2024
D1 SINIFI EHLİYET
(ANKARA-KEÇİÖREN)

Merhabalar, bu yazımızda, sizleri D1 sınıfı minibüs ehliyeti hakkında bilgilendireceğiz. D1 ehliyet in ne olduğunu, hangi araçları kullanmanızı sağladığını, kaç yaşında alındığını öğreneceksiniz. Ayrıca fiyatını ve Ankara da hangi sürücü kursundan alabileceğinizi de öğreneceksiniz. Tüm bu başlıklar ve daha fazlası için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak biz de D1 sınıfı ehliyet vermekteyiz. Ankara Keçiören de faaliyet gösteriyoruz. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 911 25 04 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YAZI İÇERİĞİ

Güncelleme: 08/01/2024 11:00

D1 sınıfı ehliyet ile alakalı küçük bir görsel. Ankara Keçiören de D1 ehliyeti veriyoruz.
D1 Sınıfı Ehliyet Ankara Keçiören

Sorularınızı Aşağıya Yorum Olarak Bırakabilirsiniz. En Kısa Sürede Cevaplayacağız.

D1 EHLİYET NEDİR?

Bilindiği üzere, 2016 yılında yapılan yasal değişiklik ile 17 adet ehliyet türü ortaya çıktı. Bunlardan birisi de yazımızın konusu olan D1 sınıfı ehliyettir. Peki D1 sınıfı ehliyet nedir? D1 sınıfı ehliyet, minibüs kullanacakların alması gereken ehliyet türüdür. Minibüs kullanmak istiyorsanız D1 sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekir. Halk arasında minibüsün ne olduğu çoğu zaman karıştırılmaktadır. Bu karışıklık,  yanlış aracı ehliyetiniz var zannederek kullanmanıza neden olabilir. Bu yanlışlık ise bir kazada veya polis denetiminde sizi zor durumda bırakabilir. Ciddi ceza tehdidi ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Peki Minibüs nedir?

Minibüs Nedir? Minibüs Ehliyeti Nereden Alınır?

Mibibüs Nedir?

Mevzuata göre, yolcu taşımacılığında kullanılan, sürücüsü dahil 9’dan fazla ve 18 den az oturma yeri olan motorlu taşıtlar minibüstür. Troleybüsler de bu sınıfa dahildir. 

Yani mevzuata göre:

8+1 ‘e kadar araçlar otomobildir;

9+1 ile 16+1 arası araçlar minibüstür;

16+1 üzere araçlar ise otobüstür.

Özetle, 9+1 ile 16+1 arası aracınız varsa siz de minibüs sahibisiniz demektir.

D1 Ehliyet Ne Kullanır?

D1 EHLİYET HANGİ ARAÇLARI KULLANIR?

Yazımızın bu bölümünde D1 sınıfı ehliyetin hangi araçları kullanmanızı sağladığı bilgisine yer vereceğiz. Yukarıda D1 sınıfı ehliyetin minibüs kullanacakların alması gereken ehliyet türü olduğuna değindik ve minibüsün tanımını yaptık.

Minibüs 9+1 ile 16+1 arasındaki araçlar olduğuna göre, D1 sınıfı ehliyet de bu araçları kullanmanıza imkan tanır. Örneğin 12 koltuklu bir aracınızın olduğunu varsayalım. 11 yolcu, 1 de şoför koltuğu olan bir araç… Bu aracı kullanabilmek için D1 sınıfı ehliyetinizin olması gerekir. Başka bir örnek 17+1 bir aracınız var diyelim. Bu sefer, D1 sınıfı ehliyetiniz bu aracı kullanmanıza olanak tanımayacaktır. Çünkü D1 sınıfı ehliyetiniz ile maksimim 16+1 araç kullanabilirsiniz.

D1 Ehliyet Ankara

Meselenin kafanızda daha iyi oturması için aşağıdaki ihtimallere de göz atabilirsiniz:

D1 sınıfı Ehliyet;

15+1 araç kullanabilir mi? Evet.

21+1 araç kullanabilir mi ? Hayır.

8+1 araç kullanabilir mi? Evet.

4+1 araç kullanabilir mi? Evet

vs.

D1 Ehliyet Bağlum

D1 SINIFI EHLİYET HANGİ ARAÇLARI KULLANAMAZ?

Yukarıda D1 sınıfı ehliyetin kaç koltuklu araçları kullanmamıza olanak tanıdığı bilgisine yer verdik. Her ne kadar, yukarıda hangi araçları kullanamadığını da belirtmiş olsak da, kullanamayacağı araçları detaylıca belirtmekte fayda görüyoruz.

D1 sınıf ehliyet sahipleri 16+1 üstü araç kullanamaz. Mevzuata göre 16+1 üstü araçlar otobüstür. Otobüs kullanabilmek için D sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir.  Bu nedenden D sınıfı ehliyet sahiplerinin otobüs kullanmaları mümkün değildir. 

D1 sınıfı ehliyet sahiplerinin kamyon, tır, motosiklet  kullanmaları da mümkün değildir. Kamyon kullanabilmek için C sınıfı, Tır kullanabilmek için Ce sınıfı, motosiklet kullanabilmek için ise A1,A2,A sınıflarından birine sahip olmanız gerekir. D1 sınıfı ehliyet bu sınıfları kapsamamaktadır.

D1 Ehliyet Hangi Araçları Kullanamaz?

D1 EHLİYET HANGİ EHLİYETLERİ KAPSAR?

D1 sınıfı ehliyet sahiplerinin M, B1, B, F sınıfı ehliyetleri var sayılır. Yani bu kişiler Otomobil, kamyonet, minibüs, traktör kullanabilirler. D1 sınıfı ehliyete sahip olanların yük taşıyan bir araç, yani kamyonet, kullanmaları aracın Azami yüklü ağırlığı 3.500 kg mı geçmemesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Özetle D1 sınıfı ehliyetiniz var ise, bu ehliyetiniz M, B1, B ve F sınıflarını kapsar. Otomobil, Minibüs, Kamyonet ve Traktör kullanabilirsiniz.

B sınıfı ehliyet minibüs kullanabilir mi?

B SINIFI EHLİYET D1 KULLANABİLİR Mİ?

Siz de karşılaşmışsınızdır: Bazı B sınıfı ehliyet sahipleri D1 kullanabilmektedir. Peki bu nasıl oluyor? Eğer B sınıfı ehliyetinizin tarihi eski ise siz de D1 kullanabilirsiniz. 2016 yılından önce alınmış bir B sınıfı ehliyetiniz var ise bu ehliyet D1 sınıfını kapsamaktadır. Örneğin 2014 yılında alınmış bir B sınıfı ehliyetiniz var ise sizin D1 sınıfı ehliyet almanız gerek bulunmaktadır. 

2016 yılında ve sonrasında alınmış bir B sınıfı ehliyetiniz var ise D1 almanız gerekir. 8+1 üstü araçları D1 almadan kullanmazsınız. Bu araçları kullanabilmek için D1 veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir.

D1 EHLİYET YAŞI

Bu bölümde D1 ehliyetin yaşını öğreneceksiniz. D sınıfı ehliyet alabilmeniz için 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Yaş mevzusu bazen yanlış anlaşılabilmektedir. 21 yaşından gün alanların D1 ehliyeti alamazlar. 21 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bir örnek ile konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olalım. 04.09.2022 tarihinde bir sürücü kursuna D1 ehliyet almak için kayıt yaptıracak kişinin, 03.09.2021 tarihinde  veya bu tarihten öncesinde doğmuş olması gerekir.  Yani siz 01.10.2001 doğumlu iseniz bu ehliyeti şuan alamazsınız. Kayıt yaptırmak için 02.10.2022 tarihini beklemeniz gerekir. 

D1 ehliyet kaç yaşında alınır?

D EHLİYETİM VAR D1 ALMALI MIYIM?

D sınıfı otobüs ehliyeti olan bir kişinin D1 sınıfı minibüs ehliyeti almasına gerek bulunmamaktadır. Çünkü D sınıfı ehliyet yolcu taşımacılığı ehliyet grubunun en büyük ehliyetidir. D sınıfı ehliyeti olanların, D1 sınıfı ehliyeti de vardır. O zaman akıllara  “D1 yerine D almak daha mantıklı değil mi?” sorusu gelebilir. Elbette, D1 yeri D almak çoğu zaman daha mantıklıdır. Ancak D sınıfı ehliyet alabilmeniz için 24 yaşını doldurmanız gerekir. D1 sınıfında ise 21 yaşını doldurmanız yeterlidir. Üstelik D1 sınıfı, D sınıfına göre daha ucuz bir ehliyettir. Bu nedenden sizin kişisel durumunuza göre D1 almak daha mantıklı olabilir.

D1 EHLİYET ÜCRETİ

Sürücü Kursu Keçiören

Yazımızın bu bölümünde D1 ehliyetin ücreti hakkındabilgi vereceğiz. Vereceğimiz bilgilerin 2024 yılına ait en güncel bilgiler olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. 

Bilindiği üzere ehliyet fiyatları ilden ile , ilçeden ilçeye farklılık göstermektedir. Vereceğim bilgilerin Ankara Keçiören de geçerli bilgiler olduğunu, Ankara’nın başka ilçelerinde veya başka illerde fiyatların farklılık gösterebileceğini tekrar hatırlatırım. 

D1 sınıfı ehliyet için kursa ödeyeceğiniz ücret 6.914 TL’ dir. Bu ücrete ilave olarak gireceğiniz direksiyon sınavı için 750 TL sınav harcı ödersiniz. Sınavlardan tek seferde geçmeniz durumunda 6.914+ 750= 7.664 TL ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Sertifikanızı aldıktan sonra D1 sınıfı ehliyet olarak ehliyetinize işletmeniz gerekir. Bu aşamada devlete ehliyet harcı ödemek durumundasınız. 2024 yılına ait güncel harç tutarları hakkında bilgi almak için tıklayın.

Ensar Melik Sürücü Kursu olarak biz de D1 sınıfı ehliyet vermekteyiz. Ankara Keçiören de faaliyet gösteriyoruz. 0312 911 25 04 numaralı telefondan fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

D1 Ehliyeti Toplam Maliyet

D1 SINIFI EHLİYETİN TOPLAM MALİYETİ NE KADAR?

D1 sınıfı ehliyetin toplam maliyetini merak ediyor olabilirsiniz. Yukarıda zaten kursa ödeyeceğiniz ücretlerden bahsettim. bu ücretlere ilave olarak devlete ödeyeceğiniz harçlar bulunmaktadır. Bu harçları kursa ödeyeceğiniz ücretin üzerine koyduğunuzda toplam maliyet çıkacaktır. Yani:

Kurs ücreti : 6.914 TL

Sınav Ücreti: 750 TL

Ehliyet Harç Toplamı: 7803,50 TL

TOPLAM MALİYET: 15.467,50 TL 

Sınavlardan tek seferde geçmeniz durumunda cebinizden çıkacak toplam ücret 15.467,50 TL’ dir.

D1 Ehliyet Fiyatları

D1 EHLİYET NASIL ALINIR?

D1 sınıfı minibüs ehliyeti almak isteyen kişilerin öncelikle B sınıfı otomobil ehliyetlerinin olması gerekmektedir. B sınıfı ehliyetiniz yok ise önce B sınıfı ehliyet için bir sürücü kursuna yazılmalısınız. Eğer, B sınıfı ehliyetiniz varsa D1 sınıfı ehliye alabilirsiniz.

D1 sınıfı ehliyet almak isteyen B sınıfı ehliyet sahiplerinin yazılı sınava girmeleri gerekmez. Yazılı sınavdan muaftırlar. Sadece direksiyon sınavına girerek D1 sınıfı ehliyet alabilirler.

Eğer B sınıfı ehliyetinizin yılı 2016 öncesi ise, D1 sınıfı ehliyet almanıza gerek bulunmamaktadır. Çünkü B sınıfı ehliyetiniz, D1 i kapsamaktadır. Yani zaten D1 ehliyetiniz vardır.

Ensar Melik Sürücü kursu olarak, biz de D1 sınıfı ehliyet vermekteyiz. Ankara Keçiören de faaliyet gösteriyoruz. Kuşcağız, Esertepe, Bağlum ve Kafkaslar’ da şubelerimiz bulunmaktadır. Fiyatlar ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için, 0312 911 25 04 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

D1 Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

D1 EHLİYET İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR

Diğer tüm ehliyet türlerinde olduğu gibi, D1 sınıfı ehliyeti de alabilmeniz için bir takım evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Kurs kaydı esnasında bu evraklar sizden istenmektedir. Evraklar ise şu şekildedir:

D1 Ehliyet Alma Şartları

D1 SINIFI EHLİYET ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

D1 Sınıfı ehliyet alabilmeniz için tamamlamanız gereken şartlara yukarıda değindik.Tamamlamanız gereken evraklara ilave olarak bir takım şartlara da hazi olmanız gerekmektedir. D1 alabilmek için gerekli şartları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

D1 SINIFI EHLİYETİM VAR, SÜRESİ DOLDU NE YAPMALIYIM?

D1 Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Ankara

D1 sınıfı ehliyeti olanların, ehliyetlerinin arka kısmında yazan sürenin dolması durumunda yapmaları gereken işlem bir sağlık ocağına gidip sağlık raporu alıp nüfus müdürlüğüne müracaat etmeleridir. Bu şekilde ehliyet kartlarını yenileyip sürelerini uzatabilirler. Bir sürücü kursuna yazılmalarına gerek bulunmamaktadır.

D1 EHLİYET VEREN KURSLAR

D1 sınıfı ehliyet çoğu sürücü kursu tarafından verilmeyen bir ehliyet türüdür. D1 sınıfı ehliyet almaya karar verip, kurs aramaya başladıysanız bu duruma şahitlik etmişsinizdir. Çünkü, D1 sınıfı ehliyeti verme yetkisine sahip olmak oldukça masraflı ve zorlu bir süreçtir. D1 vermek isteyen sürücü kursunun mevzuatta ifade bulan şartlara haiz olmaları gerekir. Bu nedenden, çoğu kurs bu D1 sınıfı ehliyet verememektedir. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D1 sınıfı ehliyet vermekteyiz. Ankara Keçiören de faaliyet gösteriyoruz. D1 sınıfı ehliyet fiyatları ve sınav tarihleri hakkında bilgi almak için 0312 911 25 04 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

D1 Ehliyet Esertepe

D1 EHLİYET ANKARA KEÇİÖREN

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, D1 sınıfı ehliyet veren sürücü kursu bulmak oldukça zordur. Çok az sayıda sürücü kursu D1 vermektedir. D1 sınıfı ehliyet almayı düşünüyorsanız ve Ankara Keçiören’de sürücü kursu arıyorsanız Ensar Melik Sürücü Kursu olarak yardımınıza açığız. Ankara Keçiören de 4 şubemiz bulunmaktadır. Şubelerimiz Kuşcağız, Esertepe, Bağlum, Tepebaşı ve Kafkaslar‘ dadır. Etlik, Ufuktepe, Sanatoryum ve Atapark da oturuyorsanız size çok yakın olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Detaylı bilgi almak için 0312 911 25 04 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

D1 Ehliyet Ankara Keçiören

8 thoughts on “2024 D1 EHLİYET”

  1. 2020 tarihli b sınıfı ehliyetim var ve 2022 tarihli c sınıfı ehliyet aldım daha yeni hatta kartımda gelmedi hala sizden sorum aca şuanki C sınıfı ehliyetimle d1 kullanabilirmiyim

    1. Maalesef sizin ehliyetiniz D1 sınıfı ehliyeti kapsamamaktadır. Minibüs kullanabilmek için sadece direksiyon sınavına girip D1 sınıfı ehliyet almalısınız. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D1 sınıfı ehliyeti biz de veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  2. 2020 sınıflı b ehliyetim var ve c sınıfı ehliyet aldım daha yeni kartım gelmedi hala sizden sorum acaba bu c sınıfı ehliyetimle D1 kullanabilirmiyim

    1. Maalesef sizin ehliyetiniz D1 sınıfı ehliyeti kapsamamaktadır. Minibüs kullanabilmek için sadece direksiyon sınavına girip D1 sınıfı ehliyet almalısınız. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak D1 sınıfı ehliyeti biz de veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir