2023 Forklift Operatörlüğü Belgesi

Bu yazımızda Forklift Operatörlüğü hakkında sizleri bilgilendireceğim. Forklift Operatörü Nasıl olunur? Forklift operatörlüğü belgesi nereden alınır? gibi soruların cevabına yazımızın devamında ulaşacaksınız. Siz de bu soruların cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz. Forklift operatörü olmaya karar verdiyseniz ve forklift ehliyeti fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız, 2023 yılına ait en güncel fiyatlar hakkında bilgi almak için Forklift Ehliyeti Fiyatları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan hadi gelin Forklift operatörü nasıl olunurmuş beraber öğrenelim:

1- Forklift Nedir?

Öncelikle Forklift isimli iş makinasını tanımakta fayda var. Özellikle bu işin içinde olmayıp, forklifte yabancı olanların mevzuatta ifade bulan tanımı bilmesinde yarar görmekteyim. O nedenden dolayı, Forklift nedir sorusuna kısaca yanıt vermekte fayda görüyorum. Mevzuata göre Forklift: “Yükleri çatallı kolları ile alıp kaldıran, muhtelif yerlere taşımaya,
yüklemeye ve istiflemeye yarayan ve en az 15 kw-20 hp motor gücüne sahip, taşıma kapasitesi 600 kg ve yükleme yüksekliği 2 metre olan makineyi” ifade eder.

2- Forklift Operatörlüğü Nedir?

Forklift Ehliyeti Fiyatı

Yukarıda Forklift isimli iş makinasının mevzuatta yer bulan tanımını zikrettik. Forklift nedir sorusunun yanıtına kısaca değindiğimize göre şimdi sıra geldi “Forklift operatörlüğü nedir?” sorusuna yanıt vermeye. Sizlerin de kolaylıkla tahmin ettiği gibi Forklift isimli makineyi kullanan kişiye Forklift operatörü denir. Forklift operatörü sıfatını kazanabilmek için Forklift Operatörlüğü Belgesini almak gerekir. Forklift operatörlüğü belgesini ehliyetinize işletmeniz halinde Forklift ehliyeti ismini almaktadır.

3- Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Her ehliyet türünde olduğu gibi forklift ehliyeti almak için de bir kursa yazılmanız gerekmektedir. Ancak forklift ehliyeti diğer ehliyet türleri gibi sürücü kursları tarafından verilmemektedir. Sürücü kursları yerine bu iş için özel eğitimli kurunlar olan İş Makinası Operatörlüğü kursları tarafından verilmektedir. Bu kurslar Türkiye genelinde çok az sayıdadır. Ankara Keçiören de faaliyet gösteren Ensar Melik İş Makinası Operatörlüğü Kursu, bu kurslardan biridir.

4-Forklift Ehliyeti Yaş Sınırı Nedir?

Sürücü, Src,Psikoteknik

Forklift ehliyeti alabilmek için diğer tüm ehliyetlerde olduğu gibi bir yaş sınırı bulunmaktadır. Forklift ehliyeti daha çok bir meslek sahibi olmak isteyenlerce alınan ehliyet türü olduğundan, istihdamı teşvik etmek isteyen devletimizce yaş şartı katı kurallara bağlanmamıştır. 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı Forklift ehliyeti almak için başvuruda bulunabilir.

5-Forklift Ehliyeti Kaydında İstenen Belgeler Nelerdir?

Mevzuata göre forklift ehliyeti almayı düşünen kişilerin tamamlaması gereken evraklar bulunmaktadır. Bu evrakları, kayıt esnasında kurumunuza ibraz etmeniz kayıt olmanız için zorunludur. İstenen evraklar ise şu şekildedir:

1- T.C. kimlik numarası,

2- Diploma veya diploma yerine geçen belge veya kamu kurum/kuruluşlarından alınan öğrenim durumunu bildirir belgenin aslının görülerek kurs müdürlüğünce onaylanmış örneği,

3- Son altı ayda çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf

4- İş Makinesi Kullanma Yetki Belgesi (Operatörlük Belgesi) alabileceğine dair tek hekim tarafından verilen sağlık raporu

5- Sürücü belgesi almasına engel teşkil edecek bir sabıka kaydının olmadığına dair yazılı beyanı

Kapanış

Bu yazımızda kısaca Forklift ehliyeti hakkında sizleri lazım olacak bilgiler vermeye çalıştım. Açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı kaleme alma gayretinde oldum. Buna rağmen aklınızda giderilmemiş soru işaretleri kaldıysa 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Kafanızdaki soru işaretlerini giderip sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Ayrıca 2023 yılına ait diğer iş makinası ehliyeti fiyatları hakkında bilgi almak için iş makinası ehliyeti fiyatları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Mutlu günler dileriz. 🙂

Ensar Melik İş Makinası Operatörlüğü Kursu

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir