2021 Ehliyet Harçları

Yeni yıla girmemiz ile birlikte birçok kişi tarafından ehliyet harçlarının ne kadar olduğu konusu araştırılmaya başlandı. Bu yazımız 2021 yılına ait en güncel ehliyet harçları hakkında sizleri bilgilendirmek için hazırlandı. Elimden geldiğinde sizleri sıkmayacak açıklıkta bir yazı kaleme almaya çalıştım. Lafı fazla uzatmadan hadi gelin, ehliyet harçları ne kadar olmuş birlikte bakalım:

A,A1,A2 ve F Sınıfı İçin Ehliyet Harcı

İlk defa ehliyet alacak A,A1,A2 ve F sertifika sahipleri toplam devlete ödeyecekleri ücret 542 TL dir. Aşağıda bu ücretin hangi kalemlerin toplamından oluştuğu hususuna yer verilmiştir. Detayları merak ediyorsanız aşağıdaki tabloya göz atabilirsimiz:

Harç Bedeli272
Vakıf Hizmet Bedeli45
Değerli Kağıt Bedeli225
Toplam542

B Sınıfı İçin Ehliyet Harcı

İlk defa B sınıfı ehliyet alacakların devlete ödemek durumunda oldukları toplam ücret 1090.10 TL dir. B sınıfı ehliyet harcı da tıpkı diğer ehliyet harçları gibi çeşitli kalemlerden oluşmaktadır. Eğer detaylarını merak ediyorsanız aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz:

Harç Bedeli820,1
Vakıf Hizmet Bedeli45
Değerli Kağıt Bedeli225
Toplam1090,1

B1,Be,C1,D1e,C,Ce,D1,D1E,D,De,G,M Sınıfları İçin Ehliyet Harcı

Başlıkta zikrettiğim tüm ehliyet sınıfları için devletin alacağı harç 1638,6 TL dir. Bunlar ağır vasıta ehliyetleri oldukları için A ve B sınıfı ehliyetlerden alınan harçtan daha fazla harç ücreti ödenmektedir. Detaylar hakkında bilgi almak için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Harç Bedeli1368,4
Vakıf Hizmet Bedeli45
Değerli Kağıt Bedeli225
Toplam1638,4

Eski Ehliyetini Yeni Ehliyete Çevireceklerin Ödeyecekleri Ücret

2016 yılından nce ehliyet almış ve ehliyetleri eski kart şeklinde bulunanların 2021 yılından itibaren ehliyetlerini yeni karta çevirmeleri yasak zorunluluktur. Yenileme için devlerin aldığı toplam ücret 15 TL dir. Bu ücreti oluşturan kalemlerin detayları aşağıdaki tablodaki şekildedir:

Harç Bedeli2
Değerli Kağıt Bedeli13
Toplam15

Yeni Ehliyetini Kaybedip Tekrar Çıkartmayı İsteyenlerin Ödeyecekleri Ücret

Yeni ehliyetini kaybedip tekrar çıkartacak olanları ödeyeceği ücret ise 270 TL dir. Bu ücreti oluşturan kalemlere de aşağıda yer verilmiştir. Detayları merak ediyorsanız aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Harç Bedeli45
Değerli Kağıt Bedeli225
Toplam270

Ehliyet Randevu Alma

Harçlar hakkında sizleri bilgilendirdim. Eğer ehliyetinizi almak istiyorsanız başvurmanız gereken birim Nüfus müdürlükleridir. Nüfus müdürlüklerine gitmeden önce internet ortamından randevu almanız gerekmektedir. Randevu aldıktan sonra harcınızı ödeyip randevu saatinde Nüfus müdürlüğünde olmanız halinde işlemleriniz hızlı şekilde gerçekleştirilecektir. Randevu almak için tıklayınız.

Kapanış

Bu yazımda sizleri sıkmayacak şekilde bilgi paylaşımında bulunmaya çalıştım. Bir şeyi daha ifade etmekte fayda görüyorum. Eğer ağır vasıta ehliyeti aldıysanız ve ticari maksatla araç kullanma planınız varsa mutlaka Src Belgenizin de olması gerekir. 2021 yılına ait en güncel Src belgesi fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız, Src Fiyatları başlıklı yazımıza göz atınız. Okumak için tıklayın.

Mutlu günler dileriz

Ensar Melik Eğitim Kurumları

4 thoughts on “2021 Ehliyet Harçları”

    1. Yazımızda detaylarına yer verdik. Toplamda 542 TL ödüyorsunuz. Detaylar için yukarıya göz atabilirsiniz.

    1. Yukarıda bahsettiğim ücretler sınavlardan başarılı olup, kurstan sertifikanızı aldıktan sonra, sertifikanızı ehliyete çevirmek için devlete ödeyeceğiniz ücretlerdir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?