2024 Src Belgesi Alma Rehberi

Src Belgesi Almak

Bugünkü yazımızda sizleri Src Belgesi alma işlemleri hakkında bilgilendireceğim. Siz de src belgesi almak istiyorsanız ve de Src alma sürecinin nasıl ilerlediğini merak ediyorsanız aradığınız cevapları yazımızın devamında bulabileceksiniz. Ayrıca Src belgesi ücretlerini, Src sınav sürecini, kayıt esnasında istenen belgeleri ve Src almak için haiz olmanız gereken şartları yazımızın devamında öğreneceksiniz. Hadi gelin Src Belgesi nasıl alınıyormuş birlikte inceleyelim.

Src Belgesi Nedir?

Src Belgesi almak isteyenlerin ilk olarak sordukları soru “Src Belgesi nedir?” sorusudur. Siz de Src Belgesi almayı düşünüyorsanız bu soruyu bilen bir tanıdığınıza mutlaka sormuşsunuzdur. Src Belgesi, ticari araç kullananların almaları gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Eğer aracınız trafik tescil belgesinde ticari olarak gözüküyorsa, Src Belgenizin olması gerekmektedir.

SRC Belgesi Ne Kadar 2024?

Src belgesi almak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan birisi de Src Belgesi fiyatıdır. Yazımızın bu kısmında sizlerle 2024 yılına ait en güncel fiyatları paylaşacağım. İnternette çoğu kaynak güncel olmadığından eski yıllara ait fiyat bilgileri paylaşmaktadır. Bu durum birçok kişide kafa karışıklığına yol açmaktadır. Aşağıda paylaştığım fiyatların 2024 yılına ait güncel taban fiyatlar olduğunu yinelemek isterim.

 • Src 1 Taban Kurs Ücreti: 5850TL
 • Src 2 Taban Kurs Ücreti: 5350TL
 • Src 3 Taban Kurs Ücreti: 5850TL
 • Src 4 Taban Kurs Ücreti: 5350TL

Yukarıda paylaştığım ücretler Src Kursuna ödeyeceğiniz ücretlerdir. Bu ücretlerin dışında ödemeniz gereken Sınıf Harç Ücreti ve kart ücreti bulunmaktadır. Diğer ücretler hakkında bilgi edinmek için Src Belgesi Fiyatları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Src Belgesi Fiyatı

B Ehliyeti Olan SRC Belgesi Alabilir Mi?

B sınıfı ehliyet sahiplerinin src belgesi almaları mümkündür. Çünkü B sınıfı olduğu halde kullandığı aracı ticari maksatla kullanan sürücüler bulunmaktadır. Bu sürücülerin de Src Belgelesi almaları yasal zorunluluktur. Örneğin bir ticari taksi şoförünün B Sınıfı ehliyetinin bulunması, ilave olarak Src 1 veya Src 2 belgelerinin bulunması ve de psikoteknik belgesinin bulunması gerekmektedir. Özetle B sınıfı ehliyet sahipleri Src Belgesi alabilir.

Eski Ehliyeti Olanlar SRC Belgesi Alabilir Mi?

Sürücülerin en çok merak ettiği konulardan birisi de eski ehliyeti olanların Src Belgesi alıp alamayacağıdır. Bir başka ifade ile eski ehliyeti olanlar Src sınavından muaf mıdır? 25.02.2003 tarihinden önce alınmış bir ehliyetiniz var ise sınava girmeksizin Src Belgesi almanız mümkündür. Bu tarihten önce Ehliyeti olanlar, yani eski ehliyet sahipleri Src Belgesi alabilirler. Eski ehliyet sahiplerinin src belgesi alabilmeleri için e-devlet üzerinden gerekli işlemleri yapmaları gerekmektedir. Siz de muafiyet işleminden yararlanmak istiyorsanız kendiniz e-devlet üzerinden gerekli işlemleri yapabilirsiniz yada uzman bir kişiye danışarak destek alabilirsiniz.

Src Belge Alma Süreci

İlk Aşama: Src Kursuna Yazılıyorsunuz

Src belgesi alabilmek için öncelikle bir Src Kursuna yazılmanız gerekmektedir. Bilinen aksine Sürücü Kursları Src Belgesi verememektedir. Çoğu sürücü kursu, sizin kaydınızı alıp anlaşmalı oldukları Src Kurslarına dosyanızı göndermektedir. Ensar Melik Src Kursu, Src Belgesi vermeye yetkili sınırlı sayıda kuruluşlardan birisidir. Siz de Src belgesi almak istiyorsanız sorularınız için 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.

