2022 Yılı İçin SRC Den Muaf Olanlar

Güncelleme: 25/03/2022 20:47

Src Muafiyet

Bilindiği üzere ülkemizde yük ve yolcu taşımak isteyen araç sürücülerinin sahip olması gereken 3 adet belge vardır. Bunlardan ilki kullanmak istedikleri aracın ehliyeti. Örneğin: Tır kullanmak isteyenleri Ce sınıfı ehliyete, Otobüs kullanmak isteyenlerin D sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekir. İkincisi ise Src belgesidir. Src belgesinin 5 türü vardır. Yolcu taşımak isteyenlerin Src 1 veya Src 2 , yük taşımak isteyenlerin ise Src 3 veya Src 4 belgelerinden birinin almaları gerekir. Üçüncü aranan belge ise Psikoteknik raporudur.  Src’ den muaf adayların yapacakları işlemlere geçmeden önce kursumuzda bu üç belgenin verildiği belirtmek isterim. Daha detaylı bilgi 0312 911 25 04 nolu numaradan bizimle iletişime geçebilirsiniz 🙂

Şimdi gelelim, SRC belgesi için gerekli evraklar nelerdir? E-Devlet SRC belgesi nasıl alınır(2022 yılı için)? Kimler Src Sınavından Muaftır? sorularına yanıt vermeye.

2022 Yılı İçin Src’ den Muaf Olanlar( En Güncel Bilgiler)

Şimdi kısaca Src Belgesinden kimler muaftır sorusuna yanıt verelim. Eğer sizin de 25/02/2003 tarinden önce alınmış bir B sınıfı ve üstü sürücü belgeniz varsa Src’ den muafsınız demektir. Bu durumda bir Src Kursuna ücret ödemek durumunda kalmaksızın Src belgesi alabilirsiniz.  Eğer 25/02/2003  öncesi alınan ehliyetiniz B ehliyeti ise Src 2 ve Src 4′ ü, daha büyük bir ehliyet ise Src 1 ve Src 3′ ü sınavsız alabilirsiniz. Bu tarihten sonra ehliyet almış kişilerin bir Src kursuna yazılması gerekir.

SRC BELGESİ E-DEVLET’TEN NASIL ALINIR?

2022 yılında gelen güncellemeler ile src belgesi almak artık çok kolay. Aşağıdaki linke tıklayıp açılan sayfada sizden istenen bilgileri doldurarak 5 dakika da src belgesinizi alabilirsiniz.  Sınavsız Src belgesi almak için aşağıdaki linke tıklayın:

E-Devlet SRC Belgesi Almak için Tıklayınız

SRC BELGESİ MUAFİYET İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 Bir adet Dilekçe

 Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

 Ehliyet Fotokopisi (25/02/2003 tarihi öncesine önce ait B, C, D, E sınıfı ehliyetinizin olması gerekir)

– 2 Adet Biometrik Fotoğraf

– SSK Hizmet Dökümü (B sınıfı sürücü belgesi olanların en az 90 gün çalıştıklarını belgelemeleri gerekmektedir)

27 thoughts on “2022 Yılı İçin Src Den Muaf Olanlar”

 1. B ehliyeti 1998 yılında aldım src 2 src 4 var kursa yazıldım ehliyetimi C ye çeviriyorum src 3 için kurs almam gerekir mi teşekkürler

 2. Src2 belgesi için e-devletten başvurdum. Fakat muafiyetli başvuru yapacaktım. Yanlışlıkla normal src2 başvurusu yaptım.. Bu başvuruyu nasıl iptal edebilirim. E-devletten nasıl düşürebilirim ya da iptal ettirebilirim

 3. Src2 belgesi için e-devletten başvurdum. Fakat muafiyetli başvuru yapacaktım. Yanlışlıkla normal src2 başvurusu yaptım.. Bu başvuruyu nasıl iptal edebilirim. E-devletten nasıl düşürebilirim ya da iptal ettirebilirim.

  1. Artık src kartı çıkmamakta. Muafiyet işleminizi başarılı bir şekilde tamamladıysanız e devlette Src Belgeniz görünür.

 4. 1997 tarihinde E sınıfı sürücü belgemi aldım. SRC 1.2.3.4 var.Kod 95 SRC 3 yerine geçiyor deniliyor. Ayrıyeten Kod 95 için işlem yapmama gerek varmı.

  1. Ehliyetiniz 97 yılına ait E sınıfı ehliyet olduğundan, Src 1 ve Src 3 için muafiyet işlemi yapabilirsiniz. Src 3 ü aldığınızda Src 4; Src 1 i aldığınızda da Src 2 yi almış olursunuz. Src 1 ve Src 3 için muafiyet işlemi yapmanız gerekmekte.

 5. Ben 2004yilinda 9. Ayda E sınıfı ehliyetimi aldım öncesinde 1997 yılında C sınıfı ehliyetimi almıştım src 2 ve 4 düm var src 3 için sınava girmem sartmi

    1. Dediğim gibi muafiyet işlemi yapmanız gerekiyor. Muafiyet işlemini kendiniz yapabileceğiniz gibi ücreti mukabilinde bize de yaptırabilirsiniz. Muafiyet işlemi hakkında bilgi almak için 0312 378 33 10 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 6. Reisler ben src1 sınavına girdim 75.5 aldım geçtim görsel sınava girdim görselde muan gözüküyorum bunedirya 3 4 yıllık ehliyetim

 7. Merhaba, bir konuda yardıma ihtiyacım var.
  1998 ilk ehliyetim B sınıf src üç den muaf oluyormuyum 4 den muafım ama e devletten başvuru yapamıyorum.
  Nufus müdürlüğünüze baş vurun diyor.Yardımcı olursanız memnun olurum.

  1. 1998 B sınıfı ehliyetiniz varsa Src 2 ve Src 4 belgeleri için e devlet üzerinden muafiyet işlemi yapabilirsiniz. Src 3 için yapamazsınız. Src 3 için muafiyet işlemi yapmaya çalışıyorsanız E-Devletten olumsuz dönüt almanız normal. Src 2 ve Src 4 için tekrar deneyin lütfen.

    1. Siz SRC2 ve SRC3 için muafiyet işlemi yapabilirsiniz. SRC 1 için ise muafiyet işlemi yapamazsınız. SRC 1 için bir kursa yazılıp sınava girmeniz gerekiyor. Ensar Melik Src Kursu olarak SRC 1 belgesini bizde vermekteyiz. Ankara da faaliyet gösteriyoruz. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 378 33 10 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

     1. 12 07 2001 tatihli ehliyetim var src 2 ve 4 aldım muafiyeyli ama src 3 için uygunluk vermiyor

     2. Eski ehliyet sınıfınız B sınıfı ise, sadece Src 2 ve Src 4 alabilirisiniz. Src 3 alabilmeniz için eski ehliyet sınıfınız C,D veya E sınıflarından biri olması gerekiyor. Sizin, Src 3 belgesi alabilmeniz için bir src kursuna yazılıp sınava girmeniz gerekiyor. Ensar Melik Src Kursu olarak, Src 3 belgesini biz de vermekteyiz. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 378 08 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir