Ehliyet İçin Gerekli Belgeler 2022

Sonradan Gelen Güncelleme: Değerli okurlarımız, lütfen sorularınızı telefon hattımızı arayarak sormayınız. Telefon hattımız üzerinden sorularınıza cevap verememekteyiz. Sorularınızı aşağıda yer alan yorumlar kısmından sorarsanız aynı gün içerisinde cevaplayacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bu yazımda sizleri kısaca ehliyet için gerekli belgeler hakkında bilgilendireceğim. Siz de ehliyet almayı düşünüyorsanız ve gerekli belgelerin neler olduğunu merak ediyorsanız yazımızın devamında aradığınız bilgileri bulacaksınız. Eğer belgeleriniz hazırsa ve kayıt olmayı düşündüğünüzden ehliyet fiyatlarını merak ediyorsanız 2022 yılına ait en güncel ehliyet fiyatları için ehliyet fiyatları başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. Bu kısa girizgahtan sonra hadi gelin ehliyet için gerekli belgeler nelermiş birlikte inceleyelim.

Ehliyet İçin Gerekli Evraklar

Bilindiği gibi 2016 yılında yapılan değişiklik ile toplam 17 ehliyet türü ortaya çıktı. Bu durum ehliyete yazılacak adayların aklına, hangi ehliyet türünde hangi belgeler isteniyor sorusunu getirmeye başladı. Aslında kafa karışıklığına yol açacak pek bir durum da yok. Ehliyete kaydolmak için gerekli evraklar bütün ehliyet türlerinde aynı. Zaten çoğu da e-devlet sistemi üzerinden çıkarılabilmekte. Yani evrakları tamamlamak sanıldığı kadar zor değil. Sadece sağlık raporu için aile hekimine gitmeniz bir de fotograf çektirmeniz gerekmekte. Diğer evraklar zaten e-devletten çıkarılabiliyor. İstenen evraklar bütün ehliyet türlerinde aynı olduğundan biz aşağıda bütün ehliyet türlerin açısından evrakları tekrarlamayı lüzumsuz gördük. Kayıt esnasında istenen evrakları tek bir başlık altında sıraladık. Hadi bu başlığı birlikte inceleyelim.

Sürücü Kursuna Kayıt Esnasında İstenen Belgeler:

Aşağıda sıraladığımız belgeler kursa başvuru esnasından istenen belgelerdir.

Gerekli BelgeAdet
Kimlik Fotokopisi1 Adet
Biometrik Forograf2 Adet
İkinci Kademe Okur Yazar Belgesi
Ya da En Az İlkokul Mezıniyet Belgesi
1 Adet
Sürücü Olur İbareli Sağlık Raporu1 Adet
Sabuka Kaydı Belgesi1 Adet

Yukarıda sıralanan evraklardan sabıka kaydı ve öğrenim belgesi e-devlet üzerinden çıkarılabilmekte. Kimlik fotokopisi ise kayıt esnasında sürücü kursu personeli tarafından çekilmekte. Size sadece bir sağlık kuruluşuna gidip “sürücü olur” ibareli bir sağlık raporu almak ve bir fotografçıya gidip biometrik fotoğraf çektirmek kalıyor. Fotograf çektiriken dikkatli olmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bazı fotografçılar biometrik adı altında vesikalık fotoğraf çekebiliyorlar. Bu durum sorunlara yol açabiliyor. Hatalı çekilen ve Bakanlığın sistemine taranan fotoğraflar bazı durumlarda reddedilebiliyor. Bu durum ehliyet alma sürenizin uzamasına yol açabiliyor.

Ayrıca e devletten çıkarılan sabıka kaydınızda, ehliyet alınmasına mani bir suç kaydının da bulunmaması gerekmektedir. Buna da çok dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Aksi taktirde siz sınavlardan geçip başarılı olsanız dahi bakanlık sertifikanızı vermekten imtina ediyor. Yani ehliyetinizi alamıyorsunuz. Bütün emeğiniz çabanız boşa gidiyor. Bahsettiğim tüm bu hususlarda sıkıntı yaşamamak için alanında uzman bir kurs seçmenizi öneriyorum.

Kapanış

Bu yazımda sizleri sıkmayacak açıklıkta kısa bir makale kaleme almaya çalıştım. Umarım amacıma ulaşabilmişimdir. Ekibimiz her gün sizleri yeni yazılarla bilgilendirmeye devam ediyorlar. Son çıkan yazılarımıza göz atmak için Anasayfamızın alt kısmındaki son yayınlanan yazılar kısmına göz atabilirsiniz. Bizi Türkiye’ nin en çok okunan ehliyet platformu yapan siz değerli okurlarımıza minnetle…

Mutlu günler dilerim.

ENSAR MELİK SÜRÜCÜ KURSU AİLESİ

10 thoughts on “Ehliyet İçin Gerekli Belgeler 2022”

    1. 1 adet biometrik fotograf ile işlemlerinizi tamamlamanız mümkün. Ancak ehliyet kartının çıkartılması esnasında daha fazla biometrik fotografa ihtiyacınız olacağından şimdiden fazla fazla çektirmenizi öneririm.

    1. Bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığında yer alan ilçe milli eğitim müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak mezuniyet belgenizin verilmesini talep edebilirsiniz. Söz konusu müdürlük gerekli incelemeleri yaptıktan sonra mezuniyet belgenizi verecektir.

    1. Sağlık ocaklarından, özel veya devlet hastanelerinden alabilirsiniz. Ehliyet için rapor olmak istediğinizi belirtirseniz, doktorlar yapacakları işlemi bilmekteler. Uygun raporu vereceklerdir.

    1. Maalesef vesikalık fotoğraf 2016 yılından beri kabul edilmiyor. Biometrik foroğraf ile kayıt yaptırabilirsiniz

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir