2024 B Sınıfı Ehliyet Fiyatı Ne Kadar?

Bu yazımda sizleri 2022 yılına ait en güncel ehliyet fiyatları hakkında bilgilendireceğim. Sürücü kurslarını ne kadar ücret ödeyeceksiniz, sınavlar için ne miktarda ücret ödeyeceksiniz ve ehliyetinizi almaya hak kazandıktan sonra Devlete ne kadar harç ücreti ödeyeceksiniz? Tüm bu soruların cevabını yazımızı devamında bulacaksınız. Hadi gelin 2022 yılına ait güncel ehliyet fiyatları nelermiş birlikte bakalım:

Ehliyet Fiyatı Ankara

2024 B Sınıfı Ehiyet Fiyatı

Bilindiği üzere 2016 yılında yapılan mevzuat değişikliği ile ehliyet fiyatlarında taban fiyat uygulamasına geçildi. Uygulanacak fiyatlar il Valikliklerince sene başında belirlenmekte. Aşağıda paylaşacağım fiyatlar Ankara ili için geçerli fiyatlardır. Diğer illerde ufak farklılıklar gösterebilir.

B sınıfı ehliyeti ilk defa alacak adayların önce yazılı sınava girmeleri, daha sonra bu sınavdan başarılı olmaları durumunda direksiyon sınavına girmeleri gerekmektedir. Adaylar girecekleri her sınav için Sınav harcı öderler. Sınav ücretleri ise şu şekildedir:

Yazılı Sınav Harcı: 400 TL

Direksiyon Sınav Ücreti: 750 TL

İlk defa ehliyet alıyorsanız kursa ödeyeceğiniz ücret ile daha önce Motorsiklet ehliyetiniz varsa kursa ödeyeceğiniz ücret birbirinden farklılık göstermektedir. Aşağıda paylaştığım ücret, ehliyeti olmayıp ilk defa B ehliyeti alacak adaylar için Ankara’da geçerli taban fiyattır.

B Sınıfı Ehliyet İçin Sürücü Kursuna Ödenecek Ücret: 13.750 TL

Sınavlardan tek seferde geçmeniz halinde ödeyeceğiniz toplam ücret: 13.750+ 400 + 750= 14.900 TL dir.

Yukarıda zikrettiğim ücretler ehliyet alma sürecinde yaptığınız masraflardır. Sınavlardan başarılı olup sertifinızı almaya hak kazanmanız halinde sertifikanızı ehliyete çevirmeniz gerekmektedir. Ehliyet kartı alma sürecinde devletin aldığı masraflar için, ehliyet harçları başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Okumak için tıklayın.

3 thoughts on “2024 B Sınıfı Ehliyet Fiyatı Ne Kadar?”

  1. Geri bildirim: MANLİFT OPERATÖRLÜĞÜ BELGESİ 2024 - Ensar Melik Sürücü Kursu

    1. Yazılı sınava 4 defa girme hakkınız bulunmakta. Siz birinden başarısız olduğunuzdan 3 hakkınız kalmış. Diğer sınavınıza 45 gün içerisinde girmeniz gerekiyor. Aksi halde haklarınızı otomatik olarak her 45 günde bir yanıyor. Durum bu şekilde.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir