Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Merhaba, bugünkü yazımızda sizlerle beraber Forklift Ehliyeti Nasıl Alır? sorusuna yanıt arayacağız. Siz de Forklift Ehliyetinin nasıl alınır, hangi sınavlara girilmesi gerekir, kaç yaşında olanlar forklift ehliyeti alabilir gibi muhtelif soruların cevabını arıyorsanız makalemizin devamında tüm bu sorulara cevap bulabileceksiniz.. Lafı fazla uzatmadan hadi gelin Forklift ehliyeti nasıl alınıyormuş birlikte inceleyelim.

Forklift Ehliyeti Nereden Alınır?

Bilindiği üzere Forklift kullanabilmek için her araçta olduğu gibi bir belgeye sahip olmanız gerekiyor. Biz bu belgeye Forklift Operatörlüğü Belgesi diyoruz. Bu belgeyi ehliyetinizin arka yüzündeki “G Ehliyeti” bölümüne işletirseniz, bu belge artık Forklift ehliyeti statüsünü kazanır.

Forklift ehliyeti bilinenin aksine Sürücü Kursları tarafından verilmemektedir. Bu iş için özel olarak yetkilendirilmiş İş Makinası Operatörlüğü kursları tarafından verilebilmektedir. Sürücü Kursları sizin belgelerinizi alıp bu kurumlara göndermektedirler. İş Makinası Operatörlüğü kursları Türkiye genelinde çok az sayıdadır. Ankara da faaliyet gösteren Ensar Melik İş Makinası Operatörlüğü Kursu çok az sayıdaki bu kurslardan birisidir. Siz de kurumumuza 0312 911 25 04 numaralı telefondan ulaşabilir, aklınıza takılan tüm soruları bize sorabilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak, yukarıda ifade ettiğim gibi Forklift ehliyeti iş makinası operatörlüğü kurslarından alınabilir. Bu ehliyeti alabilmek için bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan biri de yaş şartıdır. Peki Forklift ehliyeti alabilmek için kaç yaşında olmak gerekir? Gelin birlikte bakalım:

Forklift Ehliyeti Yaşı Nedir?

Diğer tüm ehliyet sınıflarında olduğu gibi, forklift ehliyeti alabilmek için de belli bir yaşı doldurmak gerekir. Forklift ehliyeti alan kişiler çoğu zaman bunu iş sahibi olabilmek için aldıklarından devletimiz yaş konusundan çok katı kurallar koymamıştır. Forklift ehliyeti alabilmek için 18 yaşına girmiş olmak yeterlidir. Tıpkı otomobil ehliyetindeki gibi kolay bir şekilde Forklift ehliyeti alabilirsiniz.

Forklift Ehliyeti Alabilmek İçin Öncesinden Başka Bir Ehliyetim Olmalı Mı?

Forklift ehliyeti alabilmek için öncesinde B sınıfı veya başka bir sınıfta ehliyetinizin olmasına gerek yoktur. Başka bir ehliyetiniz olmaksızın Forklift ehliyeti almanız almanız mümkündür.

Forklift Ehliyeti Alma Süreci

Merak edilen diğer soruları yanıtladığımıza göre sıra geldi, asıl makale konumuz olan Forklift ehliyeti alma süreci hakkında sizleri bilgilendirmeye. Forklift ehliyeti alabilmek için ilk olarak bir iş makinası operatörlüğü kursuna müracaat ediyorsunuz, bunu yukarıda zaten ifade ettik. Daha sonra programa göre kursunuz size teorik ve uygulama derslerinizi veriyor. Bu dersler esnasında makinanın kullanımı konusunda bilgi sahibi oluyor, makinanın mekanik aksanını öğreniyorsunuz. Derslerinizi aldıktan sonra ise belirlenen sınav tarihinde ve aynı gün içerisinde ilk olarak yazılı sınava takiben de uygulama sınavına giriyorsunuz. Başarılı olmanız halinde 4-5 gün içerisinde Forklift operatörlüğü belgeniz hazır hale getiriliyor. Tüm bu süreç ortalama 1-1,5 ay civarı sürüyor. Yani kısa bir zaman diliminde Forklift ehliyetinizi almanız mümkün oluyor.

Kapanış

Bu yazımda sizleri forklift ehliyeti hakkında elimden geldiğince şeffaf bir şekilde bilgilendirmeye çalıştım. Buna rağmen aklınıza takılan sorular bulunuyorsa 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşıp sorularınızı iletebilirsiniz. Ensar Melik İş Makinası Operatörlüğü Kursu olarak sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bu yazımız Forklift ehliyeti Nasıl alınır Hakkındaydı. Eğer en güncel forklift ehliyeti fiyatlarını merak ediyorsanız. Forklift ehliyeti fiyatı başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Mutlu günler dileriz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir