D Sınıfı Otobüs Ehliyeti 2021 Ankara

OTOBÜS EHLİYETİ, D SINIFI EHLİYET
D SINIFI EHLİYET, D1 Ehliyeti ,Otobüs Ehliyeti, Minibüs Ehliyeti

Merhaba bu yazımızda sizlere D sınıfı ehliyet hakkında yani Otobüs Ehliyeti hakkında bilgi vereceğim. Burada vereceğim bilgilerin 2021-2022 yıllarını kapsayan en güncel bilgiler olduğunu ifade etmek isterim. Şimdi lafı uzatmadan gelelim D sınıfı sürücü belgesi hakkında sizleri bilgilendirmeye.

D Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

D sınıfı ehliyet alan kişiler otobüs diye tabir edilen tüm araçları kullanabilirler.Mevzuata göre sürücü dahil 9’dan fazla oturma yeri olan araçlara otobüs denir. Otobüslerin içerisinde sürücü dahil 17 koltuğu geçmeyenler ise minibüs denir. D sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar hem otobüs hem de minibüs kullanabilirler. Ancak D sınıfı ehliyet için 24 yaş arandığından, bu yaşa erişmemiş olanlar D1 sınıfı ehliyet alabilir. D1 sınıfı Ehliyet minibüs ehliyeti olarak geçer. D1 sınıfı ehliyet ile Sürücü Dahil 17 koltuğu geçmeyen araçları kullanabilirsiniz. D1 sınıfı Minibüs ehliyeti için 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.

D sınıfı Sürücü Belgesi alan adayların ehliyeti M, B, B1, D1 ve F sınıfı ehliyetleri kapsar.

Eski “E” Sınıfı Yerine “D” Sınıfı Ehliyet

“D” sınıfı sürücü belgesi Eskiden var olan “E” sınıfı sürücü belgesinin yeni sistemdeki karşılığıdır. Bilindiği üzere Avrupa Standartlarını yakalamak amacıyla bundan birkaç yıl önce ehliyet sisteminde değişikliğe gidildi. Bu kapsamda 17 adet yeni ehliyet türü ortaya çıktı. Bunlardan biri de D sınıfı sürücü belgesi olarak isimlendirilen otobüs ehliyetidir. D sınıfı ehliyet, otobüs kullanmak isteyen adayların alabileceği en büyük ehliyet türüdür.  Bu ehliyeti alan kişiler bütün otobüsleri kullanabilirler. Ancak bu adayların C sınıfı yani kamyon ehliyeti, CE sınıfı yani Tır ehliyetini kullanamayacaklarını belirtmek isterim. Ayrıca Otobüsü Römork ile kullanmak istiyorsanız. Römorklu otobüs ehliyetini yani DE sınıfı ehliyeti almanız gerekmektedir. DE sınıfı ehliyet alabilmeniz için öncesinde D sınıfı ehliyeti almış olmanız gerekir.

Başvuru Şartları 

1- D sınıfı yani otobüs ehliyeti alabilmeniz için 24 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.

Yaş konusu birçok adayımızın kafasını karıştırmaktadır. 24 yaşında sayılabilmeniz için 24 yaşını doldurmanız gerekir. 24 yaşından gün alanlar hukuken 24 değil, 23 yaşındadırlar. Şöyle bir örnek ile konuyu anlamanıza yardımcı olmak istiyorum: Diyelim ki 8 Eylül 1994 doğumlusunuz, 8 Eylül 2018 tarihini takip eden ilk gün D sınıfı ehliyet alabilirsiniz. Çünkü 24 yaşınızı doldurmuş oluyorsunuz. Yada 1 Ocak 1995 doğumlusunuz diyelim 1 Ocak 2019 tarihini takip eden ilk gün ehliyete yazılabilirsiniz. Eğer yaşınız 24 değilse ve dolmuş minibüs tarzı araçları kullanmak istiyorsanız D yeri, D1 sınıfı Minibüs ehliyeti alabilirsiniz.

2- En az B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak

Mutlaka sizler de eşinizden dostunuzdan direk Ağır vasıta alanları duymuşsunuzdur. Ancak 2016  yılında mevzuatta yapılan değişiklik ile artık bu mümkün değil. Herhangi bir ağır vasıta ehliyeti alabilmek için   (Tır-Çekici ehliyeti( CE sınıfı Ehliyet ), Kamyon Ehliyeti(C Sınıfı Ehliyet), Otobüs Ehliyeti(D sınıfı Ehliyet), Minibüs Ehliyeti(D1 Sınıfı Ehliyet) vb) B sınıfı veya daha üstü bir ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. B sınıfı ehliyeti olmayanların direk Ağır Vasıta ehliyeti almaları artık mümkün değildir.

3-Ehliyet Almanıza Engel bir sabıka kaydınızın bulunmaması gerekir.

Eğer D sınıfı Otobüs ehliyeti almak istiyorsanız ehliyet almanıza engel bir sabıka kaydınızın bulunmaması gerekir.

Ticari Kullanım İçin Src’de Almalısınız

Eğer E sınıfı ehliyeti ticari araç kullanmak için alacaksanız Src 1 veya Src 2 belgelerinden birine sahip olmanız gerekir. 2021 yılı Src Fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayınız.

Eğer yukarıda şartlara sahipseniz ve D sınıfı Otobüs ehliyeti almak da istiyorsanız Ensar Melik Eğitim Kurumları olarak sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Elimden geldiğince kolay anlaşılır bir yazı kaleme almaya çalıştım, buna rağmen aklınıza takılan sorular varsa 0312 911 25 04  numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz. Kafanızdaki soru işaretlerini gidermekten mutluluk duyarız 🙂

Ensar Melik Sürücü Kursu Ailesi

Anahtar Kelimeler: D Sınıfı Sürücü Belgesi, Otobüs Ehliyeti, Otobüs Ehliyeti Fiyatları, Otobüs Ehliyeti Ankara, Otobüs Ehliyeti Keçiören

4 thoughts on “”

  1. Batuhan çelik

    Merhaba 2019 b sınıfı ehliyetim var 8 yolcu koltuklu transporter hususi minibüs kullanabilirmiyim

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?