MOTORSİKLET EHLİYETİ

Motor kullanmak bir tutkudur. Sizin de bu tür bir tutkunuz varsa M,A1,A2,A ehliyetlerinden birini almanız gerekir.Bu ehliyetler için aranan şartlar birbirinden farklıdır. Aşağıdaki tabloda M,A1,A2 ve A ehliyetleri için aranan şartlar özetlenmiştir. Belirtmek isterim ki, aşağıdaki geçerlilik süreleri sağlık raporlarına ilişkindir. Yani o süreler dolduktan sonra, sağlık raporunuzu yenileyerek ehliyetinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Motorsiklet ehliyeti türleri ve aranan şartlar:

SINIF YETKİ YAŞ TECRÜBE KAPSAM SÜRE
M Motorlu Bisiklet 16 10 yıl
A1 125 cc’ye kadar Motosiklet 16 10 yıl
A2 35 kw yi geçmeyen Motosiklet 18  – M – A1 10 yıl
A 35 kw yi geçen Motosiklet 20 2 yıllık A2 M – A1 – A2 10 yıl

Gerekli evraklara değinmeden önce yukarıdaki tabloya ilişkin sık sorulan bir soruyu cevaplandırmak isabetli olacaktır. A ehliyeti almak isteyenler için 2 durum söz konusudur. İlki direk A ehliyeti almak isteyenlerin durumudur. Daha önce hiçbir motor ehliyeti olmayan adaylar direk A ehliyeti alabilmek için 24 yaşını doldurmaları gerekmektedir. Daha önce A2 ehliyeti olan adayların ehliyetleri 2 yıllık ise bu adaylar 24 yaşında olmasalar da A ehliyeti alabilirler. Şimdi gelelim gerekli belgelere:

Gerekli Belgeler
– 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
– Öğrenim Belgesi (Diploma)
– Kimlik Fotokopisi
– Adli Sicil Kaydı
– Sağlık Raporu

Hemen Kayıt Olun
Uzman kadromuz ve modern eğitim anlayışımız ile ENSAR MELİK Sürücü Kursunda başarısızlığa yer yok. Siz de motor ehliyeti almak istiyorsanız veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın: 0312 911 25 04

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?