B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır 2021?

Bu yazımızda çok soru aldığımız B sınıfı ehliyetin hangi araçları kullanmaya imkan verdiği konusunu işledik. B sınıfı ehliyet sahiplerinin hangi kamyonetleri, minibüsleri kullanabildiğini sorularını cevapladık. Eski B sınıfı ehliyet ile yeni B sınıfı ehliyetin farkına değindik. Ayrıca eskiden B sınıfı ehliyet almış olanların avantajlı durumundan da bahsettik. Sizin de kafanızda B sınıfı ehliyet ile alakalı çok fazla soru var ise yazımızı okumaya devam ediniz.

Güncelleme: 22/05/2021 12:44

B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır? Ankara

Sonradan Gelen Güncelleme: Değerli okurlarımız, lütfen sorularınızı telefon hattımızı arayarak sormayınız. Telefon ile bağlandığınız arkadaşımız satış biriminde yer aldığından bu yazıyı kaleme alan arkadaşlarımız kadar bilgi sahibi değildir. Telefon hattımız üzerinden sorularınıza cevap verememekteyiz. Sorularınızı aşağıda yer alan yorumlar kısmından sorarsanız aynı gün içerisinde cevaplayacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bilindiği üzere ülkemizde en çok tercih edilen ehliyet türü B sınıfı ehliyettir. B sınıfı ehliyet otomobil ve kamyonet kullanmak isteyenleri aldığı ehliyet türüdür. Ağır vasıta araçları kullanmak isteyen kişilerin de öncesinde B sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir. Daha sonra ise kullanmamayı düşündükleri aracın ehliyetini almaları gerekmektedir. Örneğin otobüs kullanmak isteyen bir kişinin önce B sınıfı otomobil ehliyeti alması gerekir. B sınıfı ehliyetini aldıktan sonra ise D sınıfı otobüs ehliyetini alması gerekmektedir. Ya da tır kullanmak isteyen bir kişi öncesinde B sınıfı otomobil ehliyeti almalı sonrasında ise C sınıfı kamyon ehliyeti almalıdır. C sınıfı kamyon ehliyeti aldıktan sonra ise Ce sınıfı tır ehliyeti almalıdır.

Yukarıdaki açıkmalardan da anlaşılacağı üzere B sınıfı ehliyet ehliyet alma sürecinin ilk basamağıdır. Sadece otomobil kullanacakların B sınıfı ehliyet dışında başka bir ehliyet almalarına gerek yoktur. Ağır vasıta araç kullanacaklar ise kullanmayı istedikleri ağır vasıta aracın ehliyetinden önce B sınıfı ehliyete sahip olmalıdırlar.

Peki B sınıfı ehliyet sadece otomobil mi kullanır? Bu durum B sınıfı ehliyeti aldığınız yıla göre farklılık göstermektedir. Ehliyeti aldığınız yıla göre B sınıfı ehliyet farklı türlerde kamyonet ve minibüsleri kullanmaya da imkan sağlayabilmektedir. Hadi gelin şimdi B sınıfı ehliyet hangisi araçları kullanır sorusuna adım adım cevap verelim.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Minibüsleri Kullanır?

B Sınıfı Ehliyet Hangi Minibüsleri Kullanır? Ankara

1 Ocak 2016 yılından sonra alınmış b sınıfı ehliyetler sürücü dahil 9 koltuklu minibüsleri kullanabilmektedir. Örneğin 23 Nisan 2019 yılında b sınıfı ehliyet alan bir kişi sürücü dahil 9 koltuğu bulunan minibüsleri kullanabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken husus araç ruhsatında yer alan oturma yeri sayısıdır. Yani araç ruhsatında 16 oturma yeri olan bir minibüsün tadilat sonrası 7 koltuklu bir vip araca dönüştürülmesi durumunda, B sınıfı ehliyetiniz bu aracı kullanmanızı sağlamayacaktır. Trafik birimlerinin denetimi sonrası ehliyetinizin kapsamı dışında bir araç kullandığınızdan ehliyetsiz araç kullanma cezası ile cezalandırılma riskiniz bulunmaktadır. Böyle bir tadilat yapmanız halinde aracınızda fiili olarak bulunan koltuk sayısını ruhsatınıza işletmeniz gerekmektedir.

1 Ocak 2016 yılından önce alınmış alınmış B sınıfı ehliyeti olanlarda ise durum biraz daha farklıdır. Eski B sınıfı ehliyet sahipleri bu konuda daha avantajlıdırlar. Bu kişiler sürücü dahil 17 koltuğu bulunan minibüsleri kullanabilirler. Bunun nedeni 2016 öncesinde D1 sınıfı minibüs ehliyetinin bulunmamasıdır. 2016 yılından önce B sınıfı ehliyet alan kişiler, sürücü dahil 17 koltuğu bulunan araçları kullanabildiklerinden, yapılan değişiklikten sonra da bu hukuki statüleri korunmuştur.

Minibüs Ehliyeti Taksitli Ankara

Peki 2016 dan sonra B sınıfı ehliyet almış olanların 17 koltuklu minibüsleri kullanabilmeleri için ne yapmaları gerekir? Bu kişilerin D1 sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir. D1 sınıfı ehliyet alabilmek için 21 yaşında olmak gerekmektedir. D1 sınıfı ehliyetin detayları hakkında bilgi almak için 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Otobüsleri Kullanır?

B Sınıfı ehliyet Hangi OtobüsleriKullanır? Ankara

Otobüs teknik olarak 17 koltuğun üzerinde oturma yeri bulunan araçlardır. Bu araçları kullanmak isteyen kişilerin D sınıfı otobüs ehliyetinin olması gerekmektedir. D sınıfı otobüs ehliyeti yolcu taşıyacak kişilerin alabileceği en büyük ehliyet türüdür. Römorklu otobüsler dışındaki tüm yolcu taşıma araçlarını kullanmaya imkan vermektedir.

B sınıfı ehliyet sahipleri, ehliyetleri ister yeni ister eski olsun otobüs kullanmazlar. Otobüs kullanabilmek için D sınıfı otobüs ehliyeti almaları gerekir. D sınıfı ehliyet alabilmek için aranan yaş şartı ise 24 tür.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Kamyonetleri Kullanır?

Ankara B Sınıfı Ehliyet Hangi Kamyonetleri Kullanır?

En çok soru aldığımız konulardan birisi de “B sınıfı ehliyet ile kamyonet kullanabilir miyim?” sorusudur. B sınıfı ehliyetiniz ile azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. Yani B sınıfı ehliyetiniz bazı kamyonetleri kullanmaya imkan tanımaktadır. Ancak kullanacağınız aracın yüklü ağırlığının 4250 kg mı geçmemesi ve ruhsatta kamyon olarak nitelendirilmemesi gerekmektedir. Belirtmek isterim ki kullanacağınız araç ruhsatta kamyon olarak geçiyorsa o zaman B sınıfı ehliyetiniz ile bu aracı kullanamazsınız. Örneğin bir aracınız var ve yüklü ağırlığı 4000 kg, ruhsatına da baktınız kamyon yazmıyor. O halde B sınıfı ehliyetiniz ile bu aracı kullanabilirsiniz. Başka bir Örnek: Bir aracınız var ve yüklü ağırlığı 4000 kg ve ruhsatta kamyon olarak geçiyor. O zaman B sınıfı ehliyetiniz ile bu aracı kullanamazsınız. Bu aracı kullanabilmek için C1 veya C sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekir.

Yukarıdaki açıklamalarımızdan da anlaşılacağı üzere B sınıfı ehliyetiniz ile kullanılan aracın kamyon olarak nitelendirilen bir araç olmaması gerekmektedir. Çünkü B sınıfı ehliyet niteliği gereği otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilen ehliyet türüdür. Yüklü ağırlığı ne olursa olsun Ruhsatında kamyon olarak geçen bir aracı B sınıfı ehliyet ile kullanamazsınız.

B Sınıfı Ehliyet 6 Tekerli Araç Kullanabilir Mi?

B Sınıfı Ehliyet 6 Tekerli Araç Kullanabilir Mi? Keçiören

Ehliyetiniz ile kullanacağınız araçların belirlenmesinde teker sayısının bir önemi yoktur. Örneğin ruhsatta otomobil olarak geçen bir aracınız var ancak 6 tekerli bir araç. Bu aracı B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus aracın ruhsatta kamyon olarak geçmemesidir ve yüklü ağırlığının 4250 kg ‘ın üstünde olmamasıdır. Yani teker sayısının bir önemi bulunmamaktadır. 6 Değil 100 tekerli bir araç da olsa teker sayısının ehliyetinizin türüne bir etkisi yoktur.

Ancak belirtmek isterim ki piyasa da 6 teker veya 8 teker olarak yer alan araçların çoğu kamyon olarak tabir ettiğimiz yük taşıma araçlarıdır. Bu araçların çok büyük bir kısmını B sınıfı ehliyetiniz ile kullanılamamaktadır. Bundan dolayı 6 teker ve üzeri bir araç kullanmak istiyorsanız sıkıntı yaşamamanız için C1 veya C sınıfı ehliyet almanızı öneririm.

Özetle Olarak

Özet olarak belirtmek isterim ki, ehliyetiniz ile kullanabileceğiniz aracı biliyor olmanız önemlidir. Allah esirgesin bir kaza durumunda ehliyetinizin kullanmaya izin vermediği bir araç ile kaza yaparsanız, hukuken ehliyetsiz araç kullanarak kaza yapan kişi konumuna düşersiniz. Bu durumun sizi ciddi tazminatlar ödemek durumunda yada katlanmayı arzu etmediğiniz masraflara katlanmak durumunda bırakabilir. Bu nedenden dolayı aracınızı hangi ehliyet ile kullanacağınız noktasında tereddüt yaşıyorsanız daha büyük ehliyeti almayı tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Bu yazımda elimden geldiğince B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır sorusuna cevap niteliğinde, açıklayıcı bir makale kaleme almaya çalıştım. Aklınıza takılan başkaca soruları aşağıda yorumları kısmından bizlere sorabilirsiniz. Eğer yeni ehliyet almayı düşünüyorsanız 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişimi geçebilirsiniz.

Sonradan Genel Açıklama:

Değerli okurlarımız adaylarımızın çoğu telefon numaramızı arayıp ya da whatsapp üzerinden “filanca aracı hangi ehliyet kullanır” minvalinde sorular sormaktadırlar. Satış biriminde görevli arkadaşlarımız bu sorulara yoğunluktan dolayı cevap verememektedirler. Bu ve benzeri sorularınız var ise aşağıya yorum olarak bırakmanızı rica etmekteyiz. Sorularınızı aynı gün içeride cevaplamaya çalışacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

86 thoughts on “B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır”

 1. Hocam 16.12.2019 da b sinifi ehliyetimi aldim kamyonetim 4100 tonaj li aracim 2006 model kullanmamada bi sikinti olur mu yoksa ehliyetimi yukseltmem mi lazim

  1. Mevzuata göre B sınıfı ehliyetiniz ile yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları kullanabileceğiniz belirtilmiştir. Birleşik aracın tanımına ise yer verilmemiştir. Uygulamada azami yüklü ağırlığı 3500 kg mı geçen araçları B sınıfı ehliyet ile kullananlara ceza kesildiği görülmektedir. Bu nedenden, sıkıntı yaşamamanız için C1 veya C sınıfı ehliyet almanızı öneririm. Yaşınız 21 in üstünde ise C sınıfı alabilirsiniz. C sınıfı ehliyet C1 de kapsamaktadır. Ensar Melik sürücü kursu olarak C ve C1 sınıfı ehliyet vermekteyiz Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 378 08 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 2. Merhaba hocam,
  B Sınıfı ehliyeti 2008 de aldım. Münibüsten yapılmış motar karavan kullanabilirmiyim.

  1. Aracın ruhsatta ne olarak tanımlandığına göre sorunuzun cevabı değişir. Eğer araç ruhsatta minibüs olarak tanımlı ise 16+1 e kadar 2008 yılında aldığınız B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirsiniz. Kamyonet olarak tanımlı ise azami yüklü ağırlığının 3750 kg ı geçmemesi gerekir. Aracınızın karavan yapmak için yaptığınız değişiklikleri de ruhsatınıza işletmeniz gerekir. Değişiklikler ruhsata işlendikten sonra da minibüs olarak geçiyor ise 16+1 e kadar kullanabilirsiniz.

 3. Mehmet Ali Şahin

  Merhaba 2016 öncesi B sınıfı ehliyete sahibim. C sınıfı ehliyet almayı düşünüyorum. Src3 ve src4 belgeleri farklı ehliyet sınıflarında (B,C) farklı özellikleri barındırıyor mu? Yoksa her sınıfta aynı işi mi görüyor?

  1. Src belgesi her ehliyet sınıfı için aynı işi görmektedir. Src 1 ve Src 2 yolcu taşıyanların; Src 3 ve Src 4 yük taşıyacakların almaları gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Ehliyet sınıfına göre değişiklik göstermez. Ensar Melik Sürücü Kursları olarak Src belgesi ve Psikoteknik raporu vermekteyiz. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 329 60 09 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 4. Hocam ehliyetimi yeni aldım transit tarzı araçla kargo işi yapmak istiyorum ticari araç yani. B sınıfı ile kullanabiliyormuyum ?

  1. Transit türü araçlar farklı şekillerde nitelendirilebiliyorlar. Bazıları kamyonet olarak nitelendirirken, bazıları minibüs olarak nitelendiriliyor. Kullanacağınız aracın ruhsatta yer alan bilgilerine bakıp söylerseniz ona göre detaylı bilgi verelim. Ayrıca sizin Src Belgesi ve Psikoteknik de almanız gerekiyor. Tüm bu belgeleri vermekteyiz fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 378 08 09 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    1. Alacağınız belgeye göre sorunuzun cevabı değişmekte. B sınıfı için soruyorsanız ortalama 2,5-3 ay civarı sürüyor. Ağır vasıta ehliyetleri için 1,5 ay civarı sürüyor. Src belgesi için 25-30 gün civarı. Her bir belgenin işlemi farklıdır.

 5. Doğan erdem

  10.06.2016 b sınıfı ehliyet e
  sahibim koltuk sayısı 17 olan munubus kulana biliyormuyum acaba.

 6. 2014 yılında aldığım b sınıfı ehliyetim var kamyonet alacağım src4 ve pisikoteknik dışında k belgeside almam lazımmı kendim hususı kullanacağım ticaride çalışmayacağım

  1. K belgesi ile alakalı hususları ulaştırma bakanlığı ile görüşmeniz gerekmektedir. K belgeleri Ulaştırma Bakanlığı tarafından nakliyat işleri yapan kişileri verilen belgelerdir. Bu konuda kapsamlı bilgimiz bulunmamakta maalesef.

 7. Ramazan Yıldız

  Hocam b ehliyetimi 1 ay önce aldım d ehliyetine yükseltmek istiyorum ne kadar süre beklemem lazım d ye yükseltmek icin

  1. Ortalama 45 gün içerisinde işlemleriniz tamamlanır. 24 yaş ve üzerinde iseniz hemen yazılabilirsiniz beklemenize gerek yok. 0312 329 60 00 numaralı telefonumuzdan sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  1. D ve D1 ehliyetin fiyatları ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 329 60 00 numaralı telefonumuzdan bizimle ikletişime geçebilirsiniz.

 8. 2020 yılında almış olduğum B sınıfı ehliyet ile cinsi minibüs,ağırlığı 2445kg,
  14 koltuklu ford transit aracı kullanabilir miyim?

  1. Hayır kullanamazsınız. Bunun için D1 veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir. D1 ehliyet için 21, D ehliyet için ise 24 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D1 ve D sınıfı ehliyet vermekteyiz. 0312 378 08 09 numaralı telefonumuzdan fiyat ve diğer detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

    1. Koltuk sökerek sürücü koltuğu dahil 9 koltuğa indirebilirseniz ve bu durumu ruhsata işletirseniz kullanabilirsiniz.

     1. 21.10.2020 yılında ehliyetimi aldım 6 tekerlekli Kamyonet kullana bilirmiyim azami ağırlık 3800

 9. 2012 transporter aracım var ruhsatta kamyonet olarak geçiyor B sınıfı ehliyet kullanıyorum bir sıkıntı olur mu ??

  1. Aracınızın yüklü ağırlığı 4250 kg mı geçmiyor ise B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirsiniz. Geçiyorsa C1 veya C sınıfı ehliyet almanız gerekir. Yüklü ağırlığını öğrenmek için ruhsatınıza bakabilirsiniz.

    1. Yüklü ağırlığı 4250 kg mı geçmiyor ise, B sınıfı ehliyetiniz ile bu aracı kullanabilirsiniz. Geçiyorsa C1 veya C sınıfı ehliyet almanız gerekir.

  1. 8+1 minibüs ile azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları kullanabilirsiniz.

  1. Azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirsiniz.

 10. İyi akşamlar hocam ehliyetimiz B sınıfı ben yıl 2013 tarih20.05 Ömer mayıs ayında aldım eşim ise 2015 11.08 Ziynet yıl ayında aldı bu tarihlere göre hangi arabaları kullanabiliriz biz sık araba değiştiriyoruz uzun yolda sıklıkla çıkıyoruz teşekkürler ediyorum

 11. Geçen sene B sınıfı ehliyet aldım. 13+1 araç kullanmak istiyorum. Bu ehliyetle olur mu? Yoksa başka bir ehliyet mi almam lazım.

  1. Geçen seneden kastınız 2020 yılı ise, 2020 yılında aldığınız B sınıfı ehliyet ile 13+1 araç kullanmazsınız. D1 veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.