Kepçe Ehliyeti

Kepçe Ehliyeti, Kepçe Operatörlüğü Belgesi Ankara

Değerli okurlarımız yeniden merhaba. Bugün sizleri bizlere çokça sorduğunuz kepçe ehliyeti hakkında bilgilendireceğim. Siz de kepçe ehliyeti almayı düşünüyorsanız ve sürecin nasıl işlediğini bilmiyorsanız yazımızın devamında kepçe ehliyeti ile alakalı aradığınız her bilgiyi bulacaksınız. Keyifle okuyacağınız bir yazı kaleme aldık, hadi o zaman gelin kepçe ehliyeti neymiş, nasıl alınıyormuş birlikte inceleyelim:

Kepçe Ehliyeti Nedir?

Yazımızın bu bölümünde kepçe ehliyetinin başka bir ifade ile kepçe operatörlüğü belgesinin ne olduğunu inceleyeceğiz. Kepçe denince akla üç tür iş makine gelmektedir. Bunların Beko Loder, Loder ve de Ekskavatördür. Sanılanın aksine bu üç makinanın ehliyeti de ayrıdır. Yani farzı misal Beko Loder ehliyetiniz var ise Ekskavatör veya Loder kullanamazsınız. Her makinasın ehliyeti yani operatörlük belgesi farklıdır. Bunu otobüs ehliyeti olan birinin tır kullanamaması durumuna benzetebilirsiniz. Aşağıdaki görselde bu üç makinanın fotoğraflarına yer verdim. Fotoğrafları inceleyerek makinalar hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Hangi Kepçe Ehliyeti Daha Çok Tercih Ediliyor?

Hiç şüphesiz her makinanın kullanım sahası ve iş imkanı farklı farklıdır. Zaten iş makinaları aynı amaca hizmet etseler farklı iş makinalar üretilmezdi. Tecrübelerime dayanarak söylemek isterim ki bu üç makinadan en çok tercih edileni ve en çok iş imkanı olan Beko Loder dır. Eğer ilk defa kepçe ehliyeti alacaksanız ve de hangi kepçe ehliyetini almanız gerektiği konusunda kafanız karışıksa Beko Loderi tavsiye ederim. Ensar Melik İş makinası Kursu olarak Beko Loder, Loder ve Ekskavatör ehliyeti vermekteyiz. Yani diğer makinaların ehliyetine ihtiyacınız var ise onların da ehliyetini vermekteyiz. 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak tüm bu makinalar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kepçe Ehliyeti Yaşı Nedir?

Kepçe Ehliyeti Fiyatı Ankara

Kepçe ehliyeti alacak kişiler çoğu zaman bunu yeni bir iş sahibi olmak için almaktadırlar. Bu nedenden dolayı istihdamı teşvik etmek isteyen devletimizce Kepçe ehliyeti almak zorlu şartlara tabi tutulmamıştır. Kepçe ehliyeti alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir. Başka bir ifade ile otomobil ehliyeti alabilecek yaşa erişmiş herkes kepçe ehliyeti de alabilirler. Yaş mevzusu bazı adaylarımızca yanlış anlaşılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus 18 yaşından gün alanların değil, 18 yaşını doldurmuş olanların kepçe ehliyeti alabileceğidir. Farzı misal 2003 11 Nisan doğumlu bir kişi 2021 11 Nisan dan sonraki ilk gün kepçe ehliyetine yazılabilir.

Başka Ehliyeti Olmayan Kepçe Ehliyeti Alabilir Mi?

Sık sorulan sorulardan bir diğeri de başka ehliyeti olmayan kişilerin direk kepçe ehliyeti alıp alamayacakları sorusudur. Belirtmek isterim ki başka ehliyeti olmayan kişiler direk Kepçe ehliyeti alabilirler. Örneğin B sınıfı otomobil ehliyeti olmayan bir kişi kepçe ehliyeti için başvuruda bulunup kepçe ehliyeti alabilir. Yani kepçe ehliyeti almak için başka bir ehliyetinizin olmasına gerek yoktur.

Kepçe Ehliyeti Neren Nasıl Alınır?

Bilinenin aksine kepçe ehliyeti sürücü kursları tarafından verilmemektedir. Bu iş için özel yetkilendirilmiş İş Makinası Operatörlüğü Kursları tarafından verilmektedir. Sürücü kursları sizin dosyalarınızı alıp anlaşmalı oldukları İş Makinası Operatörlüğü Kurslarına göndermektedirler. Türkiye genelinde çok az ve sınırlı sayıda İş makinası operatörlüğü kursu bulunmaktadır. Ensar Melik İş Makinası Operatörlüğü Kursu sınırlı sayıdaki bu iş makinası operatörlüğü kurslarından birisidir ve Ankara Keçiören de faaliyet göstermektedir. 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kepçe Ehliyeti Ne Kadar?

Kepçe ehliyeti almak isteyenlerin çok merak ettiği bir diğer soruda kepçe ehliyetinin ne kadar olduğudur. Aşağıda 2021 yılına ait en güncel kepçe ehliyeti fiyatlarına yer verdim. Aşağıda bahsettiğim fiyatların 2021 yılında Ankara da geçerli fiyatlar olduğunu yinelemek isterim.

Kepçe Ehliyeti Fiyatı Ankara:

  • Ekskavatör Ehliyeti Fiyatı: 1580 TL
  • Loder Ehliyeti Fiyatı: 1580 TL
  • Beko Loder Ehliyeti Fiyatı: 1580 TL
  • Sınav Ücreti: 120 TL

Sınavlardan başarılı olduktan sonra operatörlük belgeniz hazırlanır. Operatörlük belgenizi G sınıfı ehliyet olarak ehliyetinize işletmek isterseniz devlete ödemeniz gereken bir ücret bulunmaktadır. Bu ücretin detayları hakkında bilgi almak için 2021 Ehliyet Harçları Başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Operatörlük belgenizi eğer kullandığınız kepçe ile trafiğe çıkma düşünceniz yok ise ehliyetinize işletmenize gerek yoktur. Kepçe operatörlüğü belgeniz ile trafiğe çıkmaksızın şantiye alanında kepçenizi kullanabilirsiniz.

Kepçe Ehliyeti İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kepçe ehliyetine kayıt olmak için gerekli belgelerin toplanması oldukça kolaydır. Aslına bakarsanız ehliyet almak için gerekli belgelerin tamamı kepçe ehliyeti almak için de istenmektedir. İstenen belgeler ise şu şekildedir:

  • 2 Adet Biometrik Forograf
  • “Sürücü Olur” ibareli Sağlık Raporu
  • Öğrenim Belgesi
  • Adli Sicil Kaydı

Bu yazımızda sizleri kepçe ehliyeti hakkında bilgilendirmeye çalıştım. Elinden geldiğince net ve anlaşılır bir yazı kaleme almanın gayretinde oldum. Buna rağmen aklınızda cevaplanmamış sorular kaldı ise 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz. Kafanızdaki soru işaretlerini gidermekten mutluluk duyarım.

4 thoughts on “Kepçe Ehliyeti”

    1. Kullanacağınız iş makinasının operatörlük belgesini aldıktan sonra, nüfus müdürlüğünden G sınıfı ehliyet olarak işletebiliyorsunuz. Yani Beko Loder ehliyeti G sınıfı ehliyet olarak geçiyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?