B Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Minibüs Kullanır

OTOBÜS EHLİYETİ, D SINIFI EHLİYET
B Sınıfı Ehliyet Ankara Keçiören

Sonradan Gelen Güncelleme: Değerli okurlarımız, lütfen sorularınızı telefon hattımızı arayarak sormayınız. Telefon ile bağlandığınız arkadaşımız satış biriminde yer aldığından bu yazıyı kaleme alan arkadaşlarımız kadar bilgi sahibi değildir. Telefon hattımız üzerinden sorularınıza cevap vermemekteyiz. Sorularınızı aşağıda yer alan yorumlar kısmından sorarsanız aynı gün içerisinde cevaplayacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bu makalemizde sizlerle B,D ve D1 sınıfı ehliyetlerin kaç oturma yeri olan araçları kullanabilmeye imkan sağladığı sorusuna birlikte yanıt bulacağız. Ayrıca Psikoteknik Belgesinin ve Src Belgesinin hangi durumlarda alınması gerektiğini kısaca açıklayacağız. Siz de tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, aşağıdaki başlıklara göz atmanızı öneririm. Hadi gelim beraber inceleyelim.

B Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Aracı Kullanır?

Bu başlıkta sizlere kısaca B sınıfı ehliyet kaç koltuklu araçları kullanabilir sorusuna yanıt vereceğiz. Mevzuata göre otomobil, yapısı itibariyle, sürücüsü dahil en fazla dokuz oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıttır. Bu kapsamda B sınıfı ehliyeti olan kişiler Sürücü dahil 9 koltuklu araçlardan fazlasını kullanamazlar. Sürücü dahil 9 kişiyi aşan araçları kullanabilmek için D1 ve üstü ehliyete sahip olmak gerekir.

D1 Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Aracı Kullanır?

D1 sınıfı ehliyet yani minibüs ehliyeti sürücü dahil 17 koltuklu araçları kullanabilir. Yönetmeliğe göre otobüs Yolcu taşımacılığında kullanılan, sürücüsü dahil dokuzdan fazla oturma yeri olan motorlu taşıttır. Troleybüsler de bu sınıfa dahildir. Sürücüsü dahil oturma yeri on yediyi aşmayan otobüslere minibüs denir. Yani sürücü dahil 17 koltuğu aşmayan bir aracınız varsa D1 sınıfı ehliyet ile bu aracı kullanabilirsiniz.

D Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Aracı Kullanır?

Mevzuata göre koltuk sayısı 18 ve üstünde olan araçlar otobüstür. Bu araçları kullanmak için D sınıfı yani otobüs ehliyetinizin olması gerekir. D sınıfı, DE sınıfı dışında tüm otobüsleri kullanabilir. DE sınıfı, yani römorklu otobüsleri ise kullanamaz.

Src Belgesi Almanız Gereken Durumlar

Eğer D sınıfı Otobüs Ehliyetini veya D1 sınıfı minibüs ehliyetini ticari amaçlı almayı düşünüyorsanız. Yani ticari yolcu taşımacılığı yapacaksanız Src 1 veya Src 2 belgelerinden birini de almanız gerekir. Src Belgesi Almak için en az B sınıfı sürücü belgenizin bulunması şarttır. Güncel  Ankara Src fiyatları hakkında bilgi anlamak için Src Belgesi Fiyatları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi Almanız Gereken Durumlar

Eğer D sınıfı Otobüs Ehliyetini veya D1 sınıfı minibüs ehliyetini ticari amaçlı almayı düşünüyorsanız Src belgesinin yanında bir de Psikoteknik Raporu almak durumundasınız. Güncel psikoteknik fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız psikoteknik fiyatları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Forklift Ehliyeti

Bu makalemizde D1 Sınıfı ve D sınıfı sürücü belgeleri hakkında sizleri kısaca bilgilendirmeye çalıştım. Elimden geldiğince şeffaf bir yazı kaleme almaya çalıştım. Buna rağmen cevaplanmamış sorularınız varsa 0312 911 25 04  numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Ensar Melik Sürücü Kursları olarak D ve D1 sınıfı sürücü belgelerin yanı sıra Src ve Psikoteknik Belgelerini de vermekteyiz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

74 thoughts on “B Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Minibüs Kullanır”

 1. Burak BALIKÇI

  2 ay sonra ehlıyet alıcam. Aile arabası 4+1 transporteru kullanabılır mıyım veya ıkı koltukta ekleyıpte kullanabılır mıyım?

  1. Ruhsatta 4+1 minibüs veya otomobil olarak geçen araçları kullanabilirsiniz. 2 koltuk ekletip ruhsata işletmeniz halinde 6+1 olacak olan aracınızı da kullanabilirsiniz.

 2. B SINIFI EHLİYETİM SRC2-4 VE PİSKOTEKNİGİM
  VAR 17+1 ARACIM VAR D4 BELGELİ
  EHLİYETİMİ DEGİŞTİRMEM GEREKECEK Mİ HOCAM

  1. 17+1 aracı B sınıfı ehliyet ile kullanamazsınız. D sınıfı ehliyet almanız gerekir. Src ve psikoteknik i değiştirmenize ise gerek yok. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D sınıfı ehliyet vermekteyiz. 0312 329 60 09 numaralı telefonumuzdan fiyatlar ve diğer detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 3. Merhaba 2005 yılında b ehliyeti aldım. Yukarıdaki yazınızdan ve sorulara verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla yıl itibariyle d1 sınıfını kapsadığı için 16+1 yolcuya kadar minibüs kullanabiliyorum. Araç altı teker olursa yani çift teker bir sprinter düşündüğümüzde aracın azami yüklü ağırlığının bir önemi var mı? Yoksa yine sadece yolcu sayısına mı bakılıyor? Teşekkürler.

   1. Araç ruhsatta minibüs olarak geçiyorsa, yüklü ağırlığının bir önemi bulunmamaktadır. Ruhsatta yer alan koltuk sayısını dikkate almanız gerekiyor. Aracın ticari olarak geçmesi durumunda ise Src Belgesi ve Psikoteknik Raporu almanız gerekecek. Hususi kullanım için Src Belgesine ve Psikoteknik Belgesine gerek bulunmamaktadır. Kurumumuz tüm bu belgeleri vermektedir. Fiyatlar ve sınav tarihleri için bizimle telefon hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

   1. Doblo nuzun azami yüklü ağırlığı 4.250 kilogramı geçmiyor ise B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirsiniz. Geçiyor ise C1 veya C sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ayrıca ticari amaçlı taşıma yapacağınızdan Src 4 belgesi ve psikoteknik raporu da almanız gerekir. Psikoteknik hakkında bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz. Tüm bu belgeleri vermekteyiz. Ankara da ikamet ediyorsanız fiyat ve sınav bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

     1. Kullanım amacı kısmında hususi yazıyor ise, bu aracı Src ve Psikoteknik olmadan da kullanabilirsiniz. Ancak ruhsatta hususi yazıyor olsa da, bu araç ile ticari taşımacılık yapıyorsanız Src ve Psikoteknik almanız gerekir. Sıkıntı yaşamanız için ben her durumda Src ve Psikoteknik almanızı öneriyorum. Zira bir kaza olması durumunda bu belgeler olmaksızın yapılan ticari taşımacılığın yaptırımı çok ağır olmakta.

 4. Bi sorum olucaktı 16+1 minibüs ruhsatlı kullanım amacı ise okul servisi hususi olarak geçiyor uzun yolda src 2 gerekirmi aile ile gitsem üstünde herhangi ticari plaka yok normal bi plaka var

  1. Ruhsatta hususi olarak geçen bir aracı, src belgesi ve psikoteknik olmaksızın kullanabilirsiniz. Src belgesi ticari araç kullanan kullanıcılara verilen mesleki yeterlilik belgesidir. Ticari araç kullanacaksanız bu belgeleri bulundurmak durumundasınız. Ticari olmayan araçların kullanımında bu belgelerin bulundurulması gerekmez. Src belgesinin 2021 güncel fiyatları hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

 5. hocam yazılanları okudumda sorumun cevabını bulamadım 1987 yılında alınmış ehliyet ile reno master kullanılabiliyor mu ?

  1. Aracınızın ruhsatına bakar mısınız? Ruhsatta minibüs mü yoksa kamyonet mi olarak gözüküyor. Renault Masterlerin bazıları kullanıma göre kamyonet, bazıları da minibüs olarak gözükür. Bir de ehliyetinizin tam tarihini ve sınıfını paylaşır mısınız?

    1. Ehliyetiniz M, B1, B, D1 ve F sınıfı ehliyetleri kapsamakta. Ancak C1 ve C sınıfı ehliyetleri kapsamamakta. Bu nedenden dolayı mevcut ehliyetiniz ile Renault Masterinizi kullanamazsınız. Kullanabilmek için C1 veya C sınıfı ehliyet almanız gerekir. Aracınızın azami yüklü ağırlığı 4.250 kilogramın altında ise aracınızın B sınıfı ile de kullanabilirsiniz. B sınıfı ehliyetiniz ile hangi araçları kullanabileceğinizi öğrenmek için Bu yazımızı okuyabilirsiniz.

  1. Kamyonet yazıyorsa c1 veya c sınıfı ehliyet almanız gerekir. Taşıma kapasitesine göre. Azami yüklü ağırlığı 4.250 kilogramın altında ise aracınızın B sınıfı ile de kullanabilirsiniz.

     1. B sınıfı ehliyet ile kamyon tarzı araçları kullanamazsınız maalesef. B sınıfı ehliyetiniz ile yılına göre değişmekle beraber 8+1 ya da 16+1 minibüsleri kullanabilirsiniz. Mevzuat biraz karışık. O nedenden burada kısaca özetlemem olanaksız. Detaylı bilgi için yukarıdaki yazımızı dikkatlice okuyabilirsiniz.

     2. B sınıfı ile Kamyonet kullanamazsınız. 2016 öncesi olsa da durum bu şekildedir. Kamyonet için C1 veya C almanız gerekir. Ensarmelik olarak C sınıfı ehliyet vermekteyiz 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 6. b sınıfı ile transporter sürülebilir mi 8+1 koltuklu.
  yada bagaja koltuk koyduğumuzda 10 koltuklu şekilde sürmek mümkün müdür

  1. Ruhsatta yazan koltuk sayısını dikkate almalısınız. Ruhsatta 8+1 koltukluya kadar kullanabilirsiniz 2021 b sınıfı ile.

    1. B sınıfı ehliyetinizin yılı nedir? Bir de kaç koltuklu minibüs olarak nitelendirilmiş ruhsatınızda ona da bakar mısınız. Ona göre net bilgi vereyim.

     1. B sınıfı ehliyetiniz ile 8+1 aracınızı kullanabilirsiniz. Sürücü dahil 9 koltuklu araçları yani 8+1 araçları kullanmaya imkan veriyor 2019 yılında aldığınız B sınıfı ehliyet.

  1. Ruhsatta 17+1 olarak geçen bir aracı, siz fiili olarak hususi yapsanız dahi B sınıfı ehliyetiniz ile kullanamazsınız. D sınıfı otobüs ehliyeti almanız gerekir. D sınıfı ehliyet vermekteyiz. 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

  1. Transporter iniz ruhsatta minibüs olarak geçiyor ise(Bazı Transporterler o şekilde geçmiyor.), 2019 B sınıfı ehliyetiniz ile 8 yolcu, 1 sürücü koltuklu aracı kullanabilirsiniz.

    1. B sınıfı ehliyetiniz ile 8+1 kullanabilirsiniz. Anladığım kadarıyla o araçta 8+1 o nedenden dolayı sizin ehliyetiniz o araç için yeterli olacaktır. Ticari amaçlı taşımacılık yapacaksanız Src 2 ve psikoteknik de almanız gerekir. Durum bu şekilde.

 7. Merhaba ehliyet alacağım sağlık personeliyim (paramdedik) B sınıfı ehliyet ile M1 cinsi ambulans kullanabilirmiyim(4+1)

  1. Merhaba ambulans olarak kullanılan aracın türüne göre değişir sorunuzun cevabı. Ancak genel olarak 4+1 ambulansları B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirsiniz.

 8. Merhaba, Iveco 2006 model M50 minibüs olan bir araç motokaravana dönüştürülmüş. 1+1 koltuk var, arkası zaten karavan. Ruhsata işlenmiş, TSE’den geçmiş. Bende 2003 yılında almış olduğum B sınıfı ehliyet var. Kullanabilir miyim? Bir de ek bir şeye gerek var mıdır? SRC’lerim de var. Teşekkür ederim.

  1. Sizin aracınızın statüsündeki bir araç panelvan olarak geçmektedir. Ruhsatınıza bakın. Aracınızın yüklü ağırlığı 3500 kg ı geçmiyor ise B sınıfı ehliyetiniz ile bu aracı kullanabilirsiniz. Yüklü ağırlığı 3500 kg mı geçiyorsa C veya C1 sınıfı ehliyet almalısınız. Src Belgesinin ise kullandığınız araç ile bir alakası bulunmamakta. Src belgesi ticari amaçlı yük ve yolcu taşıyanların aldığı bir belgedir.

 9. Merabalar benim sorum arkadaşımın pejo boxer yük taşıma servisi var arkası koltuksuz önde şoför dahil 3 kişi oturabiliyor b sınıfı ehliyetle onu kullanabilirmiyiz ? İçinde yük olmicak kasası boş olcak sürdüğümde sıkıntı olur mu ?

  1. Aracın ruhsatına bakmanız gerekiyor. Ruhsatta kamyon, kamyonet olarak nitelendiriliyor ise C1 sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. Minibüs veya otobüs olarak nitelendiriliyor ise B sınıfı ehliyeti aldığınız yıla göre cevap değişiklik gösterir.

    1. 2017 tarihinde aldıysanız ve de ruhsatta 8+1 in altında bir minibüs olarak geçiyor ise, B sınıfı ehliyetiniz ile o aracı kullanabilirsiniz. Aksi durumda kullanamazsınız.

  1. Merhaba 17+1 kullanamazsınız. 16+1 kullanabilirsiniz. 17+1 için D sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ensar melik olarak d sınıfı ehliyet vermekteyiz. Dilerseniz 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 10. Mehmet sonkaynar

  Hususi 12+1minibüsle yolcu taşıma yani dolmuş minibüsü nün sigortası neden aynı sunuç ta hususi minibüs yolcu taşımıyor

  1. Sorunuzu tam anlamadım. Ancak “Neden 21+1 i B kullanamıyor?” türünde bir şey sormak istediniz sanırım. Yazımızda belirttiğim hususlar kanun gereği böyle. Ben de 12+1 in B sınıfı ile kullanılabilmesini isterdim. Ancak maalesef kanun gereği durum bu şekilde değil. 12+1 bir araç kullanmak için D1 ya da D sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekiyor.

     1. 2007 yilinda b ehliyeti aldim. Kac koltuklu minibus kullanabilirim extra baska birsey olmadan

     2. 2007 yılında aldığınız B sınıfı ehliyet ile 16+1 araç kullanabilirsiniz. Ancak ticari araçlı taşımacılık yapacaksanız Src 4 ve psikoteknik de almanız gerekiyor. Polis bu belgeleri de soruyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.