2024 TIR EHLİYETİ YAŞI (GÜNCEL)

Tır Ehliyeti Yaşı

Yeniden merhaba. Sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Son zamanlarda bir çok adayımız, Tır Ehliyetinin Yaşı kaçtır minvalinde sorular sormakta. Bu yazımızda Tır ehliyeti almak için gerekli yaş şartına değineceğiz. Siz de tır ehliyeti almak istiyorsanız ve de yaş şartını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz ya da 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bize ulaşıp tır ehliyeti hakkında merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Ensar Melik Sürcü Kursları olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Ce Ehliyet Yaşı

Bilindiği gibi tır ehliyeti Ce ehliyeti olarak geçmektedir. Yani tır kullanmak isteyenlerin alması gereken ehliyet türü Ce sınıfı ehliyettir. Tır ın hangi araç olduğunu herkes bilir. Peki mevzuata göre tır nedir? Hemen cevaplayalım: Kamyon veya çekici araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçlara mevzuata göre tır denilmektedir.

Tır kullanacakların 21 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Yaş mevzusu bir çok adayımızda kafa karışıklığına yol açmaktadır. Tır ehliyeti alabilmek için 21 yaşından gün almak değil, 21 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Bir örnek ile bunu izah edecek olursak 11 Nisan 2000 doğumlu bir kişi, tır ehliyeti almak için 12 Nisan 2021 tarihinde başvuruda bulunabilir. Yaş mevzusu bu şekildedir.

Direk Tır Ehliyeti Alınabilir Mi?

Belirtmek isterim ki, hiç ehliyeti olmayan bir kişinin direk tır ehliyeti alması mümkün değildir. Tır ehliyeti alabilmek için kişinin önce b sınıfı ehliyet alması, daha sonra c sınıfı kamyon ehliyeti alması gerekmektedir. Yani Ce sınıfı ehliyet alabilmek C sınıfı ehliyetinizin olması şarttır. Bu nedenden dolayı Ce sınıfı ehliyet alacak kişilerin öncelikle kamyon ehliyetini edinmeleri gerekir.

2016 yılından önce ehliyet almış kursiyerlerdeki durum ise şu şekildir. Eski E sınıfı ehliyetiniz var ise, yeniden C sınıfı ehliyet almaksızın Ce sınıfı ehliyete başvura bilirsiniz. Çünkü eski E sınıfı ehliyetler Ce sınıfı ehliyeti kapsamaktadır.

Tır Kullanırken İhtiyaç Duyulan Diğer Belgeler Nelerdir?

Yaş şartını sağlayıp Tır ehliyeti alan kişilerin, tır kullanabilmeleri için ehliyetleri yeterli değildir. Tır ehliyetinin yanında, Src belgesine ve psikoteknik belgesine sahip olmaları gerekir. Src belgesi almak için 18 yaşında olmak yeterlidir. Tır ehliyetinde olduğu gibi 21 yaşında olmaya gerek yoktur. Psikoteknik belgesi alabilmek için de bir yaş şartı aranmamaktadır. Tavsiyemiz, tır kullanırken ceza yememek istiyorsanız, Src 3 veya Src 4 belgelerinizi ve de psikoteknik belgenizi almanız yönündedir. Çünkü trafik polisleri artık bu üç belgenin varlığını denetlemektedir. E devlet üzerinden sahip olduğunuz bütün belgeleri görüntüleyebilmektedirler.

Tır Ehliyeti Ne Kadar?

Tır ehliyeti alabilmek için öncelikle B sınıfı ehliyetinizin olması gerektiğine yukarıda değinmiştim. B sınıfı ehliyet alma fiyatı için tıklayabilirsiniz. B sınıfı ehliyetiniz var ise sırası ile önce C sınıfı ehliyeti daha sonra ise Ce sınıfı ehliyeti almanız gerekir. C ve Ce sınıfı ehliyeti fiyatları hakkında bilgi almak için C Sınıfı Ehliyet başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Söz konusu yazının son kısmında hem C sınıfı Kamyon Rhliyeti hem de Ce sınıfı Tır ehliyeti fiyatlarına detaylı bir şekilde yer verdik.

