C Sınıfı Ehliyet Fiyatı 2021

Bu yazımızda sizleri 2021 yılına ait en güncel C sınıfı ehliyet fiyatları hakkında bilgilendireceğim. Belirtmek isterim ki C Grubu ehliyetlerin tümü hakkında bilgi paylaşacağız. Yani yazımızda C1, C1E, C ve CE ehliyetleri hakkında aradığınız tüm bilgileri bulabileceksiniz. Siz de C sınıfı ehliyet almak istiyor ve fiyatlarını merak ediyorsanız yazımızın devamında ihtiyacınız olan bilgilere erişeceksiniz. Hadi gelin C sınıfı ehliyet fiyatı neymiş birlikte inceleyelim.

C Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

C sınıfı ehliyet fiyatlarına değinmeden önce, C sınıfı ehliyetler nelerdir, C sınıfı ehliyetler hangi araçları kullanır sorularına cevap vermekte fayda görüyorum. C Grubu ehliyet kategorisinde 4 adet ehliyet bulunmaktadır. Bunlar sırası ile C1 ehliyeti, C1E Ehliyeti, C Ehliyeti ve CE Ehliyetleridir. Şimdi gelin bu ehliyetler tanımlarını ve hangi araçları kullanmaya imkan tanıdıklarını birlikte inceleyelim:

C1 Ehliyeti Nedir? – Hangi Araçları Kullanır?

C1 sınıfı sürücü belgesi azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilen ehliyet türüdür. Halk dilinde kamyonet olarak tabir edilen araçları kullanmak için sahip olmanız gereken ehliyet türü C1 ehliyetidir. Burada dikkat etmeniz gereken husus aracın yüklü ağırlığının 7500 kg mı geçmemesidir. Yüklü ağırlığı bu 7500 kg geçen araçların kullanımı için C1 sınıfı ehliyet yeterli olmayacaktır. C sınıfı ehliyet almanız gerekir.

C1E Ehliyeti Nedir? – Hangi Araçları Kullanır?

C1E sınıfı sürücü belgesi C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilen ehliyet türüdür. Burada dikkat etmeniz gereken katar ağırlığının 12.000 kg mı geçmemesidir. Kamyonetlerin arkasına römork takmak için alacağınız ehliyet türü C1E ehliyetidir.

C Ehliyeti Nedir? – Hangi Araçları Kullanır?

C sınıfı sürücü belgesi kamyon ve çekici kullanacaklara verilen ehliyettir. Halk dilinde kamyon olarak ifade bulan ehliyetleri kullanabilmek için C sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Eğer kamyon kullanmak istiyorsanız ehliyetinizin yanında Src Belgenizin ve Psikoteknik raporunuzun da olması gerektiğini hatırlatmak isterim.

CE Ehliyeti Nedir? – Hangi Araçları Kullanır?

CE sınıfı sürücü belgesi C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilen ehliyet türüdür. Hak dilinde Tır(Çekici) olarak ifade bulan araçları kullanabilmek için CE sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. Tıpkı diğer C Grubu ehliyet türlerinde olduğu gibi Tır(Çekici) kullanabilmek için Src 4 belgenizin ve psikoteknik belgenizin olması gerekmektedir.

C Ehliyet Fiyatları

Yazımızın bu kısmında C grubu ehliyet fiyatlarına değineceğiz. C1, C1E, C ve CE sınıfı ehliyetlerin fiyatlarını hepsini tek tek ifade edeceğiz. Aşağıdaki zikredeceğim fiyatların 2021 yılına ait en güncel fiyatlar olduğunu hatırlatmak isterim. C Grubu ehliyet fiyatları nelermiş gelin birlikte inceleyelim.

C1 Ehliyeti Fiyatı

Belirtmek gerekir ki C1 ehliyeti alacak kişilerin öncesinde B sınıfı veya daha büyük ehliyetlerinin olması gerekir. Direk C1 Ehliyeti almak mümkün değildir. Sahip olduğunuz B veya daha büyük ehliyet türünden C1 ehliyete geçişin fiyatları ise aşağıda ifade ettiğimiz şekildedir:

MEVCUT EHLİYETİSTENEN EHLİYETFİYATI
BC11350 TL
B (2016 ÖNCESİ)C11000 TL
D1C1900 TL
DC11400 TL

C1E Ehliyeti Fiyatı

C1E Sınıfı ehliyet alabilmek için öncesinden C1 sınıfı ehliyetinizin olması gerekir. C1 sınıfı ehliyetiniz olmaksızın C1E sınıfı ehliyet almak mümkün değildir. C den C1E ye geçişin ücreti ise aşağıdaki şekildedir.:

MEVCUT EHLİYETİSTENEN EHLİYETFİYATI
C1C1E1250 TL

C Ehliyeti Fiyatı

C sınıfı ehliyetin kamyon kullanmak için gerekli ehliyet türü olduğunu yukarıda ifade etmiştik. C sınıfı ehliyet alabilmek için en az B sınıfı ehliyetinizin olması gerekir. Direk C sınıfı ehliyet almak mümkün değildir. C sınıfı ehliyet fiyatları ise aşağıda sıralandığı şekildedir.

MEVCUT EHLİYETİSTENEN EHLİYETFİYATI
BC2400 TL
B (2016 ÖNCESİ)C2000 TL
D1C2000 TL
DC1400 TL

CE Ehliyeti Fiyatı

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi CE sınıfı ehliyet tır çekici ehliyetidir. CE Sınıfı Ehliyet alabilmek için öncesinde C sınıfı ehliyetinizin olması gerekir. C sınıfı ehliyetiniz olmaksızın CE sınıfı ehliyet almak mümkün değildir. C den CE sınıfına geçişin fiyatı ise aşağıda sıralandığı şekildedir.

MEVCUT EHLİYETİSTENEN EHLİYETFİYATI
CCE1600 TL

Sonuç

Yukarıda sizlerle C Grubu ehliyet türlerinin tamamının fiyat bilgisini paylaştım. Elimden geldiğince kısa ve net bir yazı kaleme almaya çalıştım. Buna rağmen aklınıza takılan sorular varsa 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Belirtmek isterim ki eğer C Sınıfı ehliyet türlerinden birini almak istiyorsanız yanında Src 4 veya Src 3 belgesini ve de Psikotekinik belgesini almanız gerekmektedir. 2021 yılına ait en güncel Src Fiyatları hakkında bilgi almak için Src fiyatları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Benzer şekilde 2021 yılına ait en güncel psikoteknik belgesi fiyatları hakkında bilgi almak için psikoteknik fiyatları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Mutlu günler dileriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?