2024 SRC BELGESİ ANKARA KEÇİÖREN

.src Fiyatları

Src Belgesi Keçiören, Src Ankara, Src 1,2,3,4

Bu yazımız Src Belgesinin ne olduğu hakkındadır. Siz de Src Belgesi almak istiyorsanız Src fiyatlarını merak ediyor olabilirsiniz. 2024 yılına ait en güncel Src Fiyatları hakkında bilgi almak için 2024 Src Belgesi Fiyatları Başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Hadi gelin src belgesi neymiş ne işe yararmış birlikte inceleyelim:

Src Belgesi Nedir?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre şirketinize kayıtlı otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, çekici tescilli araçlarınızı kullanan sürücülerin alması gereken belgeye Src Belgesi denmektedir. Sürücülerin araç türüne uygun Src 1 Belgesi, Src 2 Belgesi, Src 3 Belgesi, Src 4 Belgesi ya da Src 5 Belgesini bulundurmak yasal olarak zorunludur. Yukarıda da zikrettiğim gibi 5 çeşit Src Belgesi bulunmaktadır. Gelin hangi araç için hangi src belgesine ihtiyaç varmış birlikte inceleyelim:


SRC 1 Belgesi

SRC1, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapan sürücülerin almak zorunda olduğu mesleki yeterlilik belgesi olup, Uluslararası ve ulusal yolcu taşımacılığı yapan sürücülere  zorunludur. Yani yolcu taşıyan minibüs şoförleri, otobüs şoförlerinin alması gereken belge Src 1 belgesidir. Siz de bu araçlardan birini kullanıyorsanız, ehliyetinizin yanında Src 1 belgenizin ve psikoteknik belgenizin olması gerekmektedir.

SRC 2 Belgesi

Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Eğitimi Ticari araç sürücüleri için SRC2 zorunlu belgedir. Src 2 de Src 1 gibi yolcu kullanan kişilerce alınan src belgesi türüdür. Src 1 Yurtdışı ve yurtiçinde gerçeliyken Src 2 sadece yurtiçinde geçerlidir. Yani Src 1 iniz varsa Src 2 almanıza gerek yoktur. Src 1, Src 2 nin büyük halidir desek yanlış bir ifade kullanmış olmayız.

SRC 3 Belgesi

Uluslararası Eşya-Kargo Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Eğitimi Ticari araç sürücüleri için SRC3 zorunlu belgedir. Src 3 yük taşıya şoförlerce alınan Src belgesidir. Siz de ticari amaçlı yük taşımacılığı yapıyorsanız Src 3 belgesine sahip olmalısınız. Yani Tır, Kamyon, Kamyonet gibi araçları yük taşırken kullandığınızda ehliyetinizin yanında Src 3 belgenizin ve Psikoteknik raporunuzun olması gerekmektedir.

SRC 4 Belgesi

Yurtiçi Yük-Eşya-Kargo Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Eğitimi Ticari araç sürücüleri için SRC4 zorunlu belgedir. Src 4 belgesi de tıpkı Src 3 belgesi gibi yük taşıyan kişilerce alınan Src belgesidir. Src 3 yurtiçi ve yurtdışında geçerli iken Src 4 sadece yurt içinde geçerlidir. Src 3 belgeniz varsa Src 4 belgenizde var sayılır.

SRC 5 (ADR) Belgesi

Sürücüler için SRC 5 – ADR Tanker ile Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi Eğitimi Tankerle tehlikeli madde taşıyan araç sürücülerinin SRC 5 – ADR Tanker Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları yasal zorunluluktur. Sizler de tehlikeli madde taşıyorsanız, örneğin yakıt taşıyan bir araç kullanıyorsanız Src 5 belgesine sahip olmalısınız.

Src Belgesi Kaydı İçin Gerekli Belgeler

Yazımızın bu kısmında Src Belgesi almak isteyenlerin Src Kurslarına başvuru esnasında ibraz etmeleri gereken belgeleri sıralayacağız. Siz de Src belgesi almak istiyorsanız kayıt öncesinde aşağıdaki evrakları bulundurmanız gerekmektedir. Gelin evraklar nelermiş birlikte inceleyelim:

– 2 Adet Biometrik Fotoğraf
– Öğrenim Belgesi
– Ehliyet Fotokopisi
– Kimlik Fotokoposi

Bu evraklardan fotoğraf dışındakiler e-devletten çıkartılabilmektedir. Yani sadece 2 adet biometrik fotografla kursa kayıt olmanız mümkündür.


Hemen Kayıt Olun

Uzman kadromuz ve modern eğitim anlayışımız ile ENSAR MELİK Sürücü Kursunda başarısızlığa yer yoktur. 🙂 Src Belgesi alabilmek için kursumuza hemen kayıt olabilirsiniz. Kayıt olmayı düşünüyorsanız veya merak ettikleriniz var ise  0312 911 25 04 nolu telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz. Ankara Keçiören de faaliyet gösteriyoruz. Keçiören’de 4 şubemiz bulunmatadır. Sorunlarınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.