Kıymetli okurlarımız bu yazımızda sizleri genel olarak tır ehliyeti yaşı hakkında ve tır ehliyeti ile alakalı sık sorulan diğer hususlarda bilgilendirmeye çalıştım. Sürçü lisan etti isem affoluna. Ensar Melik Sürücü Kursları olarak Tır kullanmak için gerekli tüm belgeleri vermekteyiz. Yani Src Belgesi, Psikoteknik Belgesi ve C-Ce sınıfı ehliyeti vermekteyiz. Türkiye’ nin dört bir yanından bize başvuran kursiyerlerimiz, bizleri tır şoförlerinin en çok tercih ettiği sürücü kursu yapmıştır. Bunun haklı mutluluğunu yaşıyoruz. Siz de bize 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan ulaşabilir tır ehliyeti ile alakalı merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.

25 thoughts on “Tır Ehliyeti Yaşı”

  1. Ensar Melik Sürücü Kursu (Ankara-Keçiören)

   Merhaba evet alabilirsiniz, 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

  1. Ensar Melik Sürücü Kursu (Ankara-Keçiören)

   5 Eylül 2023 tarihinden itibaren Ce sınıfı tır ehliyetine yazılabilirsiniz. 0312 911 25 04 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 1. 2001 yılinda E Ehliyeti aldım 1979 doğumluyum Otobüs şöförlüğü yapıyorum .Tır dorseli sürebilirmiyim

  1. Siz mevcut ehliyetiniz ile Kamyon, Otobüs, Minibüs ve kamyonet kullanabilirsiniz. Tır kullanabilmek için Ce sınıfı tır ehliyeti almalısınız. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak Ce sınıfı ehliyeti biz de veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 2. Merhaba hayırlı akşamlar cıfte vatandaşların nasıl tır ehliyeti ala bilirmi bc ehliyeti varsa türkiyeden E kateqoriya ala bilirmi şimdiden teşekürler

  1. Eğer Türk vatandaşlığı olan çifte vatandaşsanız, her Türk vatandaşı gibi yazılı ve direksiyon sınavlarından başarılı olarak ehliyetinizi alabilirsiniz. 0312 329 60 00 numaralı telefondan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 3. vermiş olduğunuz örnek 21 yaş ama bir arkadaş 2002 6.ay diye sormuş 2025 demişssiniz 23 mü 21 mi aydınlatır mısınız bende 2002 doğumluyum 2024 ekimde alabilir miyim ehliyeti

  1. 2002 6. ay doğumlu bir kişinin tır ehliyetine yazılabilmesi için 2023 6. ayı beklemesi gerekmektedir. Maalesef içerisinde bulunduğumuz 2022 yılı içerisinde tır ehliyeti alması mümkün değildir.

  2. 20.06.1999 doğumluyum çekici ehliyeti değil dorse kullanabilmem için hangi ehliyet sınıfını çıkarmam lazım (bu yaşta çıkarabilirmiyim bide)

   1. Dorseli araç kullanabilmeniz için Ce sınıfı tır ehliyeti almanız gerekiyor. 21 yaşından sonra Ce sınıfı ehliyet alabilirsiniz. 1999 doğumlu olduğunuzdan Ce sınıfı ehliyet almanıza bir yaş engel i bulunmamaktadır. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak biz de Ce sınıfı tır ehliyeti vermekteyiz. 0312 329 60 00 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

  1. Evet, siz ce sınıfı tır ehliyeti alabilirsiniz. Ensarmelik sürücü kursu olarak Ce sınıfı tır ehliyeti vermekteyiz. 0312 329 60 09 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  1. Sizin Ce sınıfı tır ehliyeti almanız için öncesinde C sınıfı kamyon almanız gerekiyor. Sonra ise C den Ce ye geçiş yapabilirsiniz. Ensar Melik sürücü kursu olarak Ce sınıfı tır ehliyeti vermekteyiz. 0312 378 08 09 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir