2024 C Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Bugünkü yazımızda c sınıfı ehliyetin ve eski c sınıfı ehliyet hangi araçları kullanmaya imkan tanıdığı bilgisine yer vereceğiz. Siz de c sınıfı ehliyet almak istiyorsanız ya da eski tarihli bir c sınıfı ehliyetiniz varsa ve de hangi araçları kullanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Güncelleme: 03/01/2024 12:14

Bilindiği üzere ağır vasıta ehliyetleri temelde 3 e ayrılmaktadır. Bunlar C sınıfı, Ce sınıfı ve D sınıfı ehliyetlerdir. C sınıfı ehliyet kamyon kullanmak isteyenlerin aldığı ehliyet türüdür. Ce sınıfı ehliyet ise Tır kullanacakların almaları gereken ehliyet sınıfıdır. D sınıfı ehliyet ise otobüs kullanacakların almaları gereken ehliyet türüdür. Bugünkü yazımızda C sınıfı ehliyet ile hangi araçları kullanabileceğinizin detaylarına değineceğiz.

C sınıfı ehliyetin kamyon kullanacakların almaları gereken bir ehliyet türü olduğunu yukarıda ifade ettik. Kamyon denilince ne anlaşılması gerektiği, kamyonun ne olduğu bazen kafa karıştırabilmektedir. Özellikle kamyon ve tır ayrımı tam olarak anlaşılamamaktadır. Kimi kursiyerimiz kamyon ile tırın ayrımını yaparken teker sayısının dikkate alınacağı düşüncesindeyken, kimi kursiyerimiz de aracın dingil mesafesinin dikkate alınacağını iddia etmektedir. Ne yazık ki bunlar halk arasında yaygın şehir efsanelerdir. 🙂 Tır ve kamyon ayrımı mevzuatta apayrı unsurlara bağlanmıştır. Gelin tır ve kamyon neymiş, C ve Ce sınıfı ehliyet hangi araçlar için verilirmiş detaylı olarak bakalım:

Kamyon Nedir?

Trafik mevzuatında kamyon bizim anladığımızdan biraz farklı olarak tanımlanmıştır. Mevzuata göre kamyon “İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3.5 tondan fazla olan ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu araçtır.” Yani burada dikkate almanız gereken aracın azami yüklü ağırlığıdır. Azami yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçen araçlar kamyon olarak tabir edilmektedir. Bu araçların kafa kısmından ayrılan bir dorsesi olamaz. Birleşik araç olması lazım. Yani özetle dorse ile kafası ayrılan bir araç kamyon değildir.

Tır Nedir?

Yukarıda tanımına yer verdiğimiz kamyon türü araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçlardır. Yani bildiğimiz anlamda bir tırı gözümüzün önüne getirelim. Bir araca tır diyebilmemiz için kafa ve dorse kısmının ayrı olması başka bir ifade ile birbirinden ayrılabilmesi gerekir. Ve ayrılan kısmının yüklü ağırlığının 750 kg mı geçmesi gerekir. Kafanızı çok fazla teknik detaylar ile karıştırmak istemem. Özetle kafa ve dorse kısmı bulunan araçlara tır diyebilirsiniz.

Devamı geliyor…

5 thoughts on “2024 C Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır”

  1. Hocam merhaba ,1995 yılında C sınıfı ehliyet ve 27.07 2007 yılında da e sınıf ehliyet almıstım,şuan tır kullanabilirmiyim teşekkürler

    1. 95 yılında aldığınız C sınıfı ehliyet ile tır kullanamazsınız. Kamyon, Minibüs ve otomobil kullanabilirsiniz. Tır kullanabilmek için Ce sınıfı tır ehliyeti almalısınız. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak Ce sınıfı ehliyeti biz de veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 09 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  2. Hocamm benim b sınıfı ehliyetim var 27.01.2001 doğumluyum c, ce ehliyeti almak istiyorum alabilirmiyim çok fazla araştırdım çok bilgi kirliliği var yaş sınırı 21 , 22 diyorlar bu konuya bir açıklık getirseniz sevinirim.

    1. Alabilirsiniz. Ensar Melik olarak biz de C ve Ce sınıfı ehliyet vermekteyiz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında 0312 329 60 00 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir