 2021 yılında Ankara da geçerli olan taban fiyatlardır. Aşağıdaki Tabloda önceden sahip olduğunuz ehliyet türüne göre C1 ehliyeti fiyat bilgisine yer verilmiştir:

Sahip Olduğunuz Ehliyet TürüSahip Olduğunuz Ehliyetin YılıC1 Fiyatı
B2016 Öncesi1.000 ₺
B2016 Sonrası1.350 ₺

 3.2. C1E Sınıfı Ehliyet Fiyatı

Sizleri bu başlık altında 2021 yılında Ankara’da geçerli C1E taban fiyatları hakkında bilgilendireceğim. Sizler de C1E ’nin fiyatını merak ediyorsanız aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Belirtmek isterim ki C1E ehliyeti alabilmek için öncesinde C sınıfı ehliyete sahip olanız gerekmektedir. B sınıfından direk C1E ye geçiş mümkün değildir. C den C1e ye geçişin ücreti ise şu şekildir:

Sahip Olunan EhliyetAlacağınız EhliyetFiyatı
CC1E1250

3.3. C Sınıfı Ehliyet Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 2021 yılında Ankara’da geçerli C sınıfı ehliyet taban fiyatlarına yer verilmiştir. C sınıfı ehliyet fiyatlarını merak ediyorsanız aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Sahip Olduğunuz Ehliyet TürüAlacağınız Ehliyet C Fiyatı
B Sınıfı(2016 Öncesi)C Sınıfı2.000₺
B Sınıfı(2016 Sonrası)C Sınıfı2.400₺
C1 Sınıfı EhliyetC Sınıfı1.400₺
D Sınıfı EhliyetC Sınıfı1.400₺

3.4. CE Sınıfı Ehliyet Fiyatı 2021

Ce sınıfı ehliyet tır veya çekici kullanmak isteyenlerin alması gereken ehliyet türüdür. Aşağıdaki tabloda CE sınıfı Ehliyetin 2021 Yılı için Ankara’da geçerli olan fiyatlarına yer verilmiştir. Sizler de Ce Sınıfı ehliyetin fiyatını merak ediyorsanız aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz. Belirtmek isterim ki: Ce sınıfı ehliyet alabilmek için öncesinde C sınıfı ehliyetinizin olması gerekmektedir. B den Ce ye geçiş yasal olarak mümkün değildir. Bu nedenden dolayı aşağıda C’ den Ce ye geçişin fiyatına yer verilmiştir.

Sahip Olunan EhliyetAlacağınız EhliyetFiyatı
CC1E1600

4. C Sınıfı Ehliyet Sınav Harcı

C Sınıfı ehliyet alacaklar sadece direksiyon sınavına girmektedir. Bundan dolayı sadece direksiyon sınav harcı öderler. Yazılı sınav harcı ödemezler. 2021 Yılında Bakanlıkça belirlenen direksiyon sınav harcı 130 TL dir. Adayların 4 adet sınav hakkı bulunmaktadır. Kaldıkları her sınav için bu ücreti tekrar tekrar öderler.

5. C Sınıfı Ehliyet Yaşı

Bu başlık altında sizleri C sınıfı ehliyet yaşı hakkında bilgilendireceğim. C sınıfı ehliyetin 4 türü olduğunu yukarıda ifade etmiştik. Bunlar C1,C1E,C ve Ce Sınıfı Ehliyetlerdir. Bu 4 ehliyetin her biri için farklı yaş sınırları bulunmaktadır.

5.1. C1 Sınıfı Ehliyet Yaşı

23053 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği nin 76. Maddesine göre C1 Sınıfı ehliyet kullanmak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Örneğin 11.10.2001 doğumlu olanlar 11.10.2019 tarihinden sonraki ilk gün C1 sınıfı ehliyet için başvuruda bulunabilirler.

5.2. C1e Sınıfı Ehliyet Yaşı

Yukarıdaki zikrettiğim yönetmeliğin 76. Maddesine göre C1e Sınıfı ehliyet alabilmek için de 18 yaşını doldurmak gerekir. Yukarıda C1 sınıfı ehliyet için verdiğim örnek C1e sınıfı ehliyet için de geçerlidir.

5.3. C Sınıfı Ehliyet Yaşı

C sınıfı ehliyet alacakların 21 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Buna göre 1998 doğumlu bir kişi doğum gününü takip eden ilk gün ehliyet başvurusunda bulunabilir.

5.4. Ce Sınıfı Ehliyet Yaşı

Ce Sınıfı ehliyet Tır veya Çekici kullanacak kişilerin alması gereken ehliyet türüdür. Ce sınıfı ehliyet için de C sınıfı ehliyet gibi 21 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Buna göre Ce sınıfı ehliyet alacak olanlar da 21. Yaş gününü takip eden ilk gün Ce Sınıfı ehliyet için başvuruda bulunabilirler.

6. C Sınıfı Ehliyet Sınavı

C, C1, Ce ve C1e ehliyet alacak kişiler yazılını sınava girmezler. Onun yerine uygulama sınavına yani direksiyon sınavına girerler. Ehliyet almaları ortalama 1 ay civarı sürmektedir.

7. Kapanış

Bu yazımda sizlerin C Sınıfı ehliyet hakkında bilgilendirmeye çalıştım. Elimden geldiğince sık sorularun sorulara cevap vermenin gayretinde oldum. Buna rağmen aklınızda cevaplanmamış sorular kaldı ise 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?