2024
ÜDY BELGESİ
(ÜST DÜZEY YÖNETİCİ BELGESİ)

 Üdy Belgesi Nedir?Kimler Alabilir?  |  Fiyatı Ne Kadar? | Nereden Alınır? 

Yeniden merhaba. Bu yazımızda sizleri,  ÜDY Belgesi hakkında bilgilendireceğiz. ÜDY belgesinin, yani üst düzey yönetici belgesinin, ne olduğunu, ne işe yaradığını, nereden alındığını, nasıl alındığını ve kimler tarafından alınması gerektiğini açıklayacağız. ÜDY 1, ÜDY 2ÜDY 3 ve ÜDY 4 belgelerinin farklarına değinecek, hangi ÜDY Belgesine sahip olmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacağız.

ENSAR MELİK Mesleki Yeterlilik Kursları olarak biz de ÜDY belgesi veriyoruz. Ankara’ da 5 şubemiz ile faaliyet gösteriyoruz. Keçiören’in Tepebaşı, Kuşcağız, Esertepe, Bağlum ve Kafkaslar bölgelerinde şubelerimiz bulunmaktadır. ÜDY Belgesi hakkında daha fazla bilgi almak için  0312 911 25 04 numaralı telefondan bize arayabilir yada şubelerimizziyaret edebilirsiniz.

Yazı İçeriği

ÜDY BELGESİ NEDİR? | NE İŞE YARAR?

ÜDY Belgesi, Üst Düzey Yöneticilik Belgesi demektir. Karayolları Taşımacılık Yönetmeliği’ne göre, taşımacılık faaliyeti yürüten firmalar, Üdy Belgesi’ne sahip yöneticiler istihdam etmek durumundadırlar. Üdy belgesi, tıpkı Src Belgeleri gibi bir mesleki yeterlilik belgesidir. Araç kullanan şoförler, taşıdıkları materyalin niteliğine göre Src 1, Src 2, Src 3, Src 4 ve Src 5  belgelerinden birisini almaktadırlar. Bu şoförleri sevk ve idare eden yöneticilerin de, taşınan materyalin niteliğine göre; ÜDY 1, ÜDY 2, ÜDY 3 ve ÜDY 4  belgelerinden birini almaları gerekmektedir.

Karayolları Taşımacılık Yönetmeliği’ne göre; B1, C2, D1, L1, L2, M2, N2, P2, R1, R2 ve T1 yetki belgelerini sahip firmaların ÜDY Belgesine Sahip Yönetici istihdam etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Siz de, yukarıda zikredilen yetki belgelerine sahip bir firmaysanız, ÜDY Belgesine sahip bir yönetici istihdam etmek durumundasınız. Ancak, “Hangi ÜDY Belgesine sahip yönetici istihdam etmeliyim?”  sorusuna sağlıklı cevap verebilmek için ÜDY Belgelerinin türlerini bilmeniz gerekir. Hadi gelin, ÜDY Belgelerinin türlerine göz atalım:

ÜDY1 BELGESİ NEDİR?

ÜDY 1 Belgesi Yurtdışı yani Uluslar Arası Yolcu Taşımacılığı yapan şoförleri sevk ve idare eden yöneticilerin bulundurması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. ÜDY1 türü belge sahibi olanlar; ÜDY2, ODY1 ve ODY2 belge türlerine de sahip sayılırlar. ÜDY1 belgesini aldığınızda aslında 4 belge almış olursunuz. Bu nedenden, ÜDY 1 belgesine sahip olmak çoğu zaman daha mantıklıdır.

ÜDY2 BELGESİ NEDİR?

ÜDY 2  Belgesi Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan şoförleri yönetenlerin sahip olması gereken mesleki yeterlilik belgesi türüdür. ÜDY 1 belgesine sahip olanlar, ÜDY 2 belgesine de sahiptirler. Ancak bazı durumlarda ÜDY 2 belgesi almak daha mantıklı olabilmektedir. ÜDY1 Belgesinin sınavı, ÜDY2 Belgesinin sınavına göre çok daha zordur. Bu nedenden, sınavda zorlanan birçok kişi ÜDY1 yerine ÜDY2 Belgesini almaya tercih etmektedir. 

ÜDY2 türü belgeye sahibi olanlar, ODY2 belge türü belgeye de sahip sayılırlar. Bu nedenden, ÜYD2 alan bir kişinin aslında iki belgesi vardır.

ÜDY3 BELGESİ NEDİR?

ÜDY 3 Belgesi, Uluslararası yük taşıma faaliyeti yürüten firma yöneticilerinin bulundurması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Siz de yurt dışına yük taşıyan bir firmanın yöneticisi iseniz bu belgeyi bulundurmak zorundasınız. 

ÜDY3 türü belge sahibi olanlar, ÜDY4, ODY3 ve ODY4 belge türlerine de sahip sayılırlar. ÜDY3 Belgesini alarak aslında 4 belge almış olursunuz. Bundan dolayı, ÜDY4 belgesi alması gereken çoğu kişinin tercihi ÜDY3 belgesi almak yönünde olmaktadır.

ÜDY4 BELGESİ NEDİR?

ÜDY4  Belgesi, şehirlerarası yük taşımacılığı yaban firma yöneticilerinin bulundurması gereken mesleki yeterlilik belgedir. Siz de yurtiçi yük taşıyan bir firmada yönetici iseniz bu belgeye sahip olmalısınız. ÜDY3 belgesine sahip olanların, ÜDY 4 Belgesine de sahip olduklarını yukarıda belirtmiştim. Ancak ÜDY3 belgesinin sınavı, ÜDY4 Belgesinin sınavına nazaran çok daha zordur. Bundan dolayı, sınavdan zorlanan kişiler, ÜDY3 yerine ÜDY4 belgesini almayı daha mantıklı görebilmektedir.

ÜDY4 türü belge sahibi olanlar, ODY4 belge türü mesleki yeterlilik belgesine de sahip olurlar. ÜDY4  Belgesi alarak asılında iki belge almış olursunuz.

ÜDY BELGESİNİ KİMLER ALABİLİR?

ÜDY belgesinin Üst Düzey Yöneticilik belgesi olduğunu ve ticari taşımacılık yürüten firma yöneticilerinin bu belgeyi almak zorunda olduklarını yukarıda belirtmiştik. Yazımızın bu kısmında, bu belgeyi almak isteyenlerin taşımaları gereken şartlara değineceğiz. 

Src Belgesi gibi, ÜDY Belgeleri de herkes tarafından alınamamaktadır. Ancak alma şartları çok ağır olmayan bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için aşağıda sıralanan niteliklere sahip olmanız yeterlidir:

 1. En az LİSE MEZUNU olmanız gerekmektedir.
 2. Belli suçlardan adli sicil kaydınızın olmaması gerekmektedir. Bu suçlar şu şekildedir:
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddelerinde sayılan suçlar.
 • 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrasında sayılan suçlar.
 • 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlar.

ÜDY BELGESİ ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

ÜDY Belgesi başvurusu esnasında yanınızda bulundurmanız gereken bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler ÜDY Belgesi veren Mesleki Yeterlik Kursları tarafından istenmekte ve Milli Eğitim Bakanlığı ibraz edilmektedir. Bu belgeler şu şekildedir:

 1. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 2.  Diploma veya diploma yerine geçen belge 
 3. Son altı ayda çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf.
 4. Adli Sicil Kaydı
Yukarıda saydığım belgeler Türk Vatandaşlarından istenen belgelerdir. Yalancı ülke vatandaşlarında istenen belgeler ise şu şekildedir:
 
 1. Türkiye’de altı aydan fazla kalacağını gösteren ikametgâh izni veya
  öğrenim vizesi.
 2. Diploma veya diploma yerine geçen belgenin Türkçe tercümesiyle
  aslının noter onaylı örnekleri.
 3. Son altı ayda çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf.
 4.  Adli Sicil Kaydı
 

2024 ÜDY BELGESİ FİYATI NE KADAR?

Üdy Belgesi için, her yılın Aralık ayında taban fiyatlar belirlenmektedir. 2024 yılı için taban fiyatlar, 2023’ün Aralık ayında ilan edilmiştir. Ankara için fiyatlar aşağıdaki şekilde:

BELGEFİYATI
ÜDY 110.000 ₺
ÜDY 29.000 ₺
ÜDY 311.500 ₺
ÜDY 49.000 ₺

Yukarıda paylaştığımız fiyatlar, sadece kursa ödeyeceğiniz ücretlerdir. Bu fiyatlara, sınav harçları dahil değildir. 2024 yılı için, sınav ücreti 600 ₺ olarak belirlenmiştir. Her şey dahil ücretler ise şu şekildedir:

BELGEHERŞEY DAHİL
ÜDY 110.600 ₺
ÜDY 29.600 ₺
ÜDY 312.100 ₺
ÜDY 49.600 ₺

ÜDY BELGESİ NASIL ALINIR?

Üdy belgesi alabilmek için, öncelikle Üdy belgesi vermeye yetkili bir Mesleki  Yeterlilik Kursuna kayıt  yaptırmanız gerekir. Bu kurslar, Türkiye’de Çok az sayıdadır. Ensar Melik Mesleki Yeterlilik Kursları Üdy vermeye yetkili kuruluşlardan birisidir ve Ankara Keçiören de 5 şubesi ile faaliyet göstermektedir. Üdy ihtiyacınız var ise  0312 911 25 04 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kursa yazıldıktan sonra, Eğitim süreciniz başlar. Eğitimler sınıfta teorik eğitim şeklinde olurç. Eğitim süreciniz, yazıldığınız Üdy Belgesi türüne göre farklılık gösterir. Eğitimler tamamlandıktan sonra Milli Eğitim müdürlükleri tarafından düzenlenen sınavlara katılırsınız. Bu sınavlardan başarılı olduktan sonra ÜDY belgeniz çıkartılır.

ÜDY BELGESİ SINAVLARI NASIL YAPILIR?

İlk Aşama (Yazılı Sınav):

ÜDY belgesi sınavları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. 2 Aşamalıdır. İlk olarak 40 sorunda oluşan yazılı bir sınava girersiniz. 40 soruluk bu sınav çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. 

İkinci Aşama (Uygulama Sınavı):

Yazılı sınavdan başarılı olduktan sonra, aynı gün içerisinden uygulama sınavına girersiniz. Uygulama sınavında size sözlü olarak 3 soru sorulur. ve bu soruları cevaplamanız beklenir.

ÜDY (ÜST DÜZEY YÖNETİCİLİK BELGESİ) NEREDEN ALINIR?

ÜDY, yani Üst Düzey Yöneticilik Belgesi özel olarak yetkilendirilmiş Mesleki Yeterlilik Kurslarından alınabilmektedir. Bu kurslar Türkiye genelinde çok az sayıdadır.

Ensar Melik Mesleki Yeterlilik Kursu, ÜDY Belgesi vermeye yetkili kuruluşlardan birisidir. Ankara Keçiören de faaliyet göstermektedir. Keçiören’in Esertepe, Kuşcağız, Tepebaşı, Bağlum ve Kafkaslar bölgelerinde şubelerimiz bulunmaktadır. Siz de Üst Düzey Yöneticilik Belgesi almak istiyorsanız, şubelerimizi ziyaret edebilir ya da 0312 911 25 04 numaralı telefondan bizinle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir