2024 Psikoteknik Nedir ? Kimler Psikoteknik Raporunu Almalı?

Psikoteknik Belgesi
Ankara Psikoteknik raporu, Keçiören Psikoteknik, Psikoteknik Değerlendirme Merkezi, Psikoteknik  Kaç Para

Bu yazımızda kimlerin Psikoteknik Raporu alması gerektiğine değineceğiz. Bilindiği üzere kimlerin Psikoteknik raporu alması gerektiği mevzuatta düzenlenmiştir. Psikoteknik Raporuna iki durumunda ihtiyacınız olacaktır. İlki kuralları ihlal etmeniz durumunda ehliyetinize el koyulursa, ehliyetinizi geri almak için psikoteknik testine girmek durumundadınız. Bir diğeri ise Ticari araç kullanmak isteyenlerin psikoteknik raporu almak durumundadır. Şimdi aşağıda bunları sırası ileinceleyelim ve “Psikoteknik Raporu Ne Zaman Alınır? “,”Psikoteknik Ankara’da nerden Alınır?”, “Psikoteknik Merkezi Ankara Keçiören’den nerden alınır?” sorularına yanıt bulalım.

Psikotenik Hangi Durumlarda Alınır?(Genel Açıklama)

 Yukarıda kimlerin psikoteknik raporu alması gerektiğine kısaca değindik. Şimdi yukarıda değindiğimiz başlıkları biraz daha açalım ve kafanızdaki soru işaretlerini tamamen giderelim:

1-Ticari Araç Kullananlar için: 4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanunu kapsamında çıkartılan Karayolu Taşıma Yönetmeliği madde 36/d’ de; sürücülerin (yük, yolcu ve eşya taşımacılığı yapan) bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir Psikoteknik Raporunu yetkili kuruluşlardan her 5 yılda bir almaları şarttır. (KTY 36)

2- Ehliyet Geri Almak: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında çıkartılan Karayolları Trafik Yönetmeliği madde 79. Maddesi uyarınca kanunun muhtelif yerlerinde düzenlenen suçlarını işleyen sürücüler, gene aynı yönetmeliğin ekinde yer al dört sayılı cetvelde tanımlanan usül ve esaslara uygun olarak, Psikoteknik Değerlendirme ve Psikiyatri Uzmanı Muayenesine girmek durumudadırlar.  Muayene sonrası psikoteknik raporu almaya ehil olduğu anlaşılanların mevzuatta belirtilen sürenin de geçmesi ile ehliyetlerini geri almalarına izin verilir.

Şimdi mevzuatta sayılan psikoteknik belgenizin alınmasına sebep durumları sırası ile sayalım:

Kişinin 3. kere alkollü araç kullanmasının saptanması durumunda ehliyetine 5 yıllığına el konulur. (Alkol, içki, uyuşturucu veya keyif verici maddelerin etkisi altında araç sürme – Madde 48)

1 yıl içinde 100 ceza puanının 2 kere doldurulması sonucu kişininin ehliyetine 4 aylığına el konulur. (Ceza Puanı Aşımı – Madde 118)

Kişi 1 yıl içinde 5 kere hız ihlali yaparsa, ehliyetine 1 yıllığına el konulur. (Hız İhlali – Madde 51)

 

Bu yazımızda psikoteknik raporu hakkında sizleri aydınlatmaya çalıştım. Eğer size yukarı saydığımız durumlardan biri uyuyorsa, sizleri psikoteknik merkezimize davet ediyoruz. Ensarmelik Psikoteknik Değerlendirme Merkezi olarak Ankara-Keçiören’de kurumumuz bulunmaktadır. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Daha detaylı bilgi için 0312 911 25 04 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz 🙂 Sizlere Yardımcı olmaktan mutluluk duyarız 🙂