2022 EHLİYET KURSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Bu yazımda sizleri ehliyet kursuna yazılmak için gerekli belgeler hakkında bilgilendireceğim. Siz de ehliyet kursuna yazılmayı planlıyorsanız, başka bir deyişle bir sürücü kursuna yazılma planınız ve Ehliyet Kursu İçin Gerekli belgeleri merak ediyorsanız yazımızın devamında aradığınız bilgilere ulaşacaksınız. Eğer ehliyet kursuna yazılma düşünüyor ve ehliyet fiyatlarının ne kadar olduğunu merak ediyorsanız 2022 yılına ait en güncel ehliyet fiyatları için, ehliyet fiyatları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Aylık 250 TL den başlayan taksitlerle kursumuza yazılmak için 0312 911 25 04 numaralı telefondan bizlerle iletime geçebilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan ehliyet kursuna yazılmak için gerekli evraklar nelermiş gelin birlikte inceleyelim.

Sürücü Kursu İçin Gerekli Evraklar

Bu başlık altında ehliyet kursu için gerekli evraklar hakkında sizleri bilgilendireceğim. Verdiğim bilgilerin 2022 yılına ait en güncel bilgiler olduğunu tekrar yinelemek isterim.

Bilindiği üzere birçok ehliyet türü bulunmaktadır. Bu durum adayların aklına hangi ehliyet türü için hangi evrakı getirmek gerekir sorusunu getirebilmektedir. Belirtmek isterim ki birçok ehliyet türü bulunsa da ehliyete kursuna yazılmak için gerekli belgeler hepsinden aynıdır. Peki bu belgeler nelermiş gelin birlikte bakalım:

İSTENEN BELGELER
No.BelgeAdet
1. Kimlik Fotokopisi1 Adet
2. Biometrik Fotograf2 Adet
3. Adli sicil Kaydı1 Adet
4. Öğrenim Belgesi1 Adet
5.Sağlık Raporu1 Adet

1) Kimlik Fotokopisi

Ehliyet kursuna, yani sürücü kursuna yazılmak için ilk olarak hazırlamanız gereken belge kimlik fotokopisidir. Siz kendiniz hazırlayıp sürücü kursunuza verebileceğiniz gibi, kursunuzda da kimliğinizin fotokopisini alabilirsiniz. Kimliğinizin deforme olmamış, yeni tip kimlik olması bu aşamada önem arz etmektedir.

2) İki Adet Biometrik Fotograf

Ehliyet kursuna(Sürücü Kursuna) yazılmak için gerekli bir diğer belge ise 2 adet biometrik fotoğraftır. Eski vesikalık fotoğrafların yerini alan bu fotoğraf türü birçok fotografçı tarafından artık çekilmektedir. Fotografçınıza ehliyete yazılmak için biometrik fotoğrafa ihtiyaç duyduğunuzu söylerseniz size yardımcı olacaktır.

3) Adli Sicil Kaydı

Bilindiği üzere ehliyet alabilmeniz için ehliyet almanıza mani bir suçtan hüküm giymemiş olmanız gerekir. Yani TCK md 188,190,191 Kaçakçılıkla mücadele kanunu 7/4 maddesinden, 6136 sayılı kanunun 12/2 maddesinden hüküm giymemiş olmanız gerekmektedir. Bunlardan birinden hüküm giydi iseniz ehliyet alamazsınız. Ehliyet kursuna yazılıp, sınavlardan başarılı olsanız dahi ehliyetinizi alamazsınız.

Eğer bu şuçlardan birinden hükümlü değilseniz ehliyet alabilirsiniz. E devlet üzerinden rahatlıkla alabileceğiniz Adli Sicil Kaydı çıktınız ile ehliyete yazılabilirsiniz.

4) Öğrenim Belgesi

Ehliyet alabilmek için ilkokul diplomasına veya ilkokul diploması denkliğindeki 2. kademe okur yazarlık belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer çok eski yıllarda bu belgeleri alan birisi değilseniz ya da üniversite mezunu iseniz e devletten öğrenim belgesi çıktınızı alabilirsiniz.

5) Sağlık Raporu

Ehliyet kursuna yazılmak için gerekli belgelerden bir diğeri de sağlık raporudur. Sağlık raporunuzu aile hekimliklerinden ya da diğer sağlık kuruluşlarından alabilirsiniz. Aldığınız sağlık raporunun “ehliyet olur” ibaresini içermesine hususiyet ile dikkat etmelisiniz.

Yukarıdaki evraklardan fotoğraf ve sağlık raporu dışındakileri e devletten almanız mümkündür. Diğerlerini ise kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Bu makalemizde sizleri kısaca ehliyet kursuna yazılmak için gerekli evraklar hakkında bilgilendirdim. Elimden geldiğince anlaşılır ve net bir yazı kaleme almanın gayretinde oldum. Buna rağmen aklınıza takılan sorular kaldı ise 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz. Ensar Melik Sürücü Kursu olarak tüm ehliyet türlerini vermekteyiz. Ankara Keçiören de faaliyet gösteriyoruz. Bağlum, Kafkaslar, Esertepe ve Kuşcağız da şubelerimiz bulunmaktadır. Her konuda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir