2024 FORKLİFT EHLİYETİ ANKARA

Bu yazımızda sizlere genel olarak Forklift Ehliyeti hakkında bilgiler vereceğim. Yazımızın devamında Forklift Ehliyeti ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulacaksınız. Forklift ehliyetinin 2024 yılına ait güncel fiyatını öğrenecek, kaç yaşında alındığı hususunda bilgi edinecek, Forklift Ehliyeti ile Forklift Operatörlüğü Belgesi arasında ne fark olduğunu anlayacaksınız. Yazımıza geçmeden önce belirtmek isterim ki Ensar Melik İş Makinası Operatörlüğü Kursu olarak Forklift Ehliyetini vermekteyiz. Ankara Keçiören’de Faaliyet Gösteriyoruz. 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime veya konum için tıklayabilirsiniz. geçebilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan gelin Forklift Ehliyeti hakkında çok sorulan soruları birlikte inceleyelim.

Yazı İçeriği

Forklift Ehliyeti Ankara

Forklift Nedir?

Bu makaleyi okuyan çoğu okurumuzun bildiği üzere Forklift yükleme ve istifleme işlemlerinde uzun yıllardan beri kullandığımız iş makinasıdır. Mevzuatta “Yükleri çatallı kolları ile alıp kaldıran, muhtelif yerlere taşımaya, yüklemeye ve istiflemeye yarayan ve en az 15 kw-20 hp motor gücüne sahip taşıma kapasitesi 600 kg ve yükleme yüksekliği 2 metre olan makine” olarak tanımlanmaktadır. Mevzuata göre bir makinaya forklift diyebilmek için taşıması gereken şartlar şunlardır:

 1. Motor gücü 15 kw veya yukarısı olacak
 2. Taşıma Kapasitesi 600 kg veya üzeri olacak
 3. Yükleme yüksekliği 2 metre veya yukarısı olacak

Yukarıda ifade ettiğimiz özellikleri taşıyan makinalar teknik olarak Forklift olarak isimlendirilir. Bu makinaları kullanmak için Forklift ehliyetine sahip olmak hukuken zorunludur.

Forklift Ehliyeti Nereden Alınır?

Forklift Ehliyeti Nerenden Alınır?

Forklift nedir kısaca tanımladıktan sonra sıra geldi, forklift kullanmak için gerekli olan Forklift Ehliyeti nereden alınır sorusuna birlikte cevap vermeye. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere Forklift kullanabilmek için Forklift Ehliyetine, diğer bir ifade tarzı ile Forklift Operatörlüğü Belgesine sahip olmanız gerekir. Bu belgeyi alabilmek için birçok kişi Sürücü Kurslarına müracaat etmektedir. Oysa ki forklift ehliyeti sürücü kurslarınca verilmemektedir. Bu iş için özel yetkilendirilmiş İş Makinası Operatörlüğü Kurslarınca verilmektedir. Sürücü kursları sizin kaydınızı aldıktan sonra dosyanızı anlaşmalı olduğu iş makinası kurslarına yönlendirmektedir. Ensar Melik İş Makinası Kursu bu iş makinası kurslarından birisidir ve Ankara Keçiören de faaliyet göstermektedir. İşlemleriniz doğrudan bizim tarafımızdan yürütülmektedir. Siz de forklift ehliyeti almak istiyorsanız bizimle 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan iletişime geçebilirsiniz.

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Forklift ehliyeti almayı istiyorsanız yukarıda da ifade ettiğim üzere il olarak bir iş makinası operatörlük kursuna başvuruyorsunuz. Gerekli evraklar ile kayıt olduktan sonra işlemleriniz başlatılıyor. Gerekli eğitimleri kurumunuz sizlere veriyor ve sınav hazırlıklarınızı tamamlıyor. Sınava hazır olduğunuzda bakanlıkça belirlenen sınav taririnde 2 aşamalı bir sınava giriyorsunuz. İlk aşama yazılı sınav aşaması olarak isimlendiriliyor. Bu aşamada çoktan seçmeli test sorularından oluşan bir sınava giriyorsunuz. Bu sınavdan başarı göstermeniz durumunda yani ilk aşamayı geçmeniz durumunda ikinci aşamadaki uygulama sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. İkinci aşama ilk aşamadaki sınavdan hemen sonra aynı gün içerisinde gerçekleştiriliyor. Kursunuzca sağlanmış araçla sınavın yapılacağı pist alanına gidiyorsunuz. Burada Forklift kullanıyor, forklift ehliyeti almak için gerekli donanıma sahip olup olmadığınızın sınavını veriyorsunuz. Bu aşamadan da başarılı olmanız halinde ehliyetinizi almaya hak kazanıyorsunuz. Operatörlük belgeniz kursunuz tarafından hazırlanıyor ve sınavı takip eden 5 gün içerisinde size veriliyor.

Forklift Ehliyeti Fiyatı Ne Kadar?

Forklift Ehliyeti Fiyatı

Forklift ehliyeti hakkında merak edilen diğer sorulara değindikten sonra sıra geldi en çok merak edilen sorulardan olan Forklift ehliyetinin fiyatının ne olduğu sorusuna cevap vermeye. Forklift ehliyeti fiyatı hiç şüphesiz ilden ile ve yıldan yıla farklılık göstermektedir. İnternette dolaşan birçok fiyat eski yıllara ait fiyatlar olduğundan Forklift ehliyeti almak isteyenlerin kafasını karıştırmaktadır. Sizlerle aşağıda paylaşacağım fiyatların 2024 yılına ait Ankara da geçerli en güncel fiyatlar olduğunu belirtmek isterim. Ankara da Forklift ehliyetinin fiyatı 10.000 tl dir. Devlete ödenecek ücretlerle beraber forklift ehliyetinin ne kadara mal olduğunu daha detaylı şekilde öğrenmek için forklift ehliyeti fiyatı başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. Fiyat bilgisi de bu şekilde.

Forklift Ehliyeti İle Forklift Operatörlüğü Belgesi Farkı?

İnternette forklift ehliyeti ile alakalı arama yaptığınızda karnıza bir çok kavram çıkmaktadır. Kavramların çokluğu kafaların karışmasına ve karmam karmaşasına yol açmaktadır. Bu başlık altında sizlerle Forklift Ehliyeti ve Forklift operatörlüğü belgesi arasındaki farktan bahsedeceğim. Aslında bahsedemeyeceğim desem daha doğru olur çünkü ufak bir fark dışında her ikisi de aynı şey aslına bakarsanız.

Forklift operatörlüğü belgesi sınavlardan sonra iş makinası kursunuzca size verilen sertifikadır. Bu sertifika ile Forklift kullanabilirsiniz, ancak forkliftinizi trafiğe çıkartamazsınız. Forklift ile trafiğe çıkmak istiyorsanız Forklift ehliyetine sahip olmalısınız. Operatörlük belgenizi ehliyetinize işleterek Forklift ehliyetine sahip olabilirsiniz.

Forklift Ehliyeti Yaşı Kaçtır?

Forklift Ehliyet Yaşı

Tüm ehliyet sınıfları için yaş sınırı olduğu gibi Forklift ehliyeti için de bir yaş sınırı bulunmaktadır. Forklift ehliyeti alacak kişiler daha çok bunu iş sahibi olmak için almaktadır. Bu nedenden dolayı bu durumu gözeten devletimiz forklift ehliyeti yaş şartını katı kurallara tabi tutmamıştır. Forklift ehliyeti alabilmek için 18 yaşında olmak yeterlidir. Yani otomobil ehliyeti alabilecek yaştaysanız forklift ehliyeti de alabilirsiniz.

Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Evraklar

Forklift ehliyeti alabilmek için diğer ehliyet türlerinde olduğu gibi bir takım evrakları kayıt esnasında hazır bulundurmanız gerekmektedir. İstenen evraklar, diğer ehliyet türleri için istenen evraklardan pek farklı değildir.İstenen evraklar şu şekildedir:

 1. Kimlik Fotokopisi
 2. Sağlık Raporu
 3. İki Adet Biometrik Fotograf
 4. Adli Sicil Belgesi
 5. Öğrenim Belgesi

Forklift Ehliyeti Kaç Günde Alınır?

Yazımızın bu kısmında Forklift ehliyetinin kaç günde alınacağı hususunda bilgilendireceğim. Bilindiği üzere forklift ehliyeti alabilmek için kursa yazıldıktan sonra tabi tutulmanız gereken işlemler vardır. Sınav için gerekli hazırlıkların parçası olmak, eğitimlere katılmak durumundasınız. Bu hazırlıklar dönemden döneme değişmekle beraber yaklaşık 2 ay civarında sürmektedir. Gruba alındığınız tarihten itibaren bu takvim işlemeye başlayacaktır. Sınavdan başarılı olduğunuz zaman ise tamamlanacaktır.

Kapanış

Bu yazımda sizleri elimden geldiğince Forklift ehliyeti hakkında bilgilendirmeye çalıştım. Sık sorulan ve cevaplanmayı bekleyen bir çok soruyu kapsayıcı bir makale yazmanın gayretinde oldum. Buna rağmen aklınızda cevaplanmamış sorular kaldıysa 0312 911 25 04 numaralı telefondan bizlere ulaşarak aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Ensar Melik İş Makinası Operatörlüğü Kursu

12 thoughts on “Forklift Ehliyeti 2024”

  1. Evet forklift ehliyeti için yazılı sınava giriyorsunuz. İş makinesi ehliyetlerinin yazılı sınavı normal ehliyetlerin yazılı sınavından farklı olduğu için, eskiden alınmış bir ehliyetiniz olsa da yazılı sınava girmeniz gerekiyor. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak Forklift Ehliyetini biz de veriyoruz. Ankara da Faaliyet gösteriyoruz. Sınav tarihleri ve fiyatlar hakkında bilgi almak için 0312 329 60 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  1. Evet Milli Eğitim Bakanlığı onaylı oluyor B sınıfı otomobil ehliyeti gibi. Ehliyetinize G sınıfı olarak işletebiliyorsunuz.

 1. Kadir Cantürk

  Forklift uygulama sınavı için forklift aracıyla eğitim de veriyormusunuz. Kaç günlük bir uygulama eğitimi veriyorsunuz?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir