Bizi Arayın

2022 Ehliyet Harçları

Yeni yıla girmemiz ile birlikte birçok kişi tarafından ehliyet harçlarının ne kadar olduğu konusu araştırılmaya başlandı. Bu yazımız 2022 yılına ait en güncel ehliyet harçları hakkında sizleri bilgilendirmek için hazırlandı. Elimden geldiğinde sizleri sıkmayacak açıklıkta bir yazı kaleme almaya çalıştım. Lafı fazla uzatmadan hadi gelin, ehliyet harçları ne kadar olmuş birlikte bakalım:

A,A1,A2 ve F Sınıfı İçin Ehliyet Harcı

İlk defa ehliyet alacak A,A1,A2 ve F sertifika sahipleri toplam devlete ödeyecekleri ücret 542 TL dir. Aşağıda bu ücretin hangi kalemlerin toplamından oluştuğu hususuna yer verilmiştir. Detayları merak ediyorsanız aşağıdaki tabloya göz atabilirsimiz:

Harç Bedeli370,40
Vakıf Hizmet Bedeli60
Değerli Kağıt Bedeli280
Toplam710,40

B Sınıfı İçin Ehliyet Harcı

İlk defa B sınıfı ehliyet alacakların devlete ödemek durumunda oldukları toplam ücret 1090.10 TL dir. B sınıfı ehliyet harcı da tıpkı diğer ehliyet harçları gibi çeşitli kalemlerden oluşmaktadır. Eğer detaylarını merak ediyorsanız aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz:

Harç Bedeli1160,90
Vakıf Hizmet Bedeli60
Değerli Kağıt Bedeli280
Toplam1500,9

B1,Be,C1,D1e,C,Ce,D1,D1E,D,De,G,M Sınıfları İçin Ehliyet Harcı

Başlıkta zikrettiğim tüm ehliyet sınıfları için devletin alacağı harç 1638,6 TL dir. Bunlar ağır vasıta ehliyetleri oldukları için A ve B sınıfı ehliyetlerden alınan harçtan daha fazla harç ücreti ödenmektedir. Detaylar hakkında bilgi almak için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Harç Bedeli1863,70
Vakıf Hizmet Bedeli60
Değerli Kağıt Bedeli280
Toplam2203,70

Eski Ehliyetini Yeni Ehliyete Çevireceklerin Ödeyecekleri Ücret

2016 yılından nce ehliyet almış ve ehliyetleri eski kart şeklinde bulunanların 2022 yılından itibaren ehliyetlerini yeni karta çevirmeleri yasak zorunluluktur. Yenileme için devlerin aldığı toplam ücret 15 TL dir. Bu ücreti oluşturan kalemlerin detayları aşağıdaki tablodaki şekildedir:

Harç Bedeli2
Değerli Kağıt Bedeli13
Toplam15

Yeni Ehliyetini Kaybedip Tekrar Çıkartmayı İsteyenlerin Ödeyecekleri Ücret

Forklift Ehliyeti, Tavan Vinci Operatörlük Belgesi, Ekskavatör Ehliyeti, Beko Loder Ehliyeti, Silindir Operatörü Belgesi, Mobil Vinç Operatörü Belgesi(Mobil Vinç Ehliyeti), Personel Yükseltici Operatörü Belgesi

Yeni ehliyetini kaybedip tekrar çıkartacak olanları ödeyeceği ücret ise 270 TL dir. Bu ücreti oluşturan kalemlere de aşağıda yer verilmiştir. Detayları merak ediyorsanız aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Harç Bedeli60
Değerli Kağıt Bedeli280
Toplam340

Ehliyet Randevu Alma

Harçlar hakkında sizleri bilgilendirdim. Eğer ehliyetinizi almak istiyorsanız başvurmanız gereken birim Nüfus müdürlükleridir. Nüfus müdürlüklerine gitmeden önce internet ortamından randevu almanız gerekmektedir. Randevu aldıktan sonra harcınızı ödeyip randevu saatinde Nüfus müdürlüğünde olmanız halinde işlemleriniz hızlı şekilde gerçekleştirilecektir. Randevu almak için tıklayınız.

Kapanış

Bu yazımda sizleri sıkmayacak şekilde bilgi paylaşımında bulunmaya çalıştım. Bir şeyi daha ifade etmekte fayda görüyorum. Eğer ağır vasıta ehliyeti aldıysanız ve ticari maksatla araç kullanma planınız varsa mutlaka Src Belgenizin de olması gerekir. 2022 yılına ait en güncel Src belgesi fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız, Src Fiyatları başlıklı yazımıza göz atınız. Okumak için tıklayın.

Mutlu günler dileriz

Ensar Melik Eğitim Kurumları

6 thoughts on “2022 Ehliyet Harçları”

    1. 3100 TL sadece kurs için ödediğiniz taban ücrettir. Yasal olarak bu fiyatın altına bulmanız mümkün değildir. Sağlık Raporu kurs tarafından verilmediğinden kurs ücretine dahil değildir.

    1. Yazımızda detaylarına yer verdik. Toplamda 542 TL ödüyorsunuz. Detaylar için yukarıya göz atabilirsiniz.

    1. Yukarıda bahsettiğim ücretler sınavlardan başarılı olup, kurstan sertifikanızı aldıktan sonra, sertifikanızı ehliyete çevirmek için devlete ödeyeceğiniz ücretlerdir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?