Tır Ehliyeti Yaşı

Tır Ehliyeti Yaşı

Yeniden merhaba. Sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Son zamanlarda bir çok adayımız, Tır Ehliyetinin Yaşı kaçtır minvalinde sorular sormakta. Bu yazımızda Tır ehliyeti almak için gerekli yaş şartına değineceğiz. Siz de tır ehliyeti almak istiyorsanız ve de yaş şartını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz ya da 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bize ulaşıp tır ehliyeti hakkında merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Ensar Melik Sürcü Kursları olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Ce Ehliyet Yaşı

Bilindiği gibi tır ehliyeti Ce ehliyeti olarak geçmektedir. Yani tır kullanmak isteyenlerin alması gereken ehliyet türü Ce sınıfı ehliyettir. Tır ın hangi araç olduğunu herkes bilir. Peki mevzuata göre tır nedir? Hemen cevaplayalım: Kamyon veya çekici araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçlara mevzuata göre tır denilmektedir.

Tır kullanacakların 21 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Yaş mevzusu bir çok adayımızda kafa karışıklığına yol açmaktadır. Tır ehliyeti alabilmek için 21 yaşından gün almak değil, 21 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Bir örnek ile bunu izah edecek olursak 11 Nisan 2000 doğumlu bir kişi, tır ehliyeti almak için 12 Nisan 2021 tarihinde başvuruda bulunabilir. Yaş mevzusu bu şekildedir.

Direk Tır Ehliyeti Alınabilir Mi?

Belirtmek isterim ki, hiç ehliyeti olmayan bir kişinin direk tır ehliyeti alması mümkün değildir. Tır ehliyeti alabilmek için kişinin önce b sınıfı ehliyet alması, daha sonra c sınıfı kamyon ehliyeti alması gerekmektedir. Yani Ce sınıfı ehliyet alabilmek C sınıfı ehliyetinizin olması şarttır. Bu nedenden dolayı Ce sınıfı ehliyet alacak kişilerin öncelikle kamyon ehliyetini edinmeleri gerekir.

2016 yılından önce ehliyet almış kursiyerlerdeki durum ise şu şekildir. Eski E sınıfı ehliyetiniz var ise, yeniden C sınıfı ehliyet almaksızın Ce sınıfı ehliyete başvura bilirsiniz. Çünkü eski E sınıfı ehliyetler Ce sınıfı ehliyeti kapsamaktadır.

Tır Kullanırken İhtiyaç Duyulan Diğer Belgeler Nelerdir?

Yaş şartını sağlayıp Tır ehliyeti alan kişilerin, tır kullanabilmeleri için ehliyetleri yeterli değildir. Tır ehliyetinin yanında, Src belgesine ve psikoteknik belgesine sahip olmaları gerekir. Src belgesi almak için 18 yaşında olmak yeterlidir. Tır ehliyetinde olduğu gibi 21 yaşında olmaya gerek yoktur. Psikoteknik belgesi alabilmek için de bir yaş şartı aranmamaktadır. Tavsiyemiz, tır kullanırken ceza yememek istiyorsanız, Src 3 veya Src 4 belgelerinizi ve de psikoteknik belgenizi almanız yönündedir. Çünkü trafik polisleri artık bu üç belgenin varlığını denetlemektedir. E devlet üzerinden sahip olduğunuz bütün belgeleri görüntüleyebilmektedirler.

Tır Ehliyeti Ne Kadar?

Tır ehliyeti alabilmek için öncelikle B sınıfı ehliyetinizin olması gerektiğine yukarıda değinmiştim. B sınıfı ehliyet alma fiyatı için tıklayabilirsiniz. B sınıfı ehliyetiniz var ise sırası ile önce C sınıfı ehliyeti daha sonra ise Ce sınıfı ehliyeti almanız gerekir. C ve Ce sınıfı ehliyeti fiyatları hakkında bilgi almak için C Sınıfı Ehliyet başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Söz konusu yazının son kısmında hem C sınıfı Kamyon Rhliyeti hem de Ce sınıfı Tır ehliyeti fiyatlarına detaylı bir şekilde yer verdik.

Kıymetli okurlarımız bu yazımızda sizleri genel olarak tır ehliyeti yaşı hakkında ve tır ehliyeti ile alakalı sık sorulan diğer hususlarda bilgilendirmeye çalıştım. Sürçü lisan etti isem affoluna. Ensar Melik Sürücü Kursları olarak Tır kullanmak için gerekli tüm belgeleri vermekteyiz. Yani Src Belgesi, Psikoteknik Belgesi ve C-Ce sınıfı ehliyeti vermekteyiz. Türkiye’ nin dört bir yanından bize başvuran kursiyerlerimiz, bizleri tır şoförlerinin en çok tercih ettiği sürücü kursu yapmıştır. Bunun haklı mutluluğunu yaşıyoruz. Siz de bize 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan ulaşabilir tır ehliyeti ile alakalı merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.

2 thoughts on “Tır Ehliyeti Yaşı”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?