TIR EHLİYETİ NASIL ALINIR

TIR EHLİYETİ NASIL ALINIR

0312 911 25 04

 

Bu yazıyı kaleme almadan önce, Tır Ehliyeti hakkında internette yazılıp biçilenleri iyice okudum. Beni bu makaleyi kaleme almaya iten de modası geçmiş bu yazılardı. Çoğu eskimiş, bazısı da yanlış bilgiler ihtiva eden bu yazılar eminim hepinizin kafasını karıştırmıştır. Bu makalede zikredeceğim bilgilerin 2018 yıllını da içeren en güncel bilgiler olduğunu tekrar telaffuz etmek isterim. Şimdi lafı uzatmadan gelelim Tır Ehliyeti Nasıl Alınır ?sorusunun cevabına:

Öncelikle 2016  yılından itibaren “D” ehliyetinin karşılığı Tır Ehliyeti olmaktan çıktı. Yani 2016 dan sonra aldığın bir D ehliyetin varsa, Tır ehliyetin değil Otobüs ehliyetin var demektir. 2016 yılından sonra “D” Otobüs Ehliyeti, “CE” ise Tır ehliyeti olmuştur.  Bir iki örnek verip durumun daha net anlaşılmasını sağlayalım:

Çekici Ehliyeti
Ce Sınıfı Ehliyet, Tır Ehliyeti

Soru 1- 2015  yılında aldığım bir D ehliyeti var, Tır kullanabilir miyim?

EVET kullanabilirsiniz. 2016 yılından önce alınmış D ehliyeti ile tır kullanabilirsiniz. Ancak bu ehliyet ile Otobüs kullanamayacağınızı hatırlatmak isterim.

Soru 2- 2016  yılında aldığım bir D ehliyeti var, Tır kullanabilir miyim?

HAYIR kullanamazsınız. 2016  yılından sonra aldığınız D ehliyeti ile Otobüs kullanabilirsiniz. Tır kullanmak için ise CE sınıfı ehliyeti alman gerekir.

Tır Ehliyeti Almak İçin Nasıl Bir Yol Haritası İzlemeliyim

Şimdi gelelim Tır ehliyeti almanın aşamalarına. Tır ehliyeti almak isteyen adayları önceden ehliyeti olanlar ve olmayanlar olarak 2 ye ayırabiliriz.

Önceden Ehliyeti olmayan adayların, direk tır ehliyeti almaları maalesef mümkün değil. Bu adayların önce B sınıfı (Otomobil ehliyeti) ehliyet almaları, daha sonra C sınıfı(Kamyon Ehliyeti) almaları gerekmektedir. Bu iki ehliyet aldıktan sonra artık CE Sınıfı(Tır Ehliyeti) Ehliyete başvurma yeterliliğine ulaşmışlar demektir. CE sınıfı ehliyete başvurabilirler.

Önceden ehliyeti olan adayların ise ehliyet sınıfları bu aşamada önemlidir. Önceden B ehliyeti olan adayların Tır Ehliyeti alabilmeleri için Önce “C Sınıfı”(Kamyon Ehliyeti) almaları gerekmektedir. C Sınıfı ehliyeti aldıktan sonra CE Sınıfı(Tır) ehliyete başvurabilirler. Görüldüğü gibi önceden B sınıfı ehliyeti olanlara uygulanan prosedür, ehliyeti olmayan adaylara uygulanandan pek de farklı değil.

Gelelim önceden Otobüs ehliyeti olan adayların durumuna. Amiyane tabirle dananın kuyruğunun koptuğu yer burası. Biraz karışık olsa da dikkatlice okursanız anlayacağınızdan eminim. Şimdi 2016  önce alınmış bir E sınıfı(otobüs) ehliyetiniz varsa, direk CE sınıfına başvurabilirsiniz. Ancak 2016 dan sonra alınmış bir D Sınıfı(Otobüs) ehliyetiniz varsa önce C sınıfı ehliyet almanız gerekmektedir. C Sınıfı Ehliyeti aldıktan sonra CE sınıfı ehliyete başvurabilirsiniz.

Bir de şöyle özel bir durum var bunu da ifade ederek yazımızı noktalayalım. 28.04.1997 tarihinden önce alınmış E sınıfı ehliyet sahipleri, başka hiçbir ehliyet almaksızın bu ehliyetleri ile Tır kullanabilirler.

Elimden geldiğinde şeffaf bir yazı yazmaya çalıştım. Aklınıza takılan soruları 0312 911 25 04  numaralı telefondan rahatlıkla bize sorabilirsiniz. Ensanmelik Sürücü Ve Src Kursları – Psikoteknik Merkezi ekibi olarak kafanızdaki Soru İşaretlerini gidermekten mutluluk duyarız.

 

Kazasız Günler Dileriz

 

 

EnsarMelik Eğitim Kurumları

   Ailesi

 

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?