İkinci Aşama: Sınava Hazırlanıyorsunuz

Src kursuna yazıldıktan sonra Src Derslerinizi alıyor, sınava hazırlık sürecinizi tamamlıyorsunuz. Size verilen kitaplardan sınavda çıkacak konulara çalışıyor, kursumuzca size verilecek geçmiş tarihli çıkmış sınav sorularını çözüyorsunuz. Src sınavı hakkında uzman eğitmenlerimizin anlatımlarından istifade ediyorsunuz. Bu aşama tüm bu ders materyalleri ve kaynakların yardımı ile tamamlanıyor.

Son Aşama: Sınava Hazırlanıyorsunuz

Src sınavı, çalışma vazifesini ifade edenlerce kolaylıkla geçilecek bir sınavdır. Sınav iki aşamadan oluşmaktadır. İlki çoktan seçmeli sorulardan oluşan test aşamasıdır. Bu aşamadan geçen adaylar ikinci aşamaya girmeye hak kazanırlar. İki aşamada ise mülakat aşamasıdır. Burada size alacağınız src belgeniz ile sözlü sınavlar yöneltilir. Sorular alanına hakim şoförlerce rahatlıkla cevaplanacak türdedir. Derslerini katılan ve verilen materyallerden sınava hazırlanan adaylarımız sınavı rahatlıkla geçmektedirler. Her iki aşama da aynı gündür. Yani aynı gün içersinde Src sınavı tamamlanmaktadır.

Src Belge Almak İçin Gerekli Evraklar

Src belgesi almayı isteyen kursiyerlerin kursa başvuru esnasında tamamlamaları gereken evraklar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Nüfus Cüzdanı
 • 2 Adet Biometrik Fotograf
 • Öğrenim Belgesi
 • Adli Sicil Belgesi

yukarıda zikredilen belgeleri tamamlamanız durumunda bir src kursuna başvuruda bulunabilirsiniz.

Src Belge Sınavı Ne Zaman?

Src Sınavı

Src sınav tarihleri her kurs için farklılık göstermektedir. Kırıkkale de Src belgesi alacak bir kişinin sınav tarihi ile Ankara da Src belgesi alacak bir kişinin Sınav tarihi farklıdır. Sınav tarihlerinin yoğunluğu Src için başvuran adayların yoğunluğu ile orantılıdır. Kursumuza kaydolan adaylar için her ay sınav yapılmaktadır. Kayıt için 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Son olarak dikkat etmenizi istediğim bir nokta bulunmakta. Eğer Src Belgesini ticari araç kullanmak için alıyorsanız, yanında psikoteknik belgesini de almanız gerektiği unutmayınız. Bu yazımda sizleri elimden geldiğinde Src Belgesi Alma süreci hakkında bilgilendirmeye çalıştım. Sürçü lisan ettiysek affola. Faydalı bir yazı olmuş olması ümidi ile…

10 thoughts on “2024 Src Belgesi Alma Rehberi”

 1. 20 022001 b ehliyeti aldım 27 05 2015 e ehliyeti aldım ozamanlar kullanırsanız dedilr çünkü c ehliyeti kaldırmışlar di neden bugün kullanamıyor

  1. 26 EKİM 2023 AT 21:51
   20 022001 b ehliyeti aldım 27 05 2015 e ehliyeti aldım ozamanlar kullanırsanız dedilr çünkü c ehliyeti kaldırmışlar di neden bugün kullanamıyor

   Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Kamyon ve otobüs kullanabilirsiniz. Tır kullanamazsınız. Tır kullanabilmek için Ce sınıfı tır ehliyeti almanız gerekir. Yazılı sınavdan muafsınız. Sadece direksiyon sınavına girerek Ce sınıfı ehliyet alabilirsiniz. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak Ce sınıfı ehliyeti biz de veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 2. Merhaba 2015 yılında E sınıfı ehliyet aldım yeniledim B1 B C1 C D1 D F BUNLAR KULLANABİLİYORUM bir yanlışlık var mı birde tır kullanmam için CE almam için sınava girmem gerekiyor mu yoksa sadece direksiyona mi girecem şimdiden tşkler

  1. 2015 E sınıfı ehliyet M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıflarını kapsar. Bu nedenden bir yanlışlık bulunmamakta. Ce sınıfı tır ehliyeti için sadece direksiyon sınavına girmeniz yeterli olacaktır. Yazılı sınavdan muafsınız. Ensar Melik Sürücü Kursu Olarak Ce sınıfı tır ehliyeti vermekteyiz. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 378 08 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  1. Kamyon ve otobüs kullanabilirsiniz. Tır kullanamazsınız. Ensar melik olarak Ce sınıfı tır ehliyeti vermekteyiz. 0312 378 08 09 dan fiyat ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir