2024 Manlift Operatörlüğü Belgesi Ankara

Manlift Operatörlüğü Belgesi Nedir? | Nasıl Alınır? | Fiyatı Ne Kadar?Nereden Alınır?

Bugün sizlere, çok soru aldığınız bir konu hakkında bilgi vereceğiz. Siz de, Manlift Operatörlüğü Belgesi, başka bir ifadesi ile Personel Yükseltici Operatörlüğü Belgesi almayı düşünüyorsanız bu yazı size göre! Aşağıda Manlift Operatörlüğü Belgesinin ne olduğu , ne işe yaradığı, nereden, ne kadarlık bir ücret ile alındığı sorularına ve çok daha fazlasına değindik. Faydalı olacak bir yazı kaleme almaya çalıştık. Amacımıza ulaşmamızı ümit ediyorum.

ENSAR MELİK İş Makineleri Operatörlüğü Kursu olarak biz de Manlift Operatörlüğü Belgesi veriyoruz. Ankara’ da 5 şubemiz ile faaliyet gösteriyoruz. Keçiören’in Tepebaşı, Kuşcağız, Esertepe, Bağlum ve Kafkaslar bölgelerinde şubelerimiz bulunmaktadır. Manlift Operatörlüğü Belgesi hakkında daha fazla bilgi almak için  0312 911 25 04 numaralı telefondan bize arayabilir yada şubelerimizziyaret edebilirsiniz.

Yazı İçeriği

MANLİFT OPERATÖRLÜĞÜ BELGESİ NEDİR?

Yazımızın bu bölümünde, Manlift Operatörlüğü Belgesinin Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Bilindiği üzere, Manlift kelimesi ingilizce kökenli bir kelimedir. “Adam”, “insan” manasına gelen “man” kelimesi ile “kaldırmak manasına” gelen “lift” kelimesinin birleşimi sonucu “insan kaldırma manasına” gelen “manlift” kelimesi türemiştir. 

Manlift Operatörü ise, insan kaldıran makineleri kullanan kişilere denilmektedir. Türkçe karşılığı personel ve yük yükseltici olan bu makineleri kullanabilmek için operatörlük belgesine sahip olmak gerekir. Manlift Operatörlüğü Belgesi, diğer bir ifadesi ile Personel ve Yük Yükseltici Operatörlüğü Belgesi bu makineleri kullanmak isteyenlerin almaları gereken belgedir.

Manlift yani personel ve yük yükseltici mevzuatta: “En az 6 metre çalışma yüksekliği, 100 kg kaldırma kapasitesi olan personel veya personelle birlikte yük yükseltmek için kullanılan ve sepet aparatı bulunan, aparatları ruhsata işli ve tescil belgesine sahip makineye” olarak tanımlanmıştır. Yukarıda görseline yer verdiğimiz makine bu kriterleri sağlayan makinedir.

 

MANLİFT OPERATÖRLÜĞÜ BELGESİ NASIL ALINIR?

Manlift Operatörlüğü Belgesi alabilmek için bir iş makinesi operatörlüğü kursuna yazılmanız ve sınavlardan başarılı olmanız gerekmektedir. 

Manlift operatörlüğü sınavı iki aşamalı bir sınavdır. Yazı ve uygulama sınavlarından oluşmaktadır. Adaylar öncelikle, 25 sorudan oluşan yazılı sınava girerler. Yazılı sınavdan başarılı olmaları halinde, yarım saat sonra yapılacak olan uygulama sınavına girerler. Bu iki sınavı başarı ile tamamlayan adaylar personel ve yük yükseltici operatörlüğü belgesi almaya hak kazanırlar.

Yazılı sınav, çoktan seçmeli sorulardan oluşan 25 soruluk bir sınavdır. Uygulama sınavı ise, makineyi kullanma becerilerinizi sergilediğiniz direksiyon sınavıdır. Her iki sınav da aynı gün içerisinde yapılır. Başarılı olmanız halinde, 1 hafta içerisinde , Manlift Operatörlüğü belgeniz ilçe milli eğitim müdürlüklerince hazırlanır ve e devletinize işlenir.

2024 MANLİFT OPERATÖRLÜĞÜ BELGESİ FİYATI NE KADAR?

Yazılımızın bu bölümünde, 2024 yılına ait güncel, Manlift Operatörlüğü Belgesi Fiyatlarından bahsedeceğiz. Siz de Manlift Operatörlüğü Belgesi, yani Personel Yükseltici Operatörlüğü Belgesi almayı istiyorsanız ve fiyatını merak ediyorsanız aşağıda paylaştığımız rakamları inceleyebilirsiniz. Aşağıda zikrettiğim fiyatların, 2024 yılında Ankara’da geçerli ortalama fiyatlar olduğunu tekrar belirtmek isterim. 2024 yılına ait güncel ortalama fiyatlar şu şekildedir:

Belirtmek isterim ki, sınavlardan başarılı olmanız durumunda Manlift Operatörlüğü Belgeniz, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından onaylanır ve e-devletinize işlenir. Manlift Operatörlüğü Belgenizi, G Sınıfı Olarak ehliyetinize işletmek şart değildir. Personel Yükseltici İş Makinenizi, trafiğe çıkartmayı istemeniz durumunda ise G sınıfı olarak ehliyetinize işletmeniz gerekmektedir. Ehliyetinize işletmeniz halinde G sınıfı olarak aşağıdaki kod ehliyetinizin ön yüzüne yazılacaktır.

Manlift (Personel Ve Yük Yükseltici) Ehliyet Kodu: 105.67

MANLİFT OPERATÖRLÜĞÜ BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Manlift (Personel Yükseltici) Operatörlüğü Belgesi,  özel olarak yetkilendirilmiş İş Makinesi Operatörlüğü Kurslarından alınabilmektedir. Bu kurslar Türkiye genelinde çok az sayıdadır.

Ensar Melik Mesleki İş Makinesi Operatörlüğü Kursu, Manlift (Personel Yükseltici) Operatörlüğü Belgesi, vermeye yetkili kuruluşlardan birisidir. Ankara Keçiören de faaliyet göstermektedir. Keçiören’in Tepebaşı, Kuşcağız, Esertepe, Bağlum ve Kafkaslar bölgelerinde şubelerimiz bulunmaktadır. Siz de Manlift (Personel Yükseltici) Operatörlüğü Belgesi almak istiyorsanız, şubelerimizi ziyaret edebilir ya da 0312 911 25 04 numaralı telefondan bizinle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir