2024 Ehliyet Alma Fiyatı

Ehliyet Alma Fiyatı 2024

Değerli okurlarımız yeniden merhaba. Her gün olduğu gibi bugün de sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Sizler için bal tadında temiz hava berraklığında bir yazı kaleme aldık 🙂 Faydalı olması ümit ediyorum.

Son zamanlarda bizlere Ehliyet Alma Fiyatları hakkında çok fazla soru geliyor. Ehliyet almak isteyen kıymetli okurlarımız ve değerli kursiyerlerimiz bizlere her şey dahil ehliyet almak ne kadara mal olur minvalinde sorular yöneltiyorlar. Bu soruların sayısı zaman geçtikçe katlanarak arttığından, bu makaleyi sizler için kaleme alma ihtiyacı hasıl oldu. Yazımızı okuyarak, Ankara ili için ehliyet alma fiyatlarını tüm detayları ile öğrenebilir, güncel ehliyet kart ücreti hakkında bilgi edinebilir, B ehliyeti fiyatlarının tüm detaylarını ve B Ehliyetinin her şey dahil toplam ne kadara mal olduğu bilgisini edinebilirsiniz. Lafı uzatmandan gelin 2024 yılı için Ehliyet alma fiyatı neymiş birlikte inceleyelim:

2024 Ehliyet Alma Fiyatı Ankara

Öncelikle belirtmek isterim ki bu yazımızda B sınıfı ehliyet fiyatı hakkında, yani otomobil ehliyeti fiyatı hakkında sizleri bilgilendireceğim. Toplam 17 ehliyet türü vardır. Ehliyet alma fiyatı da her ehliyet türü için farklılık göstermektedir. Eğer sizler B sınıfı dışındaki diğer ehliyet sınıflarının fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzu arayarak almak istediğiniz ehliyet sınıfının fiyatını öğrenebilirsiniz. Ya da Anasayfamızın alt kısmında yer alan yazılara bakarak diğer ehliyet sınıflarının fiyatları hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Bu girizgahtan sonra gelin ehliyet alma fiyatları nelermiş birlikte inceleyelim:

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Bilindiği üzere B sınıfı ehliyet otomobil ehliyetidir. Sürücü dahil 9 koltuğa kadar oturma yeri bulunan araçlar otomobildir. Bu araçları kullanabilmek için B sınıfı ehliyetinizin olması gerekir. İki tür B sınıfı ehliyet vardır. Bunlar:

Otomatik Vites B Sınıfı Ehliyeti

Sadece otomatik vites otomobilleri kullanmak isteyen adaylarca tercih edilen ehliyet türüdür. Bu ehliyet türü ağırlıklı olarak manuel vites araçla işinin olmayacağını düşünen kadın adaylarca tercih edilmektedir. Eğer manuel vites otomobil kullanamayacağınız düşüncesindeyseniz, alması ve sınavları görece daha kolay olan bu ehliyet sınıfını tercih edebilirsiniz. Otomatik vites B sınıfı ehliyet alanların, manuel vites araç kullanamayacağını tekrar etmek isterim.

Manuel Vites B Sınıfı Ehliyeti

Manuel Vites B sınıfı ehliyet bizim bildiğimiz anlamdaki geleneksel B sınıfı ehliyettir. Bu ehliyeti alan adaylarımız hem otomatik vites aracı kullanabilirler hem de manuel vites aracı kullanabilirler. Bir başka ifade ile Manuel Vites B sınıfı ehliyet, otomatik vites B sınıfı ehliyeti de kapsar. Manuel Vites B sınıfı ehliyet alanlar otomatik vites otomobili de kullanabilirler. Ancak Otomatik vites B sınıfı ehliyeti alanlar sadece otomatik vites otomobil kullanabilirler, manuel vites otomobil kullanamazlar.

B Sınıfı Ehliyeti Fiyatı

B sınıfı ehliyet Fiyatı

Ehliyet alma fiyatları hem otomatik vites B sınıfı için hem de manuel vites B sınıfı için aynıdır. Ve 2024 yılına ait güncel fiyatlar şu şekildir:

Kurs Ücreti: 13.750 TL

Bu fiyat Ankara Valiliğince belirlenmiş taban fiyattır. Kanunun kurslar bu fiyatın altında kayıt alamazlar. Bundan dolayı valilikçe belirlenen taban fiyat yukarıda ifade ettiğim 13.750 TL dir. Bu ücret kursa ödediğiniz ücrettir. Bunun dışında sınavlar için bakanlığa ödediğiniz ücret bulunmaktadır. O ücretler de şu şekildedir:

  • Teorik Sınav Ücreti: 600 TL
  • Direksiyon Sınav Ücreti: 750 TL

Sınavlardan tek seferde geçmeniz durumunda yukarıda zikredilen ücretlerin dışında başka bir ücret ödemeksizin, sertifikanızı edinebilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra bunu ehliyete çevirmeniz gerekmektedir. Bu süreçte devlete ödediğiniz vergiler toplamı ise 5165,45 TL dir.

Bu yazımızda sizlerle ehliyet alma fiyatlarını paylaştım. Ensar Melik Sürücü Kursları olarak tüm ehliyet türlerini vermekteyiz. Bay – Bayan Direksiyon Usta Öğreticisi Hocalarımız bulunmaktadır. Aylık ödemeniz 3500 TL ye gelecek şekilde taksitlendirme yapmaktayız. Sınav tarihleri ve diğer konularda bilgi almak için 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

4 thoughts on “2024 Ehliyet Alma Fiyatı”

    1. Hem yazılı hem de direksiyon sınavına 4 er defa girme hakkınız bulunuyor. Ancak her iki sınav arasındaki süre 45 günü geçmemeli. Yoksa hakkınız yanar.

        1. Merhaba otomatik vites ehliyetini manuel vitese çevirmek için sadece direksiyon sınavına girmeniz gerekir. Yazılı sınavdan muafsınız. Fiyatlar ve diğer detaylar için 0312 378 08 09 numaralı telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir