2024 EHLİYET KURSU FİYATLARI

Son zamanlarda ehliyet fiyatları hakkındaki yoğun sorulardan dolayı bu makaleyi kaleme almak durumunda kaldık. Bu yazımızda sizlerle A’ dan Z’ye tüm masrafları ile ehliyet fiyatlarından bahsedeceğiz. Siz de ehliyet almayı düşünüyor ve fiyatlarını merak ediyorsanız yazımızın devamında aradığınız cevapları bulacaksınız.

Güncelleme: 14/01/2024 12:14

Ehliyet Kursu Fiyatı Ankara Keçiören
Ehliyet Kursu Fiyatı Ankara Keçiören

Bilindiği üzere 2016 yılında ehliyet kursu sisteminde köklü bir değişiklik yapıldı ve ehliyet almak oldukça zorlaştı. Devleti bu değişikliği yapmaya iten artan kaza oranları ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısındaki hızlı yükseliş oldu. Bu kapsamda Avrupa Birliği standartları da gözetilerek 2016 yılında köklü bir değişikliğe gidildi. Bu değişiklikle beraber ehliyet kurslarında da taban fiyat uygulamasına geçildi. Bu kapsamda, ehliyet kurslarında 2024 yılında uygulanan taban fiyatlardan ve ehliyet almak için girmeniz gereken direksiyon ve teorik sınavların ücretlerinden aşağıda bahsettik. Ayrıca sınavlardan başarılı olmanız durumunda, kursunuz tarafından verilen sertifikanızı ehliyete çevirmek için devlete ödeyeceğiniz ücretleri de zikrettik. Verdiğimiz bütün bilgilerin 2024 yılına ait güncel bilgiler olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Hadi gelin ehliyet kursu fiyatları nelermiş, kalem kalem birlikte inceleyelim.

Ehliyet Kursu Fiyatları Ne Kadar?

Ehliyet kursu fiyatı alacağınız ehliyet türüne göre farklılık göstermektedir. Ben bu yazımda en çok alınan B sınıfı ehliyet fiyatından yani otomobil ehliyeti fiyatından bahsedeceğim. Paylaşacağım fiyatlar 2024 yılın ait Ankara da uygulanan güncel fiyatlardır. Diğer illerde bu fiyatlar ufak farklılıklar gösterebilir. Ancak vereceğim fiyatlar diğer illerdeki okurlarımız açısından da referans teşkil edecektir.

B sınıfı ehliyet fiyatı 2024 yılı için kdv dahil 13.750 TL dir. Bu fiyat 2024 yılı haziran ayına kadar geçerli fiyattır. Haziran ayından sonra 15.000 TL olarak fiyatlandırma yapılacaktır. Bize çok sorulan sorulardan birisi de taksit yapılıp, yapılmadığıdır. Taksit imkanı yazılacağınız kursa göre farklılık göstermektedir. Kursumuzda taksit imkanı bulunmaktadır. Taksit detaylar hakkında bilgi almak için 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da aşağı ya yorum yapabilirsiniz. Aşağıda sorduğunuz sorular aynı gün içerisinde cevaplamaya çalışacağız.

Ehliyet Kursu Fiyatı Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey

Ehliyet Kursunda Sınavlar İçin Ne Kadar Öderim?

Bilindiği üzere B sınıfı otomobil ehliyeti almak için girmeniz gereken iki sınav bulunmaktadır. Bunlardan ilk elektronik ortamda girdiğiniz yazılı sınavdır. Bir diğeri ise yazılı sınavdan başarı olmanız durumunda gireceğiniz direksiyon sınavıdır. Yazılı sınav için devlete ödeyeceğiniz ücret 400 TL dir. Bu ücreti Vakıf, Ziraat, Halk Bankalarından birine Tc kimlik numaranız ile ödeyebilirsiniz. Diğer sınav ücreti olan direksiyon sınav ücretini ise 750 TL olarak kursunuza ödersiniz, kursunuz sizin adınıza bağlı bulunduğu milli eğitim müdürlüğüne toplu olarak ödeme yapar. Özetler sınavlar için ödeyeceğiniz toplam ücret 400 TL + 750 den 1150 TL dir. Sınavlardan kalmanız durumunda kaldığınız sınavın ücretini yeniden ödersiniz. e

Ehliyet Kursunda Mezun Olduktan Sonra Devlete Ne Kadar Öderim?

Ehliyet kursundan mezun olmanız durumunda, kursunuz sizin için sertifika düzenler. Bu sertifikayı ehliyete çevirmeniz gerekmektedir. Bu aşmada Nüfus müdürlüklerine başvuru yaparsınız. Başvuru esnasında sizden bir takım harçlar istenmektedir. B sınıfı ehliyet için devlete ödeyeceğiniz toplam ücret 5.165,45 TL dir. 5.165,45 TL lik bu fiyatın hangi kalemlerden oluştuğunu öğrenmek için ehliyet sınav harçları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları Herşey Dahil 2024

Yukarıda tüm masrafları kalem kalem ifade ettik. Şimdi gelenim yazımızın asıl konusu olan her şey dahil B sınıfı ehliyet fiyatına. Her şey dahil ehliyet kursu fiyatı 13.750 + 400 + 750 + 5.165,45= 20.065,45 TL dir. Kursumuzun bu fiyat üzerinden 250 TL ye kadar taksit imkanı bulunmaktadır. Detaylar için 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz.

İyi günler dileriz.

4 thoughts on “Ehliyet Kursu Fiyatları”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba %88 engelli raporum var fakat bedensel olarak hiç bir sorun yok beyin tümörü ile alakalı bir rapor yani ehliyet almak istiyorum bunun için doktordan bir yazı almam gerekir mi? Eğer gerekli ise nereye nasıl başvuru yapacağım?

    1. Merhaba, ehliyete yazılmak için doktordan “sürücü olur” ibareli bir rapor almanız gerekmektedir. Bir devlet hastanesine veya aile hekimine gidip ehliyet için rapor almak istediğinizi söyleyin. Onlar sağlık durumunuzu tektik edip gerekli sevk ve yönlendirme işlemlerini yapacaklardır. İşlemler neticesinde sağlık durumunuza göre engelli ehliyeti veya normal ehliyet alabileceğiniz yönünde rapor düzenleyecekler. Verilen bu rapor ile bize başvurup ehliyet alabilirsiniz.

    1. Rica ederim. Faydalı olduysa ne mutlu. Ehliyet alma süresi, alacağınız ehliyetin türüne göre farklılık göstermekte. Örneğin: B sınıfı ehliyeti ortalama 2,5-3 ay içerinde alabilirsiniz. C sınıfı ehliyeti ise 45 gün içerisinde alabilirsiniz.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?