B Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Minibüs Kullanır

D Sınıfı Otobüs Ehliyeti 2018 Ankara
24 Temmuz 2018
Ankara Src Kursu
26 Temmuz 2018
OTOBÜS EHLİYETİ, D SINIFI EHLİYET

D SINIFI EHLİYET, D1 Ehliyeti ,Otobüs Ehliyeti, Minibüs Ehliyeti

B Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Aracı Kullanır?

Kısa sorular ile ehliyet yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda sizlere kısaca B sınıfı ehliyet kaç koltuklu araçları kullanabilir sorusuna yanıt vereceğiz. Mevzuata göre otomobil: Yapısı itibariyle, sürücüsü dahil en fazla dokuz oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıttır. Bu kapsamda B sınıfı ehliyeti olan kişiler Sürücü dahil 9 koltuklu araçlardan fazlasını kullanamazlar. Sürücü dahil 9 kişiyi aşan araçları kullanabilmek için D1 ve üstü ehliyete sahip olamak gerekir.

D1 Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Aracı Kullanır?

D1 sınıfı ehliyet yani minibüs ehliyeti sürücü dahil 17 koltuklu araçları kullanabilir. Yönetmeliğe göre otobüs Yolcu taşımacılığında kullanılan, sürücüsü dahil dokuzdan fazla oturma yeri olan motorlu taşıttır. Troleybüsler de bu sınıfa dahildir. Sürücüsü dahil oturma yeri on yediyi aşmayan otobüslere minibüs denir. Yani sürücü dahil 17 koltuğu aşmayan bir aracınız varsa D1 sınıfı ehliyet ile bu aracı kullanabilirsiniz.

D Sınıfı Ehliyet Kaç Koltuklu Aracı Kullanır?

Mevzuata göre koltuk sayısı 18 ve üstünde olan araçlar otobüstür. Bu araçları kullanmak için D sınıfı yani otobüs ehliyetinizin olması gerekir. D sınıfı, DE sınıfı dışında tüm otobüsleri kullanabilir. DE sınıfı, yani römorklu otobüsleri ise kullanamaz.

Src Belgesi Almanız Gereken Durumlar

Eğer D sınıfı Otobüs Ehliyetini veya D1 sınıfı minibüs ehliyetini ticari amaçlı almayı düşünüyorsanız. Yani ticari yolcu taşımacılığı yapacaksanız Src 1 veya Src 2 belgelerinden birini de almanız gerekir. Src Belgesi Almak için en az B sınıfı sürücü belgenizin bulunması şarttır. 2018 yılı Ankara Src fiyatları hakkında bilgi anlamak için 2018 Src fiyatları başlıklı yazımızı okuyabiliriniz.

Psikoteknik Belgesi Almanız Gereken Durumlar

Eğer D sınıfı Otobüs Ehliyetini veya D1 sınıfı minibüs ehliyetini ticari amaçlı almayı düşünüyorsanız Src belgesinin yanında bir de Psikoteknik Raporu almak durumundasınız.

 

Bu makalemizde D1 Sınıfı ve D sınıfı sürücü belgeleri hakkında sizleri kısaca bilgilendirmeye çalıştım. Elimden geldiğince şeffaf bir yazı kaleme almaya çalıştım. Buna rağmen cevaplanmamış sorularınız varsa 0312 911 25 04  numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Ensar Melik Sürücü Kursları olarak D ve D1 sınıfı sürücü belgelerin yanı sıra Src ve Psikoteknik Belgelerini de vermekteyiz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız