SRC BELGESİ 2024

Bilindiği üzere ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapacak kişilerin Src Belgesinin bulunması bir zorunluluktur. 2018 Senesinde yapılan bir değişiklik ile Src Belgesini almak çok daha kolay hale getirildi. Günlerce Src Belgesinin gelmesinin bellenildiğiniz çileli günler artık geride kaldı. E Devlet üzerinden yapacağınız basit bir başvuru ile Src Belgenizin çıktısını hemen alabilirsiniz. Daha önce Src Belgesi alanlar bilirler, Src Belgesinin hak sahibinin eline ulaşması 40 güne yakın bir zaman alabiliyordu. Şu an ise E-Devlet üzerinde yapılacak ufak bir iki işlem ile src belgenizin çıktısını kendiniz alabiliyorsunuz. Bu yazımızda yapılan bu değişikliğin detayları hakkında sizleri bilgilendireceğiz. E-Devletten Src belgesi nasıl alınır? Sorusuna birlikte yanıt bulacağız.

Src Belgesi Nedir?

Src Belgesi ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan kişilerin mevzuat gereği bulundurmak durumunda oldukları belgedir. Bu belgeyi ticari amaçlı otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, kamyonet, çekici gibi araçları kullanan herkesin ehliyetlerine ilave olarak almaları gerekir. Karayolları taşıma kanununa göre ticari amaçlı yük ve yolcu taşıyan kişilerin bulundurması gereken üç temel belge vardır. Bunlardan ilki ehliyettir. Kullandığınız aracın türüne uygun ehliyetiniz olmaksızın, o aracı kullananın yasal olmadığı herkesin malumudur. Bulundurmaları zorunlu olan diğer belge ise Src Belgesidir. Ticari amaçlı taşımacılık yapanların taşıdıklarını yükün türüne uygun Src belgelerinin olması gerekmektedir. Örneğin ticari amaçlı yolcu taşıyan kişilerin Src 1 veya Src 2 belgerinden birine sahip olması gerekir. Bulundurulması zorunlu olan diğer bir belge ise Psikoteknik Belgesidir. Özetle ticari taşımacılık yapacak olanların bulundurmaları gereken 3 belge şu şekildedir:

 • Ehliyet:
 • Src Belgesi
 • Psikoteknik Belgesi

Kaç Çeşit Src Belgesi Vardır?

Ticari amaçlı taşımacılık yapanları Src Belgesi bulundurma zorunluluğunun olduğunu yukarıda ifade ettik. Src belgesi alacakların dikkat etmeleri gereken bir diğer husur ise hangi Src Belgesini almaları gerektiğidir. 5 çeşit src belgesi vardır. Bunlar:

 • Src 1 (Yurt İçi Yolcu Taşımacılığı)
 • Src 2 (Yurt Dışı Yolcu Taşımacılığı)
 • Src 3 (Yurt İçi Yük Taşımacılığı)
 • Src 4 (Yurt Dışı Yük Taşımacılığı)
 • Src 5 (Tehlikeli Madde Taşımacılığı)

Src 1 Belgesini Kimler Almalıdır?

Src 1 belgesi özellikle yurt dışına yolcu taşıyacakların bulundurması gereken belgedir. Yani ticari amaçlı yolcu taşıyacaksanız ve bu yolcuları yurt dışına taşıyacaksanız almanız gereken Src Belgesi, Src 1 Belgesidir. Bilmeniz gereken çok önemli bir husus var. Src 1  belgesi, Src 2  belgesini de kapsar. Yani Src 1  belgesi aldıysanız ayrıyeten Src 2 belgesi almanıza gerek yoktur.

Src 2 Belgesini Kimler Almalıdır?

 Yurt içi yolcu taşımacılığı yapacak kişilerin alamsı zorunlu olan belgedir. Örneğin şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan bir otobüs şoförünün bu belgeyi alması gerekir. Yukarıda da ifade ettim ancak tekrarlamakta fayda görüyorum Src 1 belgeniz varsa, bu belgeye de sahip sayılacağınızdan, bu belgeyi almak için tekrar başvuruda bulunmanıza gerek yoktur.

Src 3 Belgesini Kimler Almalıdır?

Src 3 belgesi uluslar arası yük taşıyacak kişilerin bulundurma zorunluluğunun olduğu belgedir. Siz de yurt dışına yük taşıyorsanız veya beynelmilel taşımacılık yapıyorsanız bu belgeyi bulundurmalısınız. Örneğin, Türkiye’den Irak’a yük taşıyan bir Tır Şoförüsünüz diyelim, mevzuat gereği bu belgeyi bulundurmalısınız. Bu belgeye sahip olanlar, Src 4 belgesine de sahip sayılır. Eğer Src 3 belgeniz varsa, Src 4 Belgesi için başvuruda bulunmanıza gerek yoktur.

Src 4 Belgesini Kimler Almalıdır?

Src 4 belgesi yurt içinde yük taşımacılığı yapanların bulundurmak zorunda olduğu belgedir. Sizler de bu iş ile ilgileniyorsanız mevzuat gereği Src 4 belgesine sahip olmalısınız. Örneğin Eskişehir’den Ankara’ya yük taşıyan bir araç kullanıcısı iseniz Src 4 belgenizin olması gerekiyor.

Src 5 Belgesini Kimler Almalıdır?

Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapanların sahip olması gereken belge ise Src 5 belgesidir. Siz de tehlikeli madde taşımacılığı yapıyorsanız ehliyetinize ilave olarak bu belgeyi de bulundurmalısınız.

E Devlet Üzerinden Kimler Muafiyet İşlemi Yapabilir?

25 Şubat 2003 den önce alınmış B,C,D,E ehliyetlerinden birine sahip olanlar Src İçin muafiyet işlemi yapabilirler. Bu tarihten sonrası ehliyet sahiplerinin Src Belgesi Alabilmeleri için kursa yazılmaları gerekir.

Muafiyet için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Muafiyet için gerekli evrakları aşağıda sıraladım. Muafiyet işlemi için bu evrakların bulundurulması gerekir:

 • Dilekçe
 • Ehliyet Fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Ssk Hizmet Dökümü
 • 2 Adet Fotograf

Src Belgesi E- Devletten Nasıl Alınır?

Aşağıda paylaştığım link üzerinden E-Devlete giriş yapıp ilgili alanları doldurarak Src Başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-Devletten Src Belgesi Almak İçin Tıklayın