2024 B Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Minibüs Kullanır?

OTOBÜS EHLİYETİ, D SINIFI EHLİYET
B Sınıfı Ehliyet Ankara Keçiören

Sorularınızı Aşağıya Yorum Olarak Bırakabilirsiniz. En Kısa Sürede Cevaplayacağız.

Bu makalemizde sizlerle B,D ve D1 sınıfı ehliyetlerin kaç oturma yeri olan araçları kullanabilmeye imkan sağladığı sorusuna birlikte yanıt bulacağız. Ayrıca Psikoteknik Belgesinin ve Src Belgesinin hangi durumlarda alınması gerektiğini kısaca açıklayacağız. Siz de tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, aşağıdaki başlıklara göz atmanızı öneririm. Hadi gelim beraber inceleyelim.

B Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Aracı Kullanır?

Bu başlıkta sizlere kısaca B sınıfı ehliyet kaç koltuklu araçları kullanabilir sorusuna yanıt vereceğiz. Mevzuata göre otomobil, yapısı itibariyle, sürücüsü dahil en fazla dokuz oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıttır. Bu kapsamda B sınıfı ehliyeti olan kişiler Sürücü dahil 9 koltuklu araçlardan fazlasını kullanamazlar. Sürücü dahil 9 kişiyi aşan araçları kullanabilmek için D1 ve üstü ehliyete sahip olmak gerekir.

D1 Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Aracı Kullanır?

D1 sınıfı ehliyet yani minibüs ehliyeti sürücü dahil 17 koltuklu araçları kullanabilir. Yönetmeliğe göre otobüs Yolcu taşımacılığında kullanılan, sürücüsü dahil dokuzdan fazla oturma yeri olan motorlu taşıttır. Troleybüsler de bu sınıfa dahildir. Sürücüsü dahil oturma yeri on yediyi aşmayan otobüslere minibüs denir. Yani sürücü dahil 17 koltuğu aşmayan bir aracınız varsa D1 sınıfı ehliyet ile bu aracı kullanabilirsiniz.

D Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Aracı Kullanır?

Mevzuata göre koltuk sayısı 18 ve üstünde olan araçlar otobüstür. Bu araçları kullanmak için D sınıfı yani otobüs ehliyetinizin olması gerekir. D sınıfı, DE sınıfı dışında tüm otobüsleri kullanabilir. DE sınıfı, yani römorklu otobüsleri ise kullanamaz.

Src Belgesi Almanız Gereken Durumlar

Eğer D sınıfı Otobüs Ehliyetini veya D1 sınıfı minibüs ehliyetini ticari amaçlı almayı düşünüyorsanız. Yani ticari yolcu taşımacılığı yapacaksanız Src 1 veya Src 2 belgelerinden birini de almanız gerekir. Src Belgesi Almak için en az B sınıfı sürücü belgenizin bulunması şarttır. Güncel  Ankara Src fiyatları hakkında bilgi anlamak için Src Belgesi Fiyatları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi Almanız Gereken Durumlar

Eğer D sınıfı Otobüs Ehliyetini veya D1 sınıfı minibüs ehliyetini ticari amaçlı almayı düşünüyorsanız Src belgesinin yanında bir de Psikoteknik Raporu almak durumundasınız. Güncel psikoteknik fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız psikoteknik fiyatları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Forklift Ehliyeti

Bu makalemizde D1 Sınıfı ve D sınıfı sürücü belgeleri hakkında sizleri kısaca bilgilendirmeye çalıştım. Elimden geldiğince şeffaf bir yazı kaleme almaya çalıştım. Buna rağmen cevaplanmamış sorularınız varsa 0312 911 25 04  numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Ensar Melik Sürücü Kursları olarak D ve D1 sınıfı sürücü belgelerin yanı sıra Src ve Psikoteknik Belgelerini de vermekteyiz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

325 thoughts on “2024 B Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Minibüs Kullanır”

   1. İyi günler 2012 b sınıfı ehliyetim src 2 ve psikoteknik belgem var ehliyetimi aldığım günden itibaren hiç degistirmedim d1 ibaresi yazmıyor 16+1 servis kullanabilir miyim?ehliyeti yenilersem d1 durumu ne olur?tşkler.

 1. Merhaba hocam ben b sınıfı ehliyet aldım açık kasa 4 teker fort transit 120lik pikap kullana biliyormuyum 3 tane trafik polisine sordum 2 si kullanıyorsun dedi 1 ri açık kasa kamyonet kullanamassın dedi hangisi doğru

  1. Ensar Melik Sürücü Kursu (Ankara-Keçiören)

   B sınıfı ehliyetiniz ile azami yüklü ağırlığı 3500 kg mı geçmeyen kamyonet veya otomobilleri kullanabilirsiniz. Azama yüklü ağırlığı 3500 kg mı geçen araçlar için C1 veya C sınıfı ehliyet almanız gerekiyor.

  1. Ensar Melik Sürücü Kursu (Ankara-Keçiören)

   Merhaba, B sınıfı ehliyet ile 14+1 araç kullanamazsınız. 8+1 araç kullanabilirsiniz.

    1. Ensar Melik Sürücü Kursu (Ankara-Keçiören)

     B sınıfı ehliyetiniz ile 8+1 araç kullanabilirsiniz. Aracınızın sadece fiili olarak değil, ruhsatta da 8+1 olarak geçtiğinden emin olmanız gerekir.

 2. Geri bildirim: zofran pharmacy

 3. Merhaba 95 yılı b sınıf ehliyet ve 2018 d sınıf ehliyet aldım. 17.05.2023 te ehliyet değişimi için rapor temiz çıkmadı şekerden dolayı. B sınıfına düştüm. B sınıfını 95 yılında almıştım. Raporda ticari araç kullanamaz diyor. 16 kişilik araç kullanabilir miyim. Teşekkürler

   1. Ensar Melik Sürücü Kursu

    2021 B Sınıfı ehliyetiniz ile 9+1 araç kullanamazsınız. 8+1 araç kullanabilirsiniz.

  1. Ferhat bey merhaba,
   Eğer raporunuzda ticari araç kullanamaz şeklinde bir ibare var ise, ruhsatta ticari olarak geçen araçları kullanmazsınız. Ticari yük ve yolcu taşımacılığı da yapamazsınız.

 4. Merhabalar, 2015 de A2
  2016’da B sınıfı tarihli sürücü belgem Minibüs kullanabiliyor mu ? Şimdiden Teşekkürler

    1. Ensar Melik Sürücü Kursu (Ankara-Keçiören)

     2012 B sınıfı ehliyet ile 16+1 araçları kullanabilirsiniz. Üstü koltuklu araçları kullanamazsınız.

  1. Ensar Melik Sürücü Kursu

   2016 B sınıfı ehliyeti ile, 8+1 araçlarını kullanabilirsiniz. Üstü koltuklu araçları kullanamazsınız.

 5. 2018 de b sınıfı ehliyet aldım. src ve psikoteknik belgelerim var. ruhsatta 9+1 geçen vip araç kullanabilir miyim?

  1. ehliyetin arkasında d1 kısmında yazan tarihe kadar kullanabilirsin
   tarih dolunca ehliyeti yenilemen gerekiyor diye biliyorum ben d1 kullanım süresi 5 yıl

 6. 98 yılında b sınıfı ehliyet aldım.2021 yılında yeni ehliyete geçerken sağlık ocağı hekimimden aldığım raporu nüfus dairesine verip yeni ehliyetimi aldım fakat 2021.09.02 tarihinde hekimden aldığım raporu öne sürerek d1 düşmüş gözüküyor.Hekim nüfusu nüfus ise trafik te suç olduğunu söylüyorlar.Simdi ben emekli oldum.Transporter 9+1 araç kullanacağım minibüs ruhsatlı nasıl bir yol izlemeliyim.Yardimci olursanız sevinirim saygılarımla

    1. Yaşa gerek yok şirkette şöför olarak çalışacaksan bazı şirketler kriter ariyo 5 yıl felan yada tecrübeli

    1. MEB.ben 15.02 2006 tarihli B ehliyetim var Minibibüs yada otobüsle yolcu taşıyabilirmiyim.biskoteknide alırsam.

   1. Merhaba kolay gelsin babamın e sınıfı ehliyeti vardı bunu göz rahatsızlığından dolayı b ye düşürdüler ama yeni ehliyete d1 yazmamışlar bunu düzeltebilirmiyiz

    1. Maalesef. “2 Sınıfı Sürücü olur” ibareli bir sağlık raporu alamadığından ağır vasıta ehliyeti kullanamaz babanız.

  1. Azama yüklü ağırlığı 3500 kg mı geçmeyen kamyonetleri; iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanabilirsiniz.

  1. Merhaba, 8+1 kullanabilirsiniz. Üstünü kullanamazsınız. ÜStünü kullanmak için D1 veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D ve D1 sınıfı ehliyetleri biz de veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 7. Selamün aleyküm bende 14+1 minibüs var ruhsattan koltukları düşürttürsem 2020 de aldığım b ehliyet surebilirmi

  1. Ruhsatta ve araçta yaptığınız değişiklik ile aracınızı 8+1 ve otomobil şeklinde tanımlatabilirseniz, 2020 b sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirsiniz.

   1. Mustafa özgüler

    Selam aleyküm öncelikle kolay gelsin hayırlı işler dilerim 2019 B ehliyetim var transporter süre biliyormuyum bunu öğrenmek istiyorum kafama çok takıldı 🙏

    1. Aleyküm Selam. Transporteriniz ruhsatta kamyonet mi yoksa minibüs mü olarak gözüküyor bakar mısınız? Bir de aracın azami yüklü ağırlığı nedir?

 8. Ben ehliyetimi 2015 de aldım b sınıfı 16+1 minibüs kullanabilir miyim bir de ehliyet eski tip yenilersem arkada d1 boş kalır mı

  1. Siz 16+1 araç kullanabilirsiniz. Ehliyetinizi yeni tip ehliyete çevirdiğinizde D1 sınıfı ehliyet, ehliye kartınıza işlenecektir.

   1. Merhaba b sınıfı ehliyetim var 2007 den beri yeni tip ehliyete geçtik ve d1 munibus kullanma hakkım 2023 de doluyor bu nasıl yenilenecek veya nasıl yapacağız

  2. 2007 b sınıfı ehliyet aldım src 2 yazıldım sınavı kazandım aldım piskoteknigide onaylattim ehliyetimi yeni tipe çevirirken d1 vermediler bana ticari amaçlı ne kullanabilirim

   1. 2007 b sınıfı ehliyetiniz var ise ehliyetinizi verirken size D1 i vermeleri gerekmektedir. Nüfus müdürlüğüne başvurup yanlışlığın düzeltilmesini isteyebilirsiniz.

  1. Yapabilirsiniz, beklemenize gerek yok. Sağlık raporu alıp nüfus müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

   1. 2003 tarihinde b sınıfı ehliyetim var.yeni tip ile değiştim son kullanım 2027… D1 minibüse 2022 12 aya son süre yazıyor neden acaba

    1. Çipli ehliyetinizi alırken nüfus müdürlüğüne ibraz ettiğiniz sağlık raporlarına göre belirleniyor ehliyette yazan tarihler. Yeniden sağlık raporu alıp, nüfus müdürlüğüne başvurarak bu tarihleri güncelleyebilirsiniz.

    1. B sınıfı ehliyetiniz ile ruhsatta kamyonet olarak geçen ve azami yüklü ağırlığı 3500 kg nin altında olan araçları kullanabilirsiniz.

    1. İyi akşamlar karsan j9 14+1 Münibis almak istiyorum b sınıfı ehliyetim var 2022 yılında yeniledim bu arabayı sürebilirmiyim şimdiden teşekkürler

   1. 14+1 kullanamazsınız. 8+1 kullanabilirsiniz. 14+1 için D1 sınıfı minibüs ehliyeti almanız gerekiyor. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D1 sınıfı ehliyeti biz de veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 378 08 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  1. Sürücü dahil 17 koltuklu araç kullanabilirsiniz. Üstü koltuklu araçları kullanamazsınız. Kullanabilmek için D sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D sınıfı otobüs ehliyetini biz de veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 378 08 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   1. Merhaba 1997 de b sınıfı ehliyet aldım SRC 1.2.3.4 aldım piskoteknik aldım 02.15.2023 itibari ile ehliyetimi yeniledim ben hangi araçları kullana biliyorum kaç teker olmalı ( teşekkür ederim)

    1. Otomobil ve minibüs kullanabilirsiniz. Tır, kamyon ve otobüs kullanamazsınız. Kamyon kullanabilmek için C sınıfı kamyon ehliyeti ; Tır kullanabilmek için Ce sınıfı tır ehliyeti ; Otobüs kullanabilmek için D sınıfı otobüs ehliyeti almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak tüm bu ehliyetleri veriyoruz. Ankara’da faaliyet gösteriyoruz. 0312 378 08 09 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

   1. 18 yaşında maalesef 16+1 araç kullanamazsınız. 21 yaşına geldiğinizde D1 sınıfı ehliyet alarak 16+1 kullanabilirsiniz.

  1. 16+1 araç kullanabilirsiniz. 1 kişi için D sınıfı otobüs ehliyeti almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak biz de D sınıfı ehliyetleri veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 9. 16.08.2004 tarihinde B sınıfı ehliyet aldım Dolmus kullanıyorum şehir içi dolmuşu 14+2 D1 almam gerekiyormu

  1. Merhaba Bende C sınıfı sürücü belgesi var D1 kullanabilirmiyim
   Ehliyetim C sınıfı 1992de aldım

 10. 1991 de aldığım E sınıfı ehliyetimi 2016 yılında yeniledim.bundan 2 ay önce servis işine başlayacaktım b üstü sınıfların süresi dolmuş.Rapor almak istedim göz ve elden dolayı hastaneye sevk ettiler.Gozden geçtim ama elimden görüntü bozukluğundan dolayı sağlık kuruluna sev ettiler.kurul resmi ve ticari araç kullanamaz raporu verdi.nufus müdürlüğüne gidip almadım
  500 TL ye yakın masrafı vardı.suan ehliyetimin 2026 yılına kadar süresi var.
  Belimde fıtık olduğu için ayakta çok duramıyorum serviscilik yapmak istiyorum.Durumum nedir 4-5 aydır işsizim.

  1. Süresi dolmuş sınıflarınızı şuan kullanamazsınız. Kullanabilmeniz için hekimlerin bu ehliyetlerini kullanabileceğinize dair rapor vermesi gerekir. Bu raporu aldıktan sonra, bağlı olduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğüne müracaat edip sürenizi yenileyebilirsiniz.

   1. Eski ehliyet kartınızı yenisi ile değiştirdiyseniz D1 sınıfı ehliyet olarak ehliyetinizde tanımlı olması gerekmektedir. Tanımlı değilse bir yanlışlık yapılmıştır. Bağlı olduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurup yanlışlığın düzeltilmesini isteyebilirsiniz.

     1. Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Ehliyet kartınızı yenileyip yenileyemeyeceğinizi soruyorsanız, nüfus müdürlüğüne gidip yenileme işlemini yapabilirsiniz.

 11. merhaba 1998 b+a2 ehliyetım var temsa prestij 27 kısılık sanırım karavan yapıp kullanmayı düşünüyorum ehlıyet yeterlı olurmu

  1. Aracınızın yapım işleminden sonra ruhsatta geçen niteliğine göre sorunuzun cevabı değişir. Eğer otobüs olarak tanımlı olmaya devam eder ise D sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ancak yapım işleminden sonra otomobil veya minibüs statüsüne sokabilirseniz D almanız gerekmez mevcut ehliyetiniz yeterli olacaktır. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak biz de D sınıfı otobüs ehliyeti veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  1. 2017 B sınıfı ehliyetiniz ile 8+1 araç kullanabilirsiniz. 12+1 için D1 veya D almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D1 ve D sınıfı ehliyetleri vermekteyiz. Ankara Keçiören de faaliyet gösteriyoruz. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 378 08 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    1. 2019 da B ehliyet aldım bu ehliyetle 16+1 minübüs kullanamıyormuşum D1 ehliyet kaç yaşında alınıyor ehliyet Sınava gireçekmiyim yoksa sade direksiyon sınavınamı girecem

     1. D1 sınıfı ehliyeti 21 yaşınızı doldurduğunuz da alabilirsiniz. Yazılı sınavdan muafsınız. Sadece direksiyon sınavına girmeniz gerekmektedir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D1 sınıfı ehliyeti biz de veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  1. 96 da B sınıfı ehlıyet almişim 15+21 munibus kullanıyorum sigorta ehlıyeton yetersızmiş dıyor kaza parasını iade ısıtıyor oysa beledoye Şofor kartım var Rusuma işlenmiş beledoye kabul etmiş zaten munibus şoforlerının yuzde 90 nı B ehlıyetlı nasıl yetersiz oluyor

   1. 1996 B sınıfı ehliyetiniz ile 16+1 araç kullanabilirsiniz ancak üstü araçları kullanamazsınız. Yasa bu şekilde.

 12. Merhabalar 1998 yılında b sınıfı ehliyet aldım src2 ve 4 ayrıca psikoteknik var. Fakat ehliyetimi yeni tip ehliyet ile değiştirdim. Ehliyetimi arkasında d1 ibaresinin karşısında bir tarih yok. Buna rağmen ticari yolcu minibus kullanmam gerekiyor. Bu sorun nasıl çözülür acaba

  1. 1998 yılında alınmış B sınıfı ehliyet, D1 ehliyetini kapsamaktadır. Kartınızda bir yanlışlık yapılmış. Bağlı olduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğüne dilekçe ile müracaat edip yanlışlığın düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Siz ehliyetiniz ile 16+1 araç kullanabilirsiniz. Üstü koltuklu araçlar için D sınıfı otobüs ehliyeti almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D sınıfı otobüs ehliyetini biz de vermekteyiz. Ankara da faaliyet gösteriyoruz. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 378 33 10 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

     1. Merhaba 2019 yılında b ehliyet aldım. Şimdi ise c ehliyete yükseltme yapıcam c ehliyeti aldıktan sonra kaç kişilik minibüs kullannabiliirim

     2. 8+1 kullanabilirsiniz. C sınıfı ehliyet kamyon ehliyetidir. Bu nedenden ehliyetinizin kapsadığı koltuk sayısında bir artış olmaz. Daha fazla yolcu taşıyan araçları kullanmak istiyorsanız D1 veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak biz de C, Ce, D, D1 sınıfı ehliyetleri veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 13. Slm kolay gelsin…1996 yılında B sınıfı ehliyet aldım …ehliyet detayında OTOMOBİL..KAMYONET..MİNİBÜS kullanabilir diyor..kardan jest küçük araçlarını kullanabilirmiyim

  1. 16+1 Araçları kullanabilirsiniz. Üstü araçlar için d sınıfı otobüs ehliyeti almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D sınıfı otobüs ehliyeti ve almanız gereken Psikoteknik belgesini vermekteyiz. Ankara da faaliyet gösteriyoruz. 0312 378 33 10 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 14. merhaba ben B sınıfı ehliyetimi 1989 aldım 1995 E cevirdim buyılda yeni ehliyet değiştirdim kaç kişilik araç kullana bilirim

    1. D sınıfı için yeniden sağlık raporu alıp, bu sağlık raporuyla nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor. Bu şekilde ehliyetinizin süresini uzatabilirsiniz. Bir kursa yazılmanıza gerek bulunmamakta.

 15. 2017 yılında b sınıfı 2019 yılında c sınıfı ehliyet aldım. Ben kaç koltuklu minibüs kullanabilirim.

    1. 1. Grup sürücüden kastınız nedir? 1. Grup ve 2. Grup sürücü tabiri sağlık raporu alırken yapılan bir ayrımdır. Ehliyet sınıflarında bir karşılığı bulunmamakta. Eğer ehliyet sınıfınızı belirtirseniz, ona göre bilgilendirebilirim.

     1. Aldığınız ehliyet B sınıfı ise kullanamazsınız. D1 sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak biz de D1 sınıfı ehliyet vermekteyiz. Ankara da faaliyet gösteriyoruz. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 378 08 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 16. 16+1 veya 18+1 minibüslerin bazılarıni b ehliyeti kullanabiliyor biliyorum doğrumu bende b sınıfı ehliyet var src ve psikoteknik belgem de var surebilirmiyim

    1. Siz 16+1 araç kullanabilirsiniz B sınıfı ehliyetiniz ile. 18+1 için D sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D sınıfı ehliyet vermekteyiz. 0312 378 08 09 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

  1. 8+1 kullanabilirsiniz. 9+1 için D1 sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü kursu olarak D1 sınıfı minibüs ehliyeti vermekteyiz. 0312 911 25 04 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

    1. Maalesef 9+1 kullanamazsınız. 8+1 kullanabilirsiniz. 9+1 için D1 veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D ve D1 sınıfı ehliyetleri vermekteyiz. 0312 378 08 09 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 17. 2018 de b ehliyeti aldım 8+1 caravelle kullanabilirmiyim ruhsatta otomobil geçiyor ve m1 sınıfı olarak gözüküyor

  1. Kullanamazsınız maalesef. D1 ehliyeti almanız gerekiyor. Ensar melik sürücü kursu olarak D1 ehliyeti vermekteyiz. 0312 378 33 10 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

  1. Ruhsatta sürücü dahil 16+1 koltuklu olarak geçen bir araç ise kullanabilirsiniz D1 Sınıfı ehliyet ile. 16+1 in üstü bir araç ise D sınıfı ehliyet almanız gerekir.

   1. Merhabalar 1998 yılında b sınıfı ehliyet aldım 2021 yılında yeni ehliyetle degistirdim şuan 14+1servis kullanıyorum src 2 ve sec 4 psikoteknik var 16 +1servis kullana bilirmiyim teşekkür ederim

    1. 16+1 kullanabilirsiniz. Üstünü kullanamazsınız. Üstü için d sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak biz de D sınıfı ehliyetleri veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  2. iyi günler 2016 öncesi B ehliyetim var D1 işli ehliyetime, benim sorum yeni yönetmelikte M2 cinsi araçlarda şöför hariç 8 den fazla koltuğu bulunan ama azami ağırlığı 5 tonu geçmeyen araçları D1 ehliyet kullanır geçiyor. ruhsatta M2 geçen 19+1 aracı D1 ehliyet kullanabilirmi.

   1. 19+1 bir aracı ruhsatta M2 olarak tanımlansa dahi D1 sınıfı ehliyet ile kullanamazsınız. D1 sınıfı sürücü belgesi minibüs kullanacaklara verilen ehliyet türüdür. Sürücüsü dahil oturma yeri on yediyi aşmayan araçlara minibüs denir. Bunun üstünde oturma yeri olan araçlar otobüs olarak tanımlanır. Ve bu araçları kullanabilmek için D sınıfı sürücü belgesi almanız gerekir. Bu nedenden 19+1 araç için D sınıfı sürücü belgenizin olması gerekir. Aracınızın ruhsatta M1, M2 veya M3 olarak tanımlanmış olması bu durumu değiştirmez.

 18. Süleyman usta

  2009 da B sınıf kazandım.
  1) Benim 16+1 ticari olarak veya minibüs olarak kullanmak için SRC ihtiyaç var mı?
  2) Bide SRC ve psikoteknik olmadan normal de ev işleri, aile, akraba ile bağ bahçe, gezi, dügün16+1 kişilik olan minibüs veya panel van veya kamyonet aracı kullanma izni var mı?
  Yok ise neler yaptırmak gerek?
  Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba, sorularınızın cevabı şu şekilde:
   1) 2009 B sınıfı ehliyetiniz ile 16+1 araç kullanabilirsiniz, ayrıca bir ehliyet almanız gerekmez. Ancak aracınız ruhsatta ticari olarak geçiyor ise Src 2 belgesi ve Psikoteknik Belgesi almanız gerekiyor.
   2) Aracınız ruhsatta ticari olarak geçiyor ise normal kullanımda dahi src ve psikoteknik belgelerini bulundurmanız isteniyor. Zira ticari araçlar yasal olarak ticari kullanıma özgülenmiştir.
   Ensar Melik Sürücü Kursu olarak src ve psikoteknik belgelerini vermekteyiz. Sınavlar ve fiyatlar hakkında 0312 378 33 10 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

 19. Bende b sınıfı ehliyet var benim arabam sürü dahil 12 kişilik jandarma arabadan indirdi kullanamazsın dedi ama babam da da b sınıfı ehliyet var o kullanıyor bugün de sğrüxü kursunu aradım 2 sene sonra kullana bilir d 1 sınıfı ehliyet almasına gerek yok dedi doğrumur acaba

  1. Yanlış bilgi verilmiş. Sizin B sınıfı ehliyetiniz muhtemelen 2016 sonrasında alınmıştır. Babanızın ki ise 2016 öncesinde alınmıştır. 2016 öncesi B sınıfı ehliyet sahipleri 16+1 araç kullanabilir. 2016 sonrası B sınıfı ehliyet sahipleri ise 8+1 araç kullanabilirler. Konunun 2 sene gibi bir sürenin dolması ile bir alakası bulunmamakta. Sizin 12 kişilik bir araç kullanabilmeniz için D1 sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. Ensar Melik sürücü Kursu olarak D1 sınıfı ehliyet vermekteyiz. Fiyatlar ve sınavlar tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 330 60 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 20. Merhaba 2016 öncesi b ehliyeti aldım D1 araç kullanabiliyorum, çalışığım şirket içi personel taşıyabilirmiyim, psikoteknik almam gerekiyor mu

  1. 2016 yılında aldığınız B sınıfı ehliyet ile D1 araç kullanamazsınız. Bu nedenden D veya D1 almanız gerekiyor. Yolcu taşıyacaksanız Src 4 ve psikoteknik de almanız gerekiyor. Tüm bu belgeleri veriyoruz. 0312 329 60 00 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

    1. Yük ve yolcu taşımacılığı yapacaksanız Src ve Psikoteknik almanız gerekiyor. Aksi taktirde gerekmez. Src ve psikoteknik veriyoruz. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 329 60 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  1. Yapabilirsiniz. Ancak Src 4 ve psikoteknik de almanız gerekir ehliyetinize ek olarak. Src ve psikoteknik veriyoruz. Dilerseniz 0312 378 08 09 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

  1. B sınıfı ehliyetinizi hangi yılda aldınız. Ayrıca Src 4 almayı düşünüyorsanız, Ensar Melik Sürücü Kursu olarak Src 4 belgesi veriyoruz. 0312 378 08 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 21. 2016 nın 11. ayında b sınıfı ehliyet aldım. 16+1 Ticari araç kullanabilir miyim psiko teknik ve src var bende

   1. Bursa özel halk otobüsleri karsan jest 14+1 koltuğa sahip ruhsatta ise otobüs geçmekte bu taşıtı D1 ehliyet kullanabilirmi?

    1. Minibüs Yolcu taşımacılığında kullanılan, sürücüsü dahil dokuzdan fazla oturma yeri olan motorlu taşıttır. Troleybüsler de bu sınıfa dahildir. Sürücüsü dahil oturma yeri on yediyi aşmayan otobüslere minibüs denir. Ruhsatta 14+1 olarak geçiyor ise, D1 ile bu aracı kullanabilirsiniz. Sizin D1 ehliyetine ilave olarak Src 4 ve Psikoteknik de almanız gerekmektedir. Ensar Melik Sürücü Kursu Olarak tüm u belgeleri vermekteyiz. Fiyatlar ve Sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 378 08 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    1. “2. Grup sürücü olur” sağlık raporu almanız durumunda, D1 sınıfı ehliyet alabilirsiniz. Doktora müracaat edip muayene olmanız gerekmekte. Doktor bu raporu vermeyi uygun görürü ise alabilirsiniz. Bu bahsettiğim ehliyet için gerekli durum.
     Src belgesini ise muayene olmaya gerek olmadan alabilirsiniz. Src belgesi almanıza mani bir durum bulunmamakta. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak Src Belgesi ve Psikoteknik Raporu vermekteyiz. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 378 08 09 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

   1. Merhabalar 2002 de b sınıfı ehliyet aldım src 2 src 4 ve piskoteknik mevcut yalnız yeni tip ehliyet olduğu için ehliyetin arkasında d1 kullanma süresi dolmuş gözüküyor ne yapmam gerekiyor

    1. D1 sınıfı için sağlık raporu alıp, bağlı olduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğüne ehliyetinizin yenilenmesi için talepte bulunmanız gerekiyor.

 22. öncelikle merhaba,1998 tarihli otomobil ehliyet sahibiyim.ehliyetimi yeniledim ilerleyen yıllarda.minibüs ruhsatlı gerekli tüm evraklarımı hazırladıktan sonra bu ehliyetimle 9+1 ticari yolcu taşıma minibüs (VITO) kullanabilirmiyim yoksa ehliyetimi yenilemem mi gerekir ? (d1 geçerlilik süresi mart 2022) diğerleri 2027 .teşekkürler.

  1. 1998 yılında aldığınız b sınıfı ehliyet ile 9+1 araç kullanabilirsiniz. Başka ehliyet almanıza gerek bulunmamakta. Ancak ticari taşımacılık yapacaksanız Src 2 ve Psikoteknik almanız gerekiyor. Ensar melik sürücü kursu olarak Src Belgesi ve Psikoteknik raporu vermekteyiz. Fiyatlar ve sınav tarihleri için 0312 378 08 09 dan numaralı telefondan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

   1. Ehliyet sınavlsrından geçtim ve yarın gidip belgelerimi verip ehlietimj alıcam b sınıfı ehliyet ile 16+1 koltuklu minibüsü kullanabilirmiyim yaşımda 18 ve minibüs için src ve psikoteknik belgesi alabilir miyim

    1. Yeni alacağınız B sınıfı ehliyetiniz ile 8+1 araç kullanabilirsiniz. 16+1 kullanamazsınız. Src ve psikotekniği ise 18 yaşında biri olarak alabilirsiniz. Src ve psikoteknik için 0312 378 08 09 dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 23. b sınıfı ehliyet ile fiat ducato kullanabilir miyim ehliyeti 2 ay önce aldım kamyonet olarak geçiyor araç. kapalı kasa

   1. Bizim iş yerinde de Ducato var. Ruhsat otobüs geçiyor. 15m3 17+1. İş yeri yetkilisi trafik şube ile görüştüğünü ve araçta takograf olmadığı için B sürebileceği söylüyor.

    1. 17+1 ruhsatta otobüs olarak geçen bir aracı B sınıfı ehliyet ile kullanamazsınız. Hukuken bu mümkün değildir. Allah esirgesin bir kaza yapar veya çevirmeye takılırsanız ehliyetsiz araç kullanmaktan hakkınızda işlem yapılır. Takograf cihazı takılıp takılmamasının ise B sınıfı ehliyetinizin kapsamına bir etkisi bulunmamaktadır.

     1. Mevcut ehliyetiniz ile 9 koltuklu araç kullanabilirsiniz. 10 kişilik aracı ise kullanamazsınız. 10 Kişilik araç için D1 veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ensar Melik olarak D1 ve D sınıfı vermekteyiz. Sınav tarihleri ve fiyatlar için 0312 378 08 09 dan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    1. Ehliyetinizde D1 yazıyor ise 16+1 araç kullanabilirsiniz. Ancak 2016 Mart ayında alınan ehliyette D1 yazmaması gerekiyor. Ehliyete 2015 yılında yazılmışsınızdır muhtemelen.

 24. Volkswagen volt aracım 16+1 minibüs den 6+1 kamyonete çevirdim 2021 de aldığım b ehliyet ile kullana bilirmiyim

 25. Merhabalar ben yeni b sınıfı ehliyet aldım src var 16+1 minibüsümüz var acaba sürmemde bir engel var mıdır ? d sınıfı ehliete gerek var mı

  1. Yeni b sınıfı ehliyetiniz ile 16+1 araç kullanamazsınız. D1 veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir. D1 ve D sınıfı ehliyeti vermekteyiz. 0312 329 60 00 numaralı fiyat bilgisi alabilirsiniz.

   1. Kullanamazsınız. D sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. Ensar Melik olarak D sınıfı ehliyet vermekteyiz. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 378 33 10 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilkirsiniz.

 26. Burak BALIKÇI

  2 ay sonra ehlıyet alıcam. Aile arabası 4+1 transporteru kullanabılır mıyım veya ıkı koltukta ekleyıpte kullanabılır mıyım?

  1. Ruhsatta 4+1 olarak geçen araçları kullanabilirsiniz. 2 koltuk ekletip ruhsata işletmeniz halinde 6+1 olacak olan aracınızı da kullanabilirsiniz.

 27. B SINIFI EHLİYETİM SRC2-4 VE PİSKOTEKNİGİM
  VAR 17+1 ARACIM VAR D4 BELGELİ
  EHLİYETİMİ DEGİŞTİRMEM GEREKECEK Mİ HOCAM

  1. 17+1 aracı B sınıfı ehliyet ile kullanamazsınız. D sınıfı ehliyet almanız gerekir. Src ve psikoteknik i değiştirmenize ise gerek yok. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D sınıfı ehliyet vermekteyiz. 0312 329 60 09 numaralı telefonumuzdan fiyatlar ve diğer detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 28. Merhaba 2005 yılında b ehliyeti aldım. Yukarıdaki yazınızdan ve sorulara verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla yıl itibariyle d1 sınıfını kapsadığı için 16+1 yolcuya kadar minibüs kullanabiliyorum. Araç altı teker olursa yani çift teker bir sprinter düşündüğümüzde aracın azami yüklü ağırlığının bir önemi var mı? Yoksa yine sadece yolcu sayısına mı bakılıyor? Teşekkürler.

   1. Araç ruhsatta minibüs olarak geçiyorsa, yüklü ağırlığının bir önemi bulunmamaktadır. Ruhsatta yer alan koltuk sayısını dikkate almanız gerekiyor. Aracın ticari olarak geçmesi durumunda ise Src Belgesi ve Psikoteknik Raporu almanız gerekecek. Hususi kullanım için Src Belgesine ve Psikoteknik Belgesine gerek bulunmamaktadır. Kurumumuz tüm bu belgeleri vermektedir. Fiyatlar ve sınav tarihleri için bizimle telefon hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

     1. Yarı otobüsten kastınız nedir? Kaç koltuklu araç kullanmak istiyorsunuz?

   1. Doblo nuzun azami yüklü ağırlığı 4.250 kilogramı geçmiyor ise B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirsiniz. Geçiyor ise C1 veya C sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ayrıca ticari amaçlı taşıma yapacağınızdan Src 4 belgesi ve psikoteknik raporu da almanız gerekir. Psikoteknik hakkında bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz. Tüm bu belgeleri vermekteyiz. Ankara da ikamet ediyorsanız fiyat ve sınav bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

     1. Kullanım amacı kısmında hususi yazıyor ise, bu aracı Src ve Psikoteknik olmadan da kullanabilirsiniz. Ancak ruhsatta hususi yazıyor olsa da, bu araç ile ticari taşımacılık yapıyorsanız Src ve Psikoteknik almanız gerekir. Sıkıntı yaşamanız için ben her durumda Src ve Psikoteknik almanızı öneriyorum. Zira bir kaza olması durumunda bu belgeler olmaksızın yapılan ticari taşımacılığın yaptırımı çok ağır olmakta.

 29. Bi sorum olucaktı 16+1 minibüs ruhsatlı kullanım amacı ise okul servisi hususi olarak geçiyor uzun yolda src 2 gerekirmi aile ile gitsem üstünde herhangi ticari plaka yok normal bi plaka var

  1. Ruhsatta hususi olarak geçen bir aracı, src belgesi ve psikoteknik olmaksızın kullanabilirsiniz. Src belgesi ticari araç kullanan kullanıcılara verilen mesleki yeterlilik belgesidir. Ticari araç kullanacaksanız bu belgeleri bulundurmak durumundasınız. Ticari olmayan araçların kullanımında bu belgelerin bulundurulması gerekmez. Src belgesinin 2021 güncel fiyatları hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

 30. hocam yazılanları okudumda sorumun cevabını bulamadım 1987 yılında alınmış ehliyet ile reno master kullanılabiliyor mu ?

  1. Aracınızın ruhsatına bakar mısınız? Ruhsatta minibüs mü yoksa kamyonet mi olarak gözüküyor. Renault Masterlerin bazıları kullanıma göre kamyonet, bazıları da minibüs olarak gözükür. Bir de ehliyetinizin tam tarihini ve sınıfını paylaşır mısınız?

    1. Ehliyetiniz M, B1, B, D1 ve F sınıfı ehliyetleri kapsamakta. Ancak C1 ve C sınıfı ehliyetleri kapsamamakta. Bu nedenden dolayı mevcut ehliyetiniz ile Renault Masterinizi kullanamazsınız. Kullanabilmek için C1 veya C sınıfı ehliyet almanız gerekir. Aracınızın azami yüklü ağırlığı 4.250 kilogramın altında ise aracınızın B sınıfı ile de kullanabilirsiniz. B sınıfı ehliyetiniz ile hangi araçları kullanabileceğinizi öğrenmek için Bu yazımızı okuyabilirsiniz.

  1. Kamyonet yazıyorsa c1 veya c sınıfı ehliyet almanız gerekir. Taşıma kapasitesine göre. Azami yüklü ağırlığı 4.250 kilogramın altında ise aracınızın B sınıfı ile de kullanabilirsiniz.

     1. B sınıfı ehliyet ile kamyon tarzı araçları kullanamazsınız maalesef. B sınıfı ehliyetiniz ile yılına göre değişmekle beraber 8+1 ya da 16+1 minibüsleri kullanabilirsiniz. Mevzuat biraz karışık. O nedenden burada kısaca özetlemem olanaksız. Detaylı bilgi için yukarıdaki yazımızı dikkatlice okuyabilirsiniz.

     2. B sınıfı ile Kamyonet kullanamazsınız. 2016 öncesi olsa da durum bu şekildedir. Kamyonet için C1 veya C almanız gerekir. Ensarmelik olarak C sınıfı ehliyet vermekteyiz 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 31. b sınıfı ile transporter sürülebilir mi 8+1 koltuklu.
  yada bagaja koltuk koyduğumuzda 10 koltuklu şekilde sürmek mümkün müdür

  1. Ruhsatta yazan koltuk sayısını dikkate almalısınız. Ruhsatta 8+1 koltukluya kadar kullanabilirsiniz 2021 b sınıfı ile.

    1. B sınıfı ehliyetinizin yılı nedir? Bir de kaç koltuklu minibüs olarak nitelendirilmiş ruhsatınızda ona da bakar mısınız. Ona göre net bilgi vereyim.

     1. B sınıfı ehliyetiniz ile 8+1 aracınızı kullanabilirsiniz. Sürücü dahil 9 koltuklu araçları yani 8+1 araçları kullanmaya imkan veriyor 2019 yılında aldığınız B sınıfı ehliyet.

  1. Ruhsatta 17+1 olarak geçen bir aracı, siz fiili olarak hususi yapsanız dahi B sınıfı ehliyetiniz ile kullanamazsınız. D sınıfı otobüs ehliyeti almanız gerekir. D sınıfı ehliyet vermekteyiz. 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

    1. B den D ye geçişin ücreti ehliyet yılınıza göre farklılık göstermektedir. 0312 911 25 04 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

  1. Transporter iniz ruhsatta minibüs olarak geçiyor ise(Bazı Transporterler o şekilde geçmiyor.), 2019 B sınıfı ehliyetiniz ile 8 yolcu, 1 sürücü koltuklu aracı kullanabilirsiniz.

    1. B sınıfı ehliyetiniz ile 8+1 kullanabilirsiniz. Anladığım kadarıyla o araçta 8+1 o nedenden dolayı sizin ehliyetiniz o araç için yeterli olacaktır. Ticari amaçlı taşımacılık yapacaksanız Src 2 ve psikoteknik de almanız gerekir. Durum bu şekilde.

     1. Merhaba 98 yılından B sınıf ehliyetim var tek teker 16+1 minibüs kullanabilirmiyim?

     2. 1998 yılında aldığınız B sınıfı ehliyet ile 16+1 araç kullanabilirsiniz. Araç ticari ise veya ticari yolcu taşımacılığı yapacak iseniz Psikoteknik Belgesi almanız gerekir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak Psikoteknik Belgesi vermekteyiz. 0312 911 25 04 numaralı telefondan fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 32. Merhaba ehliyet alacağım sağlık personeliyim (paramdedik) B sınıfı ehliyet ile M1 cinsi ambulans kullanabilirmiyim(4+1)

  1. Merhaba ambulans olarak kullanılan aracın türüne göre değişir sorunuzun cevabı. Ancak genel olarak 4+1 ambulansları B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirsiniz.

 33. Merhaba, Iveco 2006 model M50 minibüs olan bir araç motokaravana dönüştürülmüş. 1+1 koltuk var, arkası zaten karavan. Ruhsata işlenmiş, TSE’den geçmiş. Bende 2003 yılında almış olduğum B sınıfı ehliyet var. Kullanabilir miyim? Bir de ek bir şeye gerek var mıdır? SRC’lerim de var. Teşekkür ederim.

  1. Sizin aracınızın statüsündeki bir araç panelvan olarak geçmektedir. Ruhsatınıza bakın. Aracınızın yüklü ağırlığı 3500 kg ı geçmiyor ise B sınıfı ehliyetiniz ile bu aracı kullanabilirsiniz. Yüklü ağırlığı 3500 kg mı geçiyorsa C veya C1 sınıfı ehliyet almalısınız. Src Belgesinin ise kullandığınız araç ile bir alakası bulunmamakta. Src belgesi ticari amaçlı yük ve yolcu taşıyanların aldığı bir belgedir.

 34. Merabalar benim sorum arkadaşımın pejo boxer yük taşıma servisi var arkası koltuksuz önde şoför dahil 3 kişi oturabiliyor b sınıfı ehliyetle onu kullanabilirmiyiz ? İçinde yük olmicak kasası boş olcak sürdüğümde sıkıntı olur mu ?

  1. Aracın ruhsatına bakmanız gerekiyor. Ruhsatta kamyon, kamyonet olarak nitelendiriliyor ise C1 sınıfı ehliyet almanız gerekiyor. Minibüs veya otobüs olarak nitelendiriliyor ise B sınıfı ehliyeti aldığınız yıla göre cevap değişiklik gösterir.

    1. 2017 tarihinde aldıysanız ve de ruhsatta 8+1 in altında bir minibüs olarak geçiyor ise, B sınıfı ehliyetiniz ile o aracı kullanabilirsiniz. Aksi durumda kullanamazsınız.

     1. 18 yaşındayım 12+1 hususi minibüs ruhsatlı 99 model ford transit araba için ehliyet alabiliyormuyum
      Aracın Yüklü ağırlığı 2830KG

     2. Siz yaşınızdan dolayı B sınıfı ehliyet alabilirsiniz ve B sınıfı ehliyet ile de 8+1 araç kullanabilirsiniz. 21 yaşınıza geldiğinizde ise D1 alabilir ve 16+1 araç kullanabilirsiniz. Şu an ise 12+1 araç kullanma imkanınız bulunmamakta.

  1. Merhaba 17+1 kullanamazsınız. 16+1 kullanabilirsiniz. 17+1 için D sınıfı ehliyet almanız gerekir. Ensar melik olarak d sınıfı ehliyet vermekteyiz. Dilerseniz 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

   1. B sınıfı ehliyetiniz ile ruhsatta 4+1 olarak geçen bir aracı kullanabilirsiniz. Aracın ruhsatında 4+1 olduğundan ne minibüs olarak nitelendirildiğinden emin olmanızı öneririm.

 35. Mehmet sonkaynar

  Hususi 12+1minibüsle yolcu taşıma yani dolmuş minibüsü nün sigortası neden aynı sunuç ta hususi minibüs yolcu taşımıyor

  1. Sorunuzu tam anlamadım. Ancak “Neden 21+1 i B kullanamıyor?” türünde bir şey sormak istediniz sanırım. Yazımızda belirttiğim hususlar kanun gereği böyle. Ben de 12+1 in B sınıfı ile kullanılabilmesini isterdim. Ancak maalesef kanun gereği durum bu şekilde değil. 12+1 bir araç kullanmak için D1 ya da D sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekiyor.

     1. 2007 yilinda b ehliyeti aldim. Kac koltuklu minibus kullanabilirim extra baska birsey olmadan

     2. 2007 yılında aldığınız B sınıfı ehliyet ile 16+1 araç kullanabilirsiniz. Ancak ticari araçlı taşımacılık yapacaksanız Src 4 ve psikoteknik de almanız gerekiyor. Polis bu belgeleri de soruyor.

     3. 2021 tarihinde b ehliyeti aldın 8 tonluk damperli aracı kullanabilirmiyim teşekkürler

     4. Aracınızın ruhsatına bakar mısınız kamyonet mi yoksa kamyon mu olarak tanımlanmış. Bir de azami yüklü ağırlığı nedir?

     5. 2007 tarihli ehliyetim var 14 +1 transit veya pejo minibüs kullanabilir miyim.

      Bahçeye issi götürmek için acaba

     6. 2007 B sınıfı ehliyetiniz ile ruhsatta minibüs olarak geçen 16+1 e kadar araçları kullanabilirsiniz. Üstü
      koltuklu araçlar için D sınıfı otobüs ehliyeti almanız gerekir